Звичний вивих — що за напасть вас переслідує?

Лікування травм кістяка зародилося в далекій давнині. Так, археологічні розкопки підтверджують уміння лікувати переломи в неандертальців. Пізніше Гіппократ запропонував кілька способів вправляння вивихів плеча. Після вправляння, для того щоб запобігти рецидиву, він рекомендував підкладати валик в пахвову ямку, а плече прив’язувати до тіла за допомогою м’якої пов’язки.

Чому і як розвивається звичний вивих

Вивих — це стійке зміщення суглобових поверхонь відносно один одного. Найчастіше вивих є наслідком гострої травми. Але в деяких випадках, найчастіше, в результаті неправильного або недостатнього лікування, вивих виникає звично, без видимого зовнішнього насильства навіть при звичайних рухах. Це відбувається через наявність слабких місць в капсулі суглоба на місці колишнього розриву, що стався під час травматичного вивиху.

Звичний вивих зазвичай повторюється в одному й тому ж суглобі. Найчастіше саме в цьому суглобі був первинний травматичний вивих. Первинний вивих може виникнути:

 • при ненаданні своєчасної допомоги потерпілому при травматичному вивиху;
 • при неправильному або неадекватному лікуванні травматичного вивиху;
 • якщо після вивиху не була проведена іммобілізація або вона була проведена в недостатньому обсязі, занадто рано була знята і так далі;
 • якщо після зняття іммобілізації потерпілий одразу почав виконувати важку фізичну роботу;
 • при грубих порушеннях цілісності оточуючих суглоб м’яких тканин: розриві капсули суглоба, м’язів, зв’язок;
 • при ураженні нервів, іннервують даний суглоб.
 • Найчастіше звичний вивих відбувається під час виконання звичайних рухів, в процесі повсякденної роботи. Цей вивих майже безболісний, він доставляє хворому незручності, але вони швидко до цього звикають і вміють вправляти вивихи самі. Якщо уражений суглоб самому вправити неможливо, то хворі просять вправити його оточують, розповідаючи їм, що саме потрібно зробити. Це дуже погано відбивається на стані суглоба, так як збільшує хворобливі зміни в ньому (ще більш розтягується капсула суглоба, розриваються волокна м’язів і зв’язок і так далі). Тому з часом звичний вивих у травмованому суглобі трапляється все частіше.

  Найбільш поширеним видом звичних вивихів є вивих плеча. Рідше зустрічаються звичні вивихи ліктьового суглоба, нижньої щелепи і надколінка. Такі вивихи часто є наслідком спортивних травм при таких видах спорту, як бокс, різні види боротьби, стрибки з трампліну і так далі. Звичний вивих ліктьового суглоба характерний для спортсменів, що займаються спортивними іграми з м’ячем (баскетболом, волейболом), звичний вивих надколінка часто зустрічається у велосипедистів і мотоциклістів.

  Звичний вивих плеча

  Звичні вивихи плеча виникають і повторюються в різний час після первинного вивиху при незначному насильстві або навіть при звичайних рухах. Його може викликати будь побутове рух — одягання, умивання, причісування, підняття невеликої тяжкості і так далі. Відбувається це тому, що стан травмованих при первинному вивиху капсули суглоба, м’язів і зв’язок в свій час не було повністю відновлено і з кожним наступним вивихом воно все більш посилюється. Поступово капсула суглоба і зв’язки розтягуються і не можуть утримувати суглоб в правильному положенні. Страждають і м’язи руки, вони починають атрофуватися (зменшуватися в обсязі) і поступово одне рука стає тоншою інший. Утрудняються пасивні рухи в плечовому суглобі (якщо рукою хворого рухає хтось інший, наприклад, лікар).

  На рентгенограмі плечового суглоба картина звичного плечового вивиху (поза стану вивиху) не відрізняється від норми. Тому для постановки діагнозу цінний знімок, зроблений у минулому, в стані вивиху. Лише при тривалому захворюванні (понад 2-3 років) і частих вивихах на рентгенограмі можна побачити ознаки формується артрозу — стійкого зміни суглоба з розростанням сполучної тканини.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.