Знижений гемоглобін — чим може загрожувати залізодефіцитна анемія

Гемоглобіну — це білок, який водить до складу червоних кров’яних тілець. Він багатий залізом, і його основною функцією є транспортування кисню в різні частини організму. Молекули гемоглобіну проходять оксигенацію і утворюють нестабільні з’єднання, які називаються оксигемоглобін.

Коли оксигемоглобін досягає областей з низькою концентрацією кисню і високим вмістом вуглекислого газу, він вивільняє кисень і пов’язує вуглекислий газ. Нормальним рівнем гемоглобіну у чоловіків є 13,5-16 г на 100 мл крові, у жінок — 12-15,5 р. Низький гемоглобін спостерігається у різних людей, незалежно від їх віку та статі, але найбільш часто він зустрічається у дітей, вагітних жінок, і спортсменів.

Причини зниженого гемоглобіну

Основною причиною зниженого гемоглобіну є брак заліза в організмі, оскільки залізо необхідно для вироблення гемоглобіну. Дефіцит заліза може бути викликаний неправильним харчуванням або порушенням абсорбції деяких вітамінів в організмі. Деякі генетичні порушення, такі як таласемія і серповидно-клітинна анемія, також можуть стати причиною зниженого гемоглобіну. Нарешті, низький рівень гемоглобіну часто спостерігається у людей з алкоголізмом в анамнезі.

Симптоми

Якщо рівень гемоглобіну лише трохи нижче норми, людина може не помічати будь-яких ознак. Істотне зниження рівня гемоглобіну може супроводжуватися такими симптомами, як підвищена стомлюваність, головний біль, запаморочення, млявість, ослаблення концентрації уваги.

Серед більш рідкісних симптомів: набряки кінцівок (найчастіше, ніг), тривала печія, освіта синців і синців навіть при дуже незначних травмах, підвищене потовиділення, блювота і присутність крові в калі.

Зовнішніми симптомами зниженого гемоглобіну можуть бути блідість шкіри, нігтьового ложа і ясен. Оскільки при зниженому гемоглобіні погіршується постачання тканин організму киснем, може з’явитися задишка. Щоб компенсувати недолік кисню, серце починає працювати активніше, що іноді призводить до почастішання пульсу і болям в серці; знижений гемоглобін може призвести до погіршення стану людей з хворобами серця.

У найбільш важких випадках низький рівень гемоглобіну приводить до збільшення серця і серцевої недостатності.

Знижений гемоглобін у дитини в перші роки життя при відсутності лікування може призвести до порушення неврологічного розвитку. У таких дітей часто спостерігається порушена здатність до навчання і проблеми з поведінкою; крім того, вони більше за інших схильні отруєнь.

Діагностика лікування

Багато людей, помітивши у себе симптоми зниженого гемоглобіну, починають лікувати це порушення самостійно. В ідеалі слід зробити аналіз крові, щоб виявити інші можливі проблеми. Однак у будь-якому випадку для лікування зниженого гемоглобіну використовуються, як правило, харчові добавки з залізом, і зміна раціону. Дозування залізовмісних препаратів повинна призначатися залежно від стану пацієнта. Рекомендується звернутися до лікаря хоча б тому, що тільки він зможе точно призначати вам дозу препаратів, які ви будете використовувати для лікування. Крім того, необхідно включити в свій раціон багаті залізом продукти. До них відносяться, перш за все, м’ясо, а також зелень, бобові, зернові, курага та родзинки.

Незважаючи на лікування, рівень гемоглобіну не підніметься моментально. Як правило, він приходить в норму лише через кілька місяців, однак основні симптоми зниженого гемоглобіну проходять значно раніше.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.