Зуби під час вагітності: що необхідно знати

Поширена думка, що з появою однієї дитини жінка втрачає один зуб на сьогоднішній день не актуально. Проблеми, які виникають у вагітних з зубами, в даний час цілком вирішувані. На Заході втрата зуба під час вагітності є нонсенсом. У Росії завдяки доступній інформації, широкої санітарно-просвітницькій роботі та обов’язкового відвідування стоматолога після постановки на облік в жіночій консультації хворі зуби під час вагітності лікуються своєчасно.

Чому вагітність збільшує ризик захворювань зубів?

Відомо, що в ротовій порожнині одночасно живуть близько 50 мільйонів мікроорганізмів. Під час вагітності відбувається гормональна перебудова організму, яка погіршує кровопостачання і послаблює імунітет. У слині вагітних жінок знижується концентрація кальцію і фосфору, що робить зубну емаль більш вразливою і доступною для розвитку карієсу. Підвищений апетит під час вагітності призводить до посиленого споживання вуглеводів, які є сприятливим середовищем для розвитку бактерій. Крім того, блювота в першому триместрі вагітності порушує кислотно-лужний баланс в порожнині рота, тобто робить середу більш кислою, що також сприяє посиленому розмноженню мікробів. У результаті всіх цих змін у майбутніх мам розвиток карієсу відбувається в два рази швидше, частіше виникає кровоточивість ясен і з’являється гінгівіт — бич майже всіх вагітних.

Гінгівіт вагітних

Гінгівіт — це перша стадія пародонтозу, виявляється запаленням країв ясен, гіпертрофією міжзубних сосочків, внаслідок чого з’являються кровоточивість ясен і рухливість зубів. Гінгівіт викликають бактерії, які містяться в залишках їжі і зубному нальоті. У вагітних він виникає в 90% випадків, а за наявності сприяючих чинників (куріння до вагітності і під час її, наявність несанірованних зубів і інших) в 100%. Першим і вельми характерним проявом гінгівіту є нестримне бажання «чесати» ясна. Ретельне дотримання гігієни зубів зменшують прояви гінгівіту. Стоматологи в цьому випадку проводять професійну чистку зубів і протизапальне лікування. Якщо не провести лікування гінгівіту, то він може призвести до втрати зубів.

Як можна знизити ризик захворювань зубів у вагітних?

Будь-яке захворювання легше попередити, ніж лікувати — це прописна істина. Тому в період планування вагітності необхідно відвідати стоматолога і позбутися від усіх проблем із зубами. Хворі зуби представляють небезпеку для здоров’я не тільки майбутньої матері, але і її дитині. Але що робити, якщо вагітність вже виникла, а хворі зуби є? Звичайно, відвідати стоматолога після акушера-гінеколога і розпланувати разом з ним план лікування зубів (які необхідно терміново санувати, а які зуби можна відкласти на другий триместр вагітності). Навіть якщо жінка ніколи не скаржилася на зуби, візит до стоматолога обов’язковий! За весь період вагітності жінка повинна здатися стоматолога не менше чотирьох разів: в 6-8 тижнів, 16-18 тижнів, в 26-28 тижнів і в 36-38 тижнів.

Дотримуватися ретельну гігієну ротової порожнини: чистити зуби не менше двох разів на день, не забуваючи про поверхню язика. В ідеалі, зуби потрібно чистити після кожного прийому їжі, але якщо така можливість відсутня, можна після їжі протягом 15-20 хвилин пожувати жувальну гумку.

Важливо збалансувати харчування: обмежити споживання солодощів, в раціоні вагітної повинні в достатній кількості міститися мікро-і макроелементи, особливо кальцій, фосфор і фтор, і вітаміни. У великій кількості вітамін Д міститься в риб’ячому жирі, печінці тріски, курячих яйцях. Корисні тривалі прогулянки і сонячні ванни. Потреба плода в кальції можна відшкодувати вживанням сиру.

Лікування зубів проводити краще в другому триместрі вагітності, коли ризик можливих ускладнень мінімальний для вагітної та плода. У разі загрози переривання вагітності санацію зубів краще відкласти.

Для чищення зубів необхідно використовувати зубні пасти з фтором. Паста повинна бути в пластиковому тюбику, так як в металевому фтор руйнується. Допустимо застосування зубних еліксирів з очищаючим і захисною дією.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.