Зовіракс — перевірений часом противірусний препарат

Зовіракс — це противірусний препарат, який призначають для лікування інфекцій шкіри і слизових оболонок, спричинених вірусом простого герпесу — герпетичних уражень губ, очей, статевих органів, внутрішніх органів і центральної нервової системи. Це відносно безпечний противірусний препарат, який в разі потреби можна призначати навіть вагітним жінкам.

Що таке герпес

Віруси герпесу бувають різних типів. Найбільш поширені віруси простого герпесу I і II типів, а також вірус герпесу, який викликає вітряну віспу і оперізуючий герпес.

Особливістю всіх вірусів герпесу є те, що він, як правило, поселяється в організмі людини довічно, проникаючи ще в дитинстві. Заразитися вірусом простого герпесу I типу можна, наприклад, при поцілунку, при цьому вірус проникає через неушкоджену шкіру і по нервових закінченнях потрапляє в скупчення нервових клітин (нервові ганглії), де і дрімає до пори до часу. Умови для його активації виникають при зниженні імунітету (наприклад, при застуді, ВІЛ-інфекції, після променевої терапії онкологічних захворювань і так далі). При цьому вірус проникає в клітини епітелію шкіри або слизових оболонок і викликає характерні бульбашкові висипання. Через деякий час пухирці лопаються і на шкірі утворюється золотава скоринка, яка згодом відпадає, не залишаючи після себе слідів. При тяжкому перебігу герпесу можливі ураження внутрішніх органів і центральної нервової системи.

Вірус простого герпесу II типу викликає генітальний (статевий) герпес, заражаються яким при статевих контактах. Вилікуватися від генітального герпесу також неможливо, але цілком можливо попереджати його рецидиви.

Вітряна віспа — це гостре інфекційне дитяче захворювання, яке також викликається вірусом герпесу (герпес зостер). Після того, як дитина перехворіє вітряною віспою, вірус, що викликав захворювання, ховається в нервових гангліях і за певних обставин може «вийти назовні» у вигляді оперізуючого герпесу — герпетичного ураження шкіри по ходу нервів.

Боротися з будь-якими прояви герпетичної інфекції потрібно, перш за все, підвищуючи імунітет і попереджаючи застуди. Якщо ж рецидив герпесу почався, то лікувати його противірусними препаратами потрібно якомога раніше.

Як діє на вірус герпесу зовіракс

Зовіракс (це торгове найменування ацикловіру) діє тільки на клітини, які уражені вірусом гепреса. Така клітина виділяє особливий фермент, який активізує зовіракс і дозволяє йому проникати через мембрану в клітину. В інфікованій клітині зовіракс проникає в ДНК вірусу герпесу і блокує його розмноження. Після того, як вірусів стає мало, вони ховаються в нервові ганглії для того, щоб при черговому зниженні імунітету знову вийти на поверхню і проявитися у вигляді рецидиву герпетичної інфекції. У здорові, не уражені вірусом клітини, зовіракс не проникає, тому він має мало протипоказань та побічних ефектів.

В яких випадках застосовується

Зовіракс у вигляді таблеток застосовується при поширеною герпетичної інфекції губ і шкіри, а також при рецидивах статевого герпесу. При важкому перебігу цих інфекцій можуть розвинутися ускладнення з боку внутрішніх органів і центральної нервової системи. Особливо часто такі ускладнення виникають у новонароджених. У такому випадку зовіракс вводиться внутрішньовенно крапельно.

При герпетичної інфекції очей призначають 3% мазь зовіракс, а при невеликих шкірних ураженнях (губ, обличчя) — 5% крем зовіракс. Крем зовіракс призначають також при генітельном герпесі. Але крем не можна наносити на поверхню очей і на слизову оболонку порожнини рота — це може викликати печіння і подразнення.

Дуже важливо почати лікування Зовіракс якомога раніше, ще до того, як з’явилися характерні бульбашкові висипання. У цьому випадку вони зазвичай не з’являються зовсім. А якщо тільки з’явилися, то проходять швидше, ніж без лікування.

Протипоказання і побічні ефекти

Основним протипоказанням для застосування зовіракс в будь лікарській формі є індивідуальна непереносимість цього препарату. Крім того, з обережністю потрібно застосовувати зовіракс всередину і внутрішньовенно при порушенні функції нирок. Під час вагітності зовіракс застосовують, але суворо за показаннями і за призначенням лікаря. При годування дитини грудьми, якщо постає питання про призначення зовіракс, то краще на якийсь час припинити грудне вигодовування, так як зовіракс виділяється з жіночим молоком.

Побічних ефектів у зовіракс небагато, тим не менш, вони можуть бути у вигляді різних порушень роботи шлунково-кишкового тракту, роботи печінки, нирок, змін з боку крові, алергічних реакцій, облисіння, головних болів і навіть важких ускладнень з боку центральної нервової системи.

І все ж зовіракс вважається досить безпечним і ефективним противірусним препаратом.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.