Зовіракс при вагітності — для здоров’я майбутньої матусі

Під час вагітності бажано взагалі не приймати ніяких ліків. Але життя показує, що рідкісної вагітній жінці це вдається. Причина в тому, що під час вагітності знижується імунітет і всі інфекції, які є в організмі жінки, як правило, загострюються.

Зниження імунітету під час вагітності і герпетична інфекція

Зниження імунітету під час вагітності є фізіологічною реакцією. Імунітет знижується для того, щоб організм матері не відторгав розвивається дитини, тканини якого є чужорідними по відношенню до організму матері. Саме тому у вагітної жінки загострюються всі хронічні інфекції.

Герпетична інфекція може викликатися різними типами вірусу герпесу. Так, вірус простого герпесу I зазвичай викликає «застуду» на губах, а II типу — генітальний герпес. Останній особливо небезпечний для вагітних жінок.

Особливістю герпесу є те, що раз потрапивши в організм людини, він залишається там на все життя, «ховаючись» в скупченнях нервових клітин (гангліях) і виходячи назовні у вигляді рецидивів захворювання тільки при зниженні імунітету.

Більшість населення є здоровими носіями вірусів герпесу. Якщо жінка заразилася вірусом простого герпесу II типу ще до вагітності, то в її організмі виробилися антитіла до цього збудника, які захистять дитину під час внутрішньоутробного розвитку. Набагато небезпечніше заразитися цим типом вірусу герпесу під час вагітності. У такому випадку дитина деякий час, поки не утворюються антитіла, залишається беззахисним для вірусів. Дитина може заразитися від матері і під час пологів, коли проходить через родові шляхи.

І все ж герпес не є «фатальною» інфекцією, внутрішньоутробне зараження плоду зустрічається досить рідко, особливо, якщо вагітна жінка постійно спостерігається у жіночій консультації та їй поводится необхідне лікування герпетичної інфекції. Тому генітальний герпес не є приводом для переривання вагітності.

Зовіракс під час вагітності

Зовіракс — це всім відомий противірусний препарат ацикловір, дія якого на вагітних жінок вивчено краще, ніж дія інших противірусних препаратів.

Особливістю зовіракс є те, що він неактивний відносно здорових клітин, зокрема клітин плоду, що розвивається. Механізм його дії заснований на тому, що цей препарат активізується особливим ферментом, який виділяють уражені вірусом клітини. Активізований зовіракс швидко проникає через мембрани клітин і завдяки своєму подібності з деякими елементами вірусу входить до складу їх генетичного апарату, блокуючи в ньому процес розмноження вірусів. Нездатні розмножуватися віруси досить швидко «покидають поле бою» і ховаються в нервових гангліях. Цього цілком достатньо для того, щоб забезпечити безпечне протягом вагітності.

Клінічні випробування встановили, що зовіракс не чинить тератогенної дії на плід, тобто не викликає аномалій розвитку у дитини. Але самостійно жінка не може приймати цей препарат, оскільки він призначається в певні, найбільш безпечні періоди вагітності за певною методикою.

Чи потрібно приймати зовіракс під час вагітності

Практика показує, що потрібно. Незважаючи на те, що герпес відносно рідко дає ускладнення з боку плода, вони все ж таки є. Так, внутрішньоутробна інфекція, викликана вірусом герпесу, часто призводить до тяжких, часом несумісним з життям поразкам головного мозку дитини. Крім того, можуть розвинутися численні ураження внутрішніх органів, наприклад, запалення легень, гепатити і так далі.

Якщо зараження відбулося під час пологів, то найчастіше у дитини з’являються герпетичні висипання на шкірі і слизових оболонках, які також дуже небезпечні, оскільки мають тенденцію до швидкого поширення і генералізації (поразки всього організму).

Дітей з внутрішньоутробною інфекцією, викликаної герпесом, і тих, що заразилися під час пологів з шкірними проявами лікують шляхом внутрішньовенного крапельного введення зовіракс. Якщо є висипання на шкірі, то на них наносять крем зовіракс ділянками, щоб не порушити шкірного дихання дитини. Лікування таких дітей проводиться тільки в стаціонарі і продовжується тривало.

Застосування зовіракс курсами під час вагітності дозволяє значно знизити ризик як внутрішньоутробної інфекції плоду, так і його зараження під час пологів.

Зовіракс (ацикловір) є найбезпечнішим для вагітних жінок противірусною лікарським препаратом, який дозволяє багатьом жінкам виносити і народити здорову дитину за наявності у них герпетичної інфекції.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.