Зовіракс — інструкція: в боротьбі з вірусною інфекцією

загрузка...

Зовіракс — це назва, під якою фармацевтична компанія Глаксо Веллком Оперейшенс (Великобританія) випускає противірусний препарат ацикловір в різних лікарських формах: у таблетках по 200 мг, у вигляді порошку для ін’єкцій у флаконах, 3% очної мазі і 5% крему.

Механізм дії

Зовіракс (міжнародна непатентована назва — ацикловір) — противірусний препарат, який застосовується для лікування шкіри, слизових оболонок і внутрішніх органів, викликаних вірусом герпесу. Він активний відносно вірусів простого герпесу I і II типів, вірусів герпесу, що викликають вітряну віспу і оперізуючий лишай, вірусу Епштейн-Барра, що викликає інфекційний мононуклеоз, а також цитомегаловірусу.

Механізм дії зовіракс заснований на тому, що при попаданні в тканини він активізується ферментом, який виділяється ураженими вірусом клітинами (тимідинкіназою). Активізований зовіракс швидко проникає в інфіковані клітини, впроваджується в ДНК вірусів і перешкоджає їх розмноженню. У здорові клітини зовіракс проникати не може — саме тому в нього мінімум побічних дій і протипоказань для застосування.

При застосуванні всередину зовіракс частково всмоктується в шлунково-кишковому тракті, а частково виводиться з калом. Після потрапляння в кров він надходить у тканини, потім частина його розкладається в печінці та виводиться через нирки, а частина виводиться в незмінному вигляді також через нирки. Зовіракс у вигляді очної мазі і крему частково всмоктується в кров, але не чинить системної дії.

Показання та протипоказання для застосування

Зовіракс у вигляді таблеток застосовується:

 • для лікування герпетичних уражень шкіри та слизових оболонок, спричинених вірусом простого герпесу I і II типів, у тому числі статевого герпесу;
 • для попередження загострень інфекцій, спричинених вірусом простого герпесу I і II типів у хворих з нормальним імунітетом;
 • для попередження герпетичних уражень, спричинених вірусом простого герпесу I і II типів у пацієнтів з порушеним імунітетом;
 • для лікування інфекцій, викликаних вірусом вітряної віспи та оперізувального лишаю;
 • для лікування хворих з тяжкими порушеннями імунітету (СНІД, перенесли пересадку кісткового мозку, пересадку внутрішніх органів, курс променевої терапії при онкологічних захворюваннях і так далі).
 • Зовіракс у вигляді розчину для ін’єкцій застосовується для внутрішньовенного крапельного введення при герпетичних ураженнях внутрішніх органів і центральної нервової системи.

  Зовіракс у вигляді 5% крему рекомендується для лікування герпесу на губах і на шкірі обличчя, а також для лікування герпетичних уражень статевих органів, 3% очна мазь зовіракс — для лікування герпетичного ураження очей.

  Протипоказанням для застосування зовіракс є підвищена чутливість до препарату. З обережністю зовіракс призначають при зневодненні, порушенні роботи нирок, вагітності і годуванні дитини грудьми (зовіракс виділяється з грудним молоком). Під час вагітності зовіракс може застосовуватися, але тільки за призначенням лікаря. При хронічній нирковій недостатності рекомендується призначати індивідуально підібрані (нижче встановлених) дози препарату.

  Побічна дія

  Зовіракс не є токсичним препаратом, він зазвичай добре переноситься хворими, проте, побічні ефекти зустрічаються:

 • з боку органів травлення — неприємні відчуття і болі в животі, нудота, блювання, пронос;
 • з боку печінки — оборотне порушення роботи печінки, яке проявляється в зміні біохімічних показників;
 • з боку крові — зниження кількості еритроцитів (анемія), лейкоцитів (лейкопенія — призводить до зниження імунітету), тромбоцитів (тромбоцитопенія — призводить до підвищеної кровоточивості);
 • з боку нирок і сечовивідних шляхів — порушення роботи сечовидільної системи, іноді в гострій формі;
 • з боку центральної нервової системи (ЦНС) — головний біль, запаморочення, порушення сну, сплутаність свідомості, галюцинації, судомний синдром, кома; найчастіше все побічні ефекти з боку ЦНС з’являються у хворих порушеннями роботи нирок, які приймали зовіракс в дозах , що перевищують рекомендовані;
 • алергічні реакції — різного роду висипання на шкірі, набряк Квінке, анафілактичний шок;
 • крім того, можлива поява підвищеної стомлюваності і випадіння волосся (рівномірного по всій голові).
 • Зовіракс — перевірений часом противірусний препарат, який чинить мало побічних ефектів. Тим не менш, застосовувати зовіракс в таблетках можна лише за призначенням лікаря. Самостійне застосування зовіракс допускається тільки у вигляді крему для лікування уражень губ та обличчя, при цьому лікування рекомендується починати якомога раніше, до того, як з’являться характерні елементи висипу.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.