Золотий корінь і його корисні властивості — потужний засіб для стимуляції

У різних географічних зонах одне і то ж рослина може містити різні кількості лікарських речовин. Це залежить від кліматичних умов, грунтового складу, вологості, висоти місцевості над рівнем моря і ряду інших факторів. Все це повною мірою відноситься до золотого кореню або родіоли рожевої.

Де і як росте золотий корінь

Правильна назва золотого кореня — родіола рожева. Це багаторічна рослина сімейства Товстолисті з товстим коротким прямим коренем довжиною до 15 см і вагою до 900 г, від якого відходять кілька тонких коренів. Зовні корінь має бурий колір з легким перламутровим відтінком, всередині колір кореня білий, але після висушування він набуває рожевого відтінку. Стебел у рослини кілька, вони прямостоячі, не гіллясті, висотою до 50-70 см. Листя довгасто-яйцеподібні, м’ясисті. Квітки жовті, зібрані на верхівках стебел в густі щитковидні суцвіття. Цвіте у червні-липні, насіння дозріває в липні-серпні.

Виростає в Західному і Східному Сибіру і на Далекому Сході. Крім того, корінь росте на півночі європейської частини нашої країни і на Уралі. Промислові заготовки здійснюють на Алтаї. Росте на кам’янистих схилах, на берегах гірських річок і озер. Більше цінуються коріння рослин, що виростають на Алтаї і Далекому Сході.

Лікарська сировина та його хімічний склад золотого кореня

Лікарською сировиною є коріння рослини. Їх викопують після дозрівання насіння (у липні-серпні), залишаючи недоторканими частину підземних органів дорослих рослин і молоді рослини.

Сировина промивають у проточній воді, просушують в тіні. Потім коріння розрізають подовжньо і сушать при температурі 50-60 ° С. Висушену сировину зберігають у сухому, добре вентильованому приміщенні.

Коріння родіоли рожевої містять дубильні речовини, глікозиди, ефірна олія, органічні кислоти (щавлева, лимонна, яблучна, янтарна), значна кількість цукрів, білки, жири, воски, стерини, третинні спирти, флавоноїди, велика кількість марганцю.

Лікувальні властивості

Препарати з родіоли рожевої володіють вираженою стимулюючою властивістю, що значно збільшує фізичні і психічні можливості людини. При цьому золотий корінь нормалізує обмінні процеси, сприяє більш економічному витрачанню енергетичних ресурсів, покращує енергетичний обмін в м’язах і в головному мозку за рахунок використання в якості джерела енергії не тільки вуглеводів, але і жирів.

Золотий корінь надає стимулюючу дію на розумову працездатність людини, покращують пам’ять і увагу. Препарати родіоли рожевої подібно женьшеню володіє адаптогенними властивостями — сприяють більш швидкій адаптації до різних факторів зовнішнього середовища, в тому числі до стресів і змін клімату. Підвищуються також захисні властивості організму (імунітет). У хворих неврозами відзначалася тенденція до нормалізації збуджувального і гальмівного процесів в центральній нервовій системі. Вони ставали спокійнішими, зникали неприємні відчуття в області серця, поліпшувався апетит, нормалізувався сон.

Препарати золотого кореня зменшують тривалість сну, викликаного снодійними препаратами.

Кому показаний прийом препаратів із золотого кореня

Ще багато років тому золотий корінь застосовували для підвищення працездатності (у вигляді настоянки на горілці), як тонізуючий і протигарячковий засіб, при нервових і шлунково-кишкових захворюваннях.

В даний час препарати із золотого кореня застосовуються:

 • при лікуванні неврозів (розладів нервової системи, що розвиваються у вигляді реакції на стрес);
 • при низькому артеріальному тиску (гіпотонії);
 • при вегето-судинної дистонії (порушення з боку нервової системи, при якій відбуваються часті звуження і розширення кровоносної системи);
 • при підвищеної стомлюваності у здорових людей.
 • Протипоказання для прийому препаратів із золотого кореня і побічні ефекти

  Протипоказанням для прийому препаратів з родіоли рожевої є:

 • індивідуальна непереносимість препарату;
 • різко виражене збудження, безсоння;
 • високий артеріальний тиск, в тому числі гіпертонічний криз;
 • гарячковий стан;
 • головний біль.
 • При виникненні побічних явищ у вигляді збудження, безсоння, головного болю необхідно призупинити прийом препарату і порадитися c лікуючим лікарем.

  Як приймати препарати із золотого кореня

  В аптеці можна придбати екстракт родіоли рожевої рідкий, який рекомендується як стимулюючого засобу при фізичному і нервовому виснаженні, підвищеної стомлюваності, неврозах, вегетативно-судинної дистонії. Його можна застосовувати при підвищеній стомлюваності і зниженої працездатності у практично здорових людей. Зазвичай його призначають пo 10 крапель 2 — 3 рази на день за півгодини до їжі.

  У домашніх умовах можна приготувати настоянку із золотого кореня. Для цього подрібнені коріння наполягають на горілці (одну частину подрібнених коренів заливають 5 частинами горілки) в темному місці протягом тижня, проціджують і приймають по 15 крапель 3 рази на день за півгодини до їжі.

  Родіола рожева або золотий корінь — рослина, яка протягом сторіч використовували для стимуляції фізичних сил і психічних можливостей.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.