Зіртек — інструкція: допоможе при алергії

Зіртек — антигістамінний препарат другого покоління, який застосовується для лікування різних алергічних захворювань. Зіртек прекрасно знімає неприємні наслідки алергічних реакцій у вигляді почервоніння, набряку та свербежу. Може застосовуватися також і для профілактики алергічних реакцій.

Механізм дії

Зіртек (міжнародна непатентована назва — цетиризин) випускає фармацевтична компанія ЮСБ (Бельгія) в таблетках по 10 мг і в краплях. У цього препарату багато аналогів, різними фармацевтичними фірмами цетиризин випускається під назвами: алерза, аллертек, аналергін, зетрінал, зінцет, зіртек, зодак, летізен, цетиризин, парлазін, цетиризину гідрохлорид, цетірінакс, цетрин.

Зіртек є блокатором периферичних гістамінових Н1-рецепторів, тобто блокує дію гістаміну — основної речовини всіх алергічних реакцій. У лікувальних дозах не має значущим заспокійливим і снодійним ефектом.

Зіртек особливо ефективний на ранній стадії розвитку алергічної реакції, так як він блокує дію гістаміну і попереджає всі неприємні ефекти гістаміну, такі як розширення і підвищену проникність капілярів (почервоніння — набряк — кропив’янка), стимулювання чутливих нервових закінчень (свербіж та біль) і скорочення гладких м’язів внутрішніх органів (наприклад, бронхоспазм).

Якщо прийняти зіртек на пізній стадії алергічної реакції, то він гальмує виділення гістаміну і міграцію еозинофілів та інших клітин, послаблюючи пізню алергічну реакцію. Він також пригнічує і інші механізми алергічних реакцій. Зіртек значно знижує підвищений алергічний настрій бронхів, що розвивається у відповідь на вивільнення гістаміну у хворих на бронхіальну астму. Він також пригнічує шкірні алергічні реакції у хворих з холодової кропив’янкою. Клінічні дослідження показали, що зіртек здатний значно поліпшити якість життя хворих алергічними захворюваннями, як сезонними, так і цілорічними.

При прийомі внутрішньо препарат швидко всмоктується в шлунково-кишковому тракті, потрапляючи спочатку в кров, а потім в тканини. Через гематоенцефалічний бар’єр він не проходить (тобто не потрапляє в головний мозок), виводиться з нирками в незмінному вигляді. Виділяється також із жіночим молоком.

Дія Зіртеку починається вже через 20 хвилин після прийому всередину, пік дії настає через 60 хвилин, а загальна тривалість досягає доби. Шкіра відновлює свою звичайну реакцію на гістамін через три дні після припинення прийому.

Показання та протипоказання для прийому

Зіртек призначають дорослим та дітям старше шести місяців при наступних алергічних захворюваннях і алергічних реакціях:

 • при сезонному загостренні алергічного нежиті і алергічного кон’юнктивіту, а також при цілорічному перебігу цих захворювань;
 • при сінній пропасниці або полінозі — реакції на пилок рослин у вигляді алергічних нежиті і кон’юнктивіту;
 • при кропивниці — алергічної реакції, яка проявляється білуватими зудять пухирями на шкірі; якщо пухирі поширюються і зливаються між собою, то може початися набряк Квінке (набряк підшкірної клітковини);
 • при інших алергічних шкірних захворюваннях (атопічному дерматиті, алергічному контактному дерматиті і так далі), що супроводжуються свербінням і висипаннями.
 • Протипоказаннями для прийому Зіртеку є:

 • вагітність і годування дитини грудьми;
 • дитячий вік до шести місяців;
 • індивідуальна непереносимість компонентів препарату.
 • З обережністю і, можливо, в індивідуальній дозуванні зіртек призначають при середньої тяжкості та тяжких порушеннях функції нирок та хворим похилого віку. При прийомі Зіртеку слід утримуватися від прийому алкоголю. Під час прийому Зіртеку краще не займатися потенційно небезпечними видами діяльності (наприклад, водити автомобіль) або хоча б дотримуватися обережності.

  Побічні ефекти і передозування

  При прийомі Зіртеку можливі наступні побічні ефекти:

 • з боку центральної нервової системи — млявість сонливість, головний біль (у тому числі у вигляді мігрені), запаморочення;
 • з боку шлунково-кишкового тракту — сухість у роті іноді — пронос;
 • алергічні реакції — висип (в тому числі кропив’янка), набряк Квінке, свербіж.
 • Передозування практично не трапляється, але якщо збільшити терапевтичну дозу в п’ять разів, то різко посиляться всі побічні ефекти, з’являться також занепокоєння, підвищена дратівливість, затримка сечовипускання, сухість у роті, запор, розширення зіниць, посилене серцебиття. У такому разі лікування переривають, промивають шлунок, після чого дають випити хворому кілька таблеток активованого вугілля.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.