Зуби мудрості: рудиментарний орган

Зуби мудрості — це третій і останній комплект корінних зубів , які у більшості людей з’являються в пізньому підлітковому віці або незабаром після 20 років. Здорові і правильно розташовані зуби мудрості можуть стати цінним доповненням зубного ряду, але найчастіше вони займають неправильне положення і вимагають видалення.

Зуби мудрості можуть стати джерелом проблем, якщо ростуть неправильно — горизонтально, похило в сторону другого моляра (корінних зубів) або від них, або похило у бік щоки або язика. Неправильне положення зубів мудрості може призводити до скупченості або пошкодження сусідніх зубів, а також пошкодження щелепної кістки або нервів. Зуби мудрості, зростаючі в напрямку другого моляра, роблять їх більш вразливим до карієсу через що накопичується між ними зубного нальоту і залишків їжі. Крім того, зуби мудрості можуть цілком залишатися в м’яких тканинах і / або щелепної кістки, або тільки частково прорізуватися крізь ясна. Зуби, які залишаються частково або повністю зануреними в м’яку тканину і / або щелепних кісток, називають «ретінірованнимі». Не повністю прорізалися зуби мудрості стають своєрідним каналом для проникнення бактерій в околозубних тканин, що призводить до інфекції, симптомами якої є біль, набряклість, обмежена рухливість щелеп і загальне нездужання. Крім того, частково прорізалися зуби більш схильні до карієсу і захворювань ясен, так як їх віддаленість і незручне становище ускладнюють їх чищення за допомогою зубної щітки і нитки.

Як дізнатися, чи є у мене зуби мудрості?

Зуби мудрості можуть стати джерелом проблем, якщо ростуть неправильно — горизонтально, похило в сторону другого моляра (корінних зубів) або від них, або похило у бік щоки або язика. Запитайте у стоматолога, як розташовані у вас зуби мудрості. Періодично лікар може направляти вас на рентгенівський знімок, на підставі якого він зробить висновок про наявність зубів мудрості і їх положенні. Стоматолог може також направити вас на консультацію до хірурга-стоматолога.

Стоматолог-терапевт або хірург можуть рекомендувати видалити зуб мудрості перш, ніж він викличе якісь проблеми. Це дозволяє уникнути більш складною і болючою операції з видалення зубів мудрості в майбутньому. Видалення легше переноситься в молодому віці, коли коріння зубів мудрості ще не повністю сформовані, а навколишня їх кісткова тканина менш щільна. У людей старшого віку процес загоєння і відновлення після хірургічного втручання може затягуватися.

Як видаляють зуби мудрості?

Складність операції з видалення зубів мудрості залежить від їх положення. Грунтуючись на даних попереднього огляду, стоматолог розповість, чого слід очікувати в вашому випадку. Повністю прорізати зуб мудрості можна видалити так само просто, як і будь-який інший. Але якщо зуб мудрості знаходиться під яснами і покритий кістковою тканиною, для його видалення лікар зробить надріз в області ясен і видалить частину кісткової тканини, що знаходиться над цим зубом. У таких випадках зуб часто видаляють невеликими частинами, а не повністю. Це необхідно для того, щоб видалити якомога меншу кількість кісткової тканини.

Що відбувається під час видалення зубів мудрості?

Перед видаленням зуби і навколишні їх тканини знеболюють за допомогою місцевого анестетика, як правило, того ж препарату, що і при пломбуванні каріозної порожнини. На додаток до місцевої анестезії може знадобитися прийом заспокійливих засобів для зменшення страху перед процедурою. В якості заспокійливих засобів використовують закис азоту (відома як «звеселяючий газ»), а також заспокійливі препарати для перорального прийому (наприклад, валіум) або для внутрішньовенного введення. Після застосування закису азоту пацієнт зможе самостійно доїхати додому на автомобілі. При використанні пероральних або внутрішньовенних заспокійливих засобів пацієнту потрібно супроводжуючий, який зможе відвезти його додому після операції.

Як проходить загоєння після операції з видалення зубів мудрості?

Тривалість періоду загоєння залежить від того, наскільки складним було видалення зуба (відносно просте видалення повністю прорізають зуба або витяг по частинах ретінірованного зуба з щелепної кістки).

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.