Зригування: рідко — норма, часто — патологія

Діти до року іноді відригують прийняту їжу. У деяких випадках це трапляється рідко — лише в тих випадках, коли дитина занадто жадібно смокче груди і захоплює разом з молоком багато повітря. Але іноді зригування стає постійним, дитина відстає у вазі і в нервово-психічному розвитку. У таких випадках потрібно провести необхідне обстеження, а можливо, і лікування.

Особливості будови і роботи шлунково-кишкового тракту у немовляти

На відміну від дорослих, у яких шлунок має вигнуту видовжену форму, у новонародженої дитини шлунок схожий на кулю. При цьому сфінктер (круговий м’яз, яка стискаючись і розтискаючи, то пропускає їжу в шлунок, то перегороджує їй шлях), розташований в кінці стравоходу, у новонароджених не повністю виконує свою функцію і іноді пропускає їжу назад з шлунку в стравохід. При частому відрижці це може викликати запалення стінки стравоходу кислим вмістом шлунку.

Крім того, при ссанні грудей смоктальні рухи дитини не завжди збігаються з перистальтичними (сприяючими просуванню їжі по стравоходу) рухами стравоходу, що викликає різке скорочення м’язів шлунка і викидання їжі.

Що таке зригування і чому воно виникає

Зригування — це закид невеликих кількостей висмоктаного нествороженного або частково створоженного молока і повітря з шлунку в стравохід, а потім у рот дитини, що виникає під час або відразу після годування. У здорових дітей це буває нечасто і зазвичай пов’язано з жадібним смоктанням і заковтуванням великої кількості повітря (аерофагія) або з перегодувати. Кількість молока при відрижці у здорових дітей також невелике — близько чайної ложки. При правильному годуванні ці явища зазвичай проходять до 3-4 місяців, але іноді тримаються до року, не викликаючи у дитини неприємних відчуттів, а у матері занепокоєння.

Але в деяких випадках зригування відбуваються постійно, дитина недоотримує молока, відстає у вазі і нервово-психічному розвитку. У більшості випадків це пов’язано з перинатальними (протягом другої половини вагітності і в перший тиждень після пологів) ураженнями центральної нервової системи (ЦНС). Крім того, у недоношених або народжених із затримкою внутрішньоутробного розвитку дітей порушена координація смоктальних, ковтальних і дихальних рухів, яка нормалізується приблизно до двох місяців.

Кишечник новонародженої дитини також незрілий, в ньому немає достатньої кількості корисних бактерій, які допомагають перетравлювати їжу. Мами знають, що у дитини в перші місяці життя завжди є проблеми з животиком: він здувається, стає напруженим, дитина турбується і кричить. Причина — поява великої кількості газів в кишечнику, що виникають при розкладанні молока (метеоризм). Метеоризм також може бути причиною зригування в перші місяці життя.

Нарешті, часті зригування можуть викликати особливості будови (і навіть аномалії) стравоходу та шлунка у даної дитини: виражена слабкість нижнього стравохідного сфінктера, звуження стравоходу і шлунку і так далі.

Виявлення причин частого зригування

Часті зригування великою кількістю молока, які призводять до відставання дитини у вазі і нервово-психічному розвитку мають бути ретельно проаналізовані, дитина обстежений, причина зригувань виявлена. Дитину обов’язково консультують дитячий невролог (для виключення перинатальних уражень ЦНС) і дитячий хірург (для виключення аномалій розвитку органів травлення). При підозрі на наявність якоїсь патології дитині поводится додаткове обстеження (наприклад, рентгенографія органів травлення). При необхідності проводиться лікування.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.