Зовіракс — таблетки: за призначенням лікаря

Таблетки зовіракс призначають при поширеною шкірної герпетичної інфекції, при ураженні герпесом очей, а також при первинному або рецидивуючому статевому герпесі. Часто прийом таблеток зовіракс поєднують із зовнішнім і місцевим застосуванням цього лікарського препарату.

При герпетичних ураженнях шкіри

Таблетки зовіракс (ацикловіру) застосовуються при поширеному ураженні шкіри герпетичної інфекцією, в тому випадку, коли, розпочавшись на губах або на якійсь ділянці шкіри, інфекція починає «розповзатися» навколо, захоплюючи все нові ділянки шкіри. Викликає таке захворювання вірус простого герпесу I типу. Щоб зупинити цей процес призначають таблетки зовіракс.

При прийомі таблеток зовіракс всередину в шлунково-кишковому тракті всмоктується близько 20% діючої речовини, решта виводиться з організму з калом. Всмоктався зовіракс потрапляє з кров’ю до тканин, де впливає тільки на інфіковані вірусом герпесу клітини. Відбувається це тому, що інфіковані клітини виділяють особливі ферменти, що перетворюють зовіракс в його активну форму, здатну проникати всередину клітин. Проникаючи всередину інфікованих клітин, зовіракс впроваджується в генетичний апарат вірусів і перешкоджає їх розмноженню. Це сприяє поступовому затихання захворювання.

Раз оселившись в організмі людини, вірус герпесу періодично дає про себе знати у вигляді рецидивів інфекції. Повністю віруси герпесу не зникають, вони «ховаються» в скупченнях нервових клітин (нервових гангліях) і виходять на поверхню тільки при сприятливих для них обставин, тобто при зниженні захисних сил організму (імунітету). Тому тільки противірусними препаратами попередити появу рецидиву захворювання неможливо — потрібні заходи по зміцненню імунітету.

При герпетичних ураженнях очей

При герпетичних ураженнях очей лікування звичайно починають з місцевого застосування 3% очної мазі зовіракс. Але особливістю герпетичної інфекції є ураження рогівки — передньої прозорої оболонки ока (кератит). Крім того, уражаються кон’юнктива і краї повік, тобто розвиваються герпетические кон’юнктивіти і блефарити. Це небезпечно тим, що можуть розвинутися порушення зору, тому при ураженні очей до місцевого лікування часто приєднують призначення таблеток зовіракс всередину у вигляді стандартного або індивідуально підібраного курсу лікування.

Індивідуальна доза препарату призначається при порушеннях функції нирок, в літньому віці, а також при вагітності.

При генітальному герпесі

генітальний герпес можна заразитися при статевому контакті, «винуватцем» його є вірус простого герпесу II типу. Діє він так само, як і інші види герпесу, постійно ховаючись в нервових гангліях і викликаючи рецидиви при сприятливих для себе обставин.

Статевий герпес особливо небезпечний для жінок, так як може викликати ускладнення з боку плода — внутрішньоутробні інфекції. Найчастіше це трапляється, якщо жінка вперше захворює герпетичної інфекцією під час вагітності. Надалі в її організмі виробляються антитіла, які захищають плід від інфекції, але поки антитіла не виробилися, плід погано захищений від вірусів герпесу. Тому іноді під час вагітності доводиться лікувати жінок противірусними засобами. Зовіракс (ацикловір) вважається самим нешкідливим і перевіреним засобом, який не викликає ускладнень з боку плода.

Рецидиви генітального герпесу лікуються призначенням таблеток зовіракс в поєднанні з його зовнішнім застосуванням у вигляді крему.

Як приймати таблетки зовіракс та протипоказання для їх прийому

Таблетки зовіракс призначаються лікарем. Їх приймають зазвичай по таблетці (200 мг) п’ять разів на день протягом не менше п’яти днів. Це стандартний курс лікування, але лікар може змінити, як дозування препарату, так і тривалість його призначення.

Протипоказанням для прийому таблеток зовіракс є підвищена чутливість організму. Має значення також нормальна функція нирок. Якщо функція нирок знижена, то доза препарату завжди підбирається індивідуально. Індивідуально підбирається доза зовіракс і літнім пацієнтам. З обережністю призначають препарат під час вагітності та годування дитини грудьми (він виділяється з грудним молоком).

Можливі й побічні ефекти при прийомі таблеток зовіракс. Це різні порушення з боку травної системи, минущі порушення функції печінки, зміни у складі крові, головні болі та інші порушення з боку центральної нервової системи (іноді дуже важкі, аж до судом і коми), облисіння і алергічні реакції.

У зв’язку з цим таблетки зовіракс повинен призначати тільки лікар, з урахуванням усіх показань і протипоказань.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.