Зуби у дітей до року: особливості розвитку

загрузка...

Зуби у дітей починають закладатися на п’ятій-шостій тижні вагітності. До 14-15 тижнях вагітності починає формуватися тверда тканина зуба — дентин, після чого поступово формується ще більш тверда тканина — емаль. З п’ятого місяця вагітності починають розвиватися постійні зуби.

Як закладаються і прорізуються зуби у дітей до року

До моменту народження на кожній щелепі у дитини є по 18 фолікулів зубів (10 тимчасових і 8 постійних — різці, ікла і перші моляри). Закладка постійних великих корінних зубів відбувається пізніше: першого великого корінного зуба — приблизно в шість місяців, а третього (зуба мудрості) — на четвертому-п’ятому році життя.

Дитина народжується без зубів і з деяким недорозвиненням нижньої щелепи, але особливості порожнини рота дозволяють йому робити ефективні смоктальні рухи, під час яких стимулюється ріст і переміщення вперед нижньої щелепи, що поступово призводить до нормального співвідношенню щелеп. Розвиток коренів молочних зубів починається незадовго до прорізування коронок, до цього часу майже повністю сформованих.

Зуби до року прорізуються за певними правилами: у визначені терміни (можливі невеликі відхилення), парами (симетрично) і в певному порядку.

На нижній щелепі зуби зазвичай прорізуються першими, при цьому терміни прорізування перших зубів можуть значно відхилятися від норми (і часто це також є варіантом норми). До року в дитини в середньому має бути вісім зубів, які прорізуються в такі строки:

 • центральні різці на нижній щелепі в 6-8 місяців;
 • центральні різці на верхній щелепі в 7-9 місяців;
 • бічні різці на нижній щелепі в 8-10 місяців;
 • бічні різці на верхній щелепі в 9-12 місяців.
 • Прорізування зубів зазвичай протікає без загальних ускладнень. Захворювання дітей в період прорізування зубів зазвичай розглядаються як збіг, а не наслідок цього процесу. Але у дітей ослаблених (наприклад, після перенесених захворювань, виснажених, із захворюваннями нервової системи) можуть загострюватися розлади шлунково-кишкового тракту, дихальних шляхів. До ускладнень при прорізуванні молочних зубів можна віднести хворобливість і запалення ясен, як правило, не потребують спеціального лікування.

  Особливості зубів дітей до року

  Емаль тільки що прорізувані зубів покрита кутикулою, дуже стійкою до дії кислот. Кутикула зубів швидко стирається при жуванні і в емалі дорослих людей вона зберігається лише на бічних поверхнях коронок зубів. Після прорізування зубів емаль поступово покривається оболонкою (пеллікулой) — тонкої придбаної органічної плівкою, що складається з білково-вуглеводних комплексів, які випадають в осад із слини. З осаду білково-вуглеводні комплекси вибірково адсорбуються поверхнею емалі. Пеллікула є структурним елементом поверхневого шару емалі, як би проміжним шаром між емаллю і рідким середовищем порожнини рота. Це напівпроникна мембрана, яка бере участь у процесах регуляції проникності емалі. Видалити пелликулу можна тільки абразивними засобами або розчином розведеної соляної кислоти.

  пеллікула завжди покривається м’яким зубним нальотом, що представляє собою білуваті в’язкі немінералізованние бактеріальні відкладення (зубні бляшки). Бляшки складаються з бактеріальних клітин, міжклітинної речовини і специфічної рідини, що утворюється із слини або рідини зубоясенної кишені (простору між яснами і зубом), що містить кислоти та лугу, що виробляються мікробами.

  Зуби дітей до року мають блакитнуватий відтінок і менші розміри, ніж постійні зуби. Між зубами зазвичай є проміжки — це нормальне явище, яке дозволяє рости кісткам щелеп.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.