Жовтяниця — якщо очі підозріло блищать

Жовтяниця — це пожовтіння шкіри і білків очей, пов’язане з надмірною вмістом у крові пігменту білірубіну. Білірубін — це природна речовина, що утворюється при розпаді червоних кров’яних тілець і виводиться з організму з жовчю. Найбільш часто жовтяниця є результатом порушення роботи печінки, однак її також можуть викликати різні стани, пов’язані з кров’ю і селезінкою. Потрібне ретельне обстеження, щоб виявити основне захворювання і призначити ефективне лікування.

Що таке жовтяниця?

Червоні кров’яні тільця, які транспортують кисень у всі тканини і органи, живуть близько 120 днів. В кінці свого життєвого циклу вони розпадаються, і особливі клітини, фагоцити, які присутні в кістковому мозку, селезінці і печінці, виводять їх з кровотоку.

У кістковому мозку постійно виробляються нові червоні кров’яні тільця (еритроцити).

Після розпаду еритроцитів організм може знову використати деякі їх складові, наприклад, амінокислоти і залізо. Інші їх компоненти, наприклад, білірубін, підлягають видаленню.

Велика частина відходів організму виводиться із сечею через нирки; печінки і жовчовивідних система також є важливими шляхами, через які виводяться відходи. Під відходами розуміються самі різні речовини, що утворюються в ході обмінних процесів організму.

Коли білірубін відділяється від решти компонентів червоних кров’яних тілець, він разом з кровотоком потрапляє у печінку, де переробляється клітинами печінки. У цих клітин є цілий комплекс хімічних функцій, зокрема, вони виробляють жовчну рідина, яка служить свого роду «транспортним засобом», за допомогою якого клітини печінки виводять продукти своєї діяльності у жовчовивідних систему. Існує ціла мережа, що складається з безлічі тонких каналів, що проходять через печінку.

Прояви

З печінки виходить один головний жовчний протік, який з’єднується з дванадцятипалої кишкою. Жовч (і білірубін) потрапляє в кишечник і виводиться з організму у вигляді фекалій.

Жовч має зелений колір, але бактерії в товстій кишці переробляють білірубін в речовину коричневого кольору, що й надає стільцю характерний колір.

Білірубін частково всмоктується в стінки кишечника, знову потрапляє в організм, і, нарешті, виявляється в сечі у вигляді речовини, яка називається уробіліноген (але своїм кольором сеча зобов’язана іншої речовини — урохром).

Будь-яке порушення в процесі виведення білірубіну призводить до підвищення рівня білірубіну в крові. Коли це відбувається, шкіра і білки очей людини набувають жовтуватий відтінок — розвивається жовтяниця. Які саме порушення можуть її викликати?

Надмірне руйнування еритроцитів

У нормі між виробленням і розпадом червоних кров’яних тілець зберігається рівновага, проте в деяких випадках розпад еритроцитів може непропорційно збільшитися. Якщо при цьому вивільняється більше білірубіну, ніж може переробити і вивести печінка, розвивається жовтяниця.

Надмірне руйнування еритроцитів називається патологічним гемолізом і в розвинених країнах це порушення зустрічається дуже рідко. У країнах з тропічним кліматом основною причиною патологічного гемолізу є малярія, оскільки малярійні паразити селяться всередині еритроцитів, скорочуючи термін їх життя.

Гемоліз і, як наслідок, жовтяниця також розвивається у дітей при резус-конфлікті, однак зараз ця проблема зустрічається вкрай рідко, так як за допомогою спеціальних медикаментів порушення, які можуть з’явитися в зв’язку з резус-конфліктом, легко усуваються на ранніх термінах вагітності.

Тим не менш, тимчасова жовтяниця у новонароджених зустрічається досить часто. Це пов’язано з відносною незрілістю клітин печінки у малюків а також з тим, що руйнування клітин в перші тижні життя людини відбувається швидше, ніж зазвичай.

Аутоіммунна гемолітична анемія — рідкісне захворювання, при якому імунна система атакує власні клітини крові, в результаті чого розвивається жовтяниця. Найбільш часто це порушення зустрічається у дорослих.

Патологічний гемоліз може бути побічним ефектом деяких препаратів, наприклад, дапсону.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.