Зуби у дітей — які аномалії потребують лікування?

Зуби у дітей — це не така проста проблема. Аномалії росту і розвитку зубів, а також аномалії всієї зубощелепної системи зустрічаються досить часто. Саме тому всіх дітей, починаючи з однорічного віку, періодично оглядає стоматолог. Не всі аномалії підлягають негайному лікуванню, але коли і як лікувати дитину ви дізнаєтеся від стоматолога заздалегідь.

Молочні зуби та їх особливості

Перші молочні або тимчасові зуби з’являються у віці 6-8 місяців, зазвичай це два центральних зуба на нижній щелепі (центральні різці). Але іноді перші зуби прорізуються на верхній щелепі і раніше чи пізніше визначеного часу. Все це індивідуально і зазвичай входить в поняття норми.

Молочних зубів всього двадцять: на кожній щелепі розташовується 4 різці (2 лівих і два правих, вони знаходяться в центрі), 2 ікла (третій від центру зуб справа і зліва) і 4 корінних зуба або моляра (четверті і п’яті від центру жувальні зуби по два справа і зліва). Прорізуються молочні зуби в наступних віках:

 • центральні різці — з 6 до 8 місяців;
 • бічні різці — з 8 до 12 місяців;
 • центральні корінні зуби (моляри) — з року до року і 4 місяців;
 • ікла — з року і 4 місяців до року і 8 місяців;
 • бічні корінні зуби (моляри) — з року і 8 місяців до 2,5 років.
 • Іноді прорізування зубів супроводжується підвищенням температури, нездужанням, поганим апетитом, слинотечею, зміною стільця і так далі. Не варто тільки будь-яке підвищення температури відносити за рахунок прорізування зубів, завжди краще проконсультуватися з лікарем, щоб не пропустити у дитини якесь запальне захворювання.

  Молочні зуби мають свої особливості: вони менше розміром, ніж постійні зуби, мають голубувато-білий колір і невеликі щілини між зубами (вони дозволяють щелепи рости, постійно розширюючись). Часто батьків цікавить питання, чи потрібно лікувати молочні зуби або їх краще відразу ж видалити, адже все одно виростуть нові. Тим не менш, стоматологи рекомендують лікувати зруйновані молочні зуби. Справа в тому, що якщо видалити молочний зуб задовго до того, як на цьому місці виросте постійний, то довколишні зуби поступово зрушаться і займуть його місце, через що постійному зубу буде важко пробитися. Ця особливість зубощелепної системи — здатність зубів пересуватися з місця на місце використовується стоматологами при лікуванні різних аномалій зубощелепної системи, наприклад, неправильний прикус.

  Постійні зуби у дітей

  Поступово, до часу формування постійних зубів у молочних зубів починають розсмоктуватися коріння, зазвичай це відбувається з 4-5 років і триває до зміни останніх зубів в 11-12 років. Проміжки між молочними зубами збільшуються, після чого зуби по черзі розхитуються і випадають.

  До віку 11-13 років всі 20 молочних зубів зазвичай замінюються постійними. Крім того, у віці до 20 років прорізуються ще додатково від 8 до 12 зубів — вони постійні спочатку. Всього у дорослої людини від 28 до 32 зубів (на кожній щелепі розташовується по 4 різці, 2 ікла, 4 малих корінних зуба або премоляри і 4-6 великих корінних зубів або молярів). Різниця пояснюється тим, що останні зуби, так звана «вісімка» або «зуб мудрості», розташовані в зубному ряду останніми, прорізуються не завжди, оскільки в деяких випадках їм просто не вистачає місця в зубному ряду або він займає неправильне положення.

  Терміни прорізування постійних зубів наступні:

 • першими, в 5-6 років прорізуються перші корінні зуби або моляри — зуби, розташовані за останніми молочними зубами, вони спочатку постійні, на їх місці молочних зубів не було;
 • центральні різці — в 6-8 років (замінюють аналогічні молочні зуби);
 • бічні різці — в 7-9 років (замінюють аналогічні молочні зуби);
 • перші премоляри — в 9-10 років (замінюють молочні — центральні моляри);
 • ікла — у 10-11 років (замінюють аналогічні молочні зуби);
 • другі премоляри — в 11-12 років (замінюють молочні — бічні моляри);
 • другі моляри — 12-14 років (постійні зуби, які не мали молочних попередників);
 • треті моляри («зуби мудрості») — 18-20 років (але можуть прорізатися і в 30 років).
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.