Зупинка дихання (апное) уві сні — обструкція верхніх дихальних шляхів

Апное сну — це захворювання, що характеризується часто повторюваним часткової або повної блокуванням верхніх дихальних шляхів під час сну. Можливо, ви страждаєте синдромом обструктивного апное уві сні, якщо ви голосно хропете і відчуваєте втому навіть після тривалого сну.

Виділяють два основних типи апное сну:

 • синдром обструктивного апное сну, найбільш поширена форма апное, виникає при розслабленні м’язів горла;
 • центральне апное сну, виникає, коли головний мозок не посилає м’язам верхніх дихальних шляхів правильні сигнали.
 • Крім того, у деяких людей спостерігається комплексне апное сну, що поєднує обидві форми захворювання.

  Якщо ви підозрюєте у себе апное сну, зверніться до лікаря. Лікування апное необхідно, щоб уникнути серцевих захворювань та інших ускладнень.

  Симптоми апное сну

  Ознаки та симптоми обструктивного та центрального апное сну частково збігаються, що іноді ускладнює визначення типу апное. До найбільш поширених ознак і симптомів обструктивного та центрального апное сну відносяться:

 • надмірна сонливість або втома протягом дня (гіперсомнія);
 • сухість у роті або біль у горлі після пробудження;
 • головні болі вранці;
 • погіршення розумових здібностей, наприклад, нездатність концентруватися, забудькуватість або дратівливість;
 • гучне хропіння (особливо при обструктивному апное сну);
 • зупинка дихання уві сні;
 • надмірне потіння під час сну;
 • різке пробудження з відчуттям задухи або нестачі повітря (при центральному апное сну);
 • нездатність заснути або довго спати (безсоння).
 • Коли потрібно звернутися до лікаря

  Проконсультуйтеся з лікарем, якщо ви або ваш партнер помічаєте наступне:

 • хропіння настільки гучний, що будить і заважає спати вам і партнерові;
 • при пробудженні відчуваєте гостру нестачу повітря;
 • під час сну дихання порушується, стає переривчастим;
 • протягом дня відчуваєте надмірну сонливість і засинаєте на ходу — коли працюєте, дивіться телевізор або навіть за кермом автомобіля.
 • Багато людей не вважають хропіння серйозною проблемою, до того ж, далеко не завжди апное сну супроводжується хропінням. Тим не менш, гучне хропіння, особливо перемежовується періодами тиші, — привід звернутися до лікаря. Надмірна сонливість протягом дня (гіперсомнія) може бути симптомом інших розладів, наприклад, нарколепсії.

  Причини обструктивного апное сну

  обструктивного апное сну виникає при розслабленні м’язів глотки. Під час сну м’язи глотки розслабляються, роблячи повітряні шляхи більш схильними до колапсу. Негативний тиск повітря, створюване легкими у звужених дихальних шляхах, може викликати їх колапс. При закритих дихальних шляхах дихання не відбувається і рівень кисню падає. Для того щоб почати дихати знову, потрібно на короткий час прокинутися. Як правило, це пробудження настільки короткочасно, що вранці ви про нього навіть не згадаєте.

  Пробудження може бути раптовим і супроводжуватися відчуттям нестачі повітря, яке швидко проходить (для відновлення дихання зазвичай потрібно один-два глибокі вдихи). Зазвичай дихання відновлюється з характерним пирханням, задухою, хропінням або різкими рухами тіла. Напади обструктивного апное сну можуть повторитися від п’яти до тридцяти і більше разів на годину протягом ночі. Ці епізоди негативно впливають на якість сну, тому вдень ви відчуваєте надмірну сонливість і втому. Крім того, напади апное істотно знижують надходження кисню в життєво важливі органи і викликають порушення серцевого ритму.

  Люди, що страждають обструктивним апное сну, можуть не підозрювати, що їх сон був перерваний, і думати, що міцно спали всю ніч.

  Причини центрального апное сну

  Центральне апное сну зустрічається набагато рідше. Це порушення виникає, коли головою мозок не в змозі передавати сигнали м’язам, контролюючим дихання. При центральному апное сну можливе різке пробудження з задишкою, безсоння та інші розлади сну. Як і при обструктивному апное сну, спостерігається хропіння і незвичайна сонливість протягом дня. Найбільш поширеними причинами центрального апное сну є серцева недостатність та інсульт (рідше). Люди, що страждають центральним апное сну, часто пам’ятають про те, що прокидалися вночі, на відміну від пацієнтів з обструктивним апное сну.

  Причини комплексного апное сну

  Комплексне апное сну характеризується обструкцією верхніх дихальних шляхів (як при обструктивному апное сну), а також порушенням дихального ритму і періодичної зупинкою дихання.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.