Зовіракс — протипоказання: варто взяти на замітку

Зовіракс — це лікарський препарат з противірусним ефектом, який зазвичай дуже добре переноситься. Така гарна переносимість випливає з механізму дії зовіракс, у зв’язку з чим він має дуже мало протипоказань та побічних ефектів.

Особливості дії зовіракс на організм людини

Зовіракс — це торгова назва ацикловіру — одного з найперших і тому добре перевірених в клінічній практиці противірусних препаратів. Особливістю дії зовіракс є те, що він діє тільки на уражені вірусом герпесу клітини шкіри або слизових оболонок. Здорових клітин він не стосується і це є основною причиною його нетоксичність і хорошої переносимості.

Потрапляючи в тканини будь-яким шляхом (через шкіру, слизові оболонки, шлунково-кишковий тракт або безпосередньо в кров при внутрішньовенному введенні) зовіракс активізується ферментами, які виділяють уражені вірусом герпесу клітини. Здорові клітини такого ферменту не виділяють, тому на них зовіракс дії не надає. Перетворившись в активна речовина, зовіракс долає перешкоду у вигляді мембрани і потрапляє всередину інфікованої клітини. Тут він втручається в генетичні процеси, що відбуваються у вірусах, і тим самим блокує їх розмноження. Вірусів стає мало, вони поступово втрачають свої позиції і йдуть туди, звідки прийшли — в ганглії (скупчення нервових клітин). У гангліях віруси герпесу можуть тривалий час перебувати у неактивному стані, поки для їх розмноження не з’являться відповідні умови — не знизяться захисні сили організму.

Індивідуальна непереносимість зовіракс

Основним протипоказанням для застосування зовіракс є його індивідуальна непереносимість, яка проявляється у вигляді алергічних реакцій. При підозрі на алергічну реакцію застосування зовіракс потрібно негайно припинити, так як прояви алергії можуть бути з кожним разом все важче.

Найчастіше алергічна реакція на зовіракс проявляється у вигляді шкірного висипу, зазвичай це буває кропив’янка — крупнопятнистая або папульозна (височіє над шкірою) висип, яка має тенденцію до розростання і злиття. Якщо така висипка буде швидко поширюватися, то до неї може приєднатися набряк підшкірної клітковини (ангіоневротичний набряк, набряк Квінке), основною небезпекою якого є перехід на гортань і порушення дихання.

Порушення функції нирок

Порушення функції нирок має значення в тому випадку, коли зовіракс вводиться внутрішньовенно або приймається всередину у вигляді пігулок. У цьому випадку він виводиться через нирки і якщо вони працюють не на повну силу, можливе передозування препарату. Тому при порушеннях функції нирок, якщо застосування зовіракс необхідно за життєвими показаннями, доза цього препарату і тривалість його курсу визначаються лікарем індивідуально. Крім того, при порушенні функції нирок лікування Зовіракс рекомендується супроводжувати рясним питвом. При зневодненні організму навіть в здорових нирках може виникнути порушення функції.

Такі ж установки в призначенні зовіракс літнім пацієнтам, видільні органи яких також не завжди справляються зі своєю функцією.

Вагітність і годування дитини грудьми

Під час вагітності відбувається фізіологічне зниження імунітету, тому вірус герпесу, який до пори до часу не давав про себе знати, «виходить» на поверхню і дає рецидиви захворювання. Особливо небезпечний для вагітних жінок генітальний герпес, який може викликати внутрішньоутробну інфекцію у дитини. Зараження герпесом дитини може відбутися і під час пологів.

Для того щоб цього не сталося жінкам у певні періоди вагітності призначаються курси лікування противірусними препаратами. Самим безпечним препаратом для вагітних жінок вважається ацикловір (зовіракс). Але застосовувати цей препарат самостійно жінка ні в якому разі не повинна.

Під час годування груддю можна застосовувати крем зовіракс. Але якщо є необхідність у застосуванні таблеток або розчинів для внутрішньовенного введення, то краще на час лікування перервати грудне вигодовування, зціджувати грудне молоко, щоб не припинилася лактація і годувати дитину молочними сумішами (зовіракс виділяється з грудним молоком).

Побічна дія

Побічна дія зовіракс може проявлятися у вигляді подразнення шлунково-кишкового тракту, порушень функції печінки і нирок (вони проходять при відміні препарату), змін у складі крові (можуть посилювати порушення імунітету, викликати анемію і кровоточивість), порушень з боку центральної нервової системи (від головного болю до судом і коми), алергічних реакцій, випадіння волосся.

Усі побічні ефекти зустрічаються рідко і в основному при прийомі зовіракс всередину і внутрішньовенному введенні, тому ці лікарські форми зовіракс повинен призначати тільки лікар.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.