Жовтяниця новонароджених — чи варто впадати в паніку?

Через кілька днів після народження шкіра і склери новонародженої дитини набувають більш-менш виражений жовтуватий відтінок. Часто це лякає недосвідчених батьків, але в більшості випадків така жовтяниця не є небезпечною і проходить дуже швидко. Тим не менш, жовтяниця вимагає спостереження лікаря, так як причини її можуть бути різними.

Причини появи жовтяниці

Білірубін — це жовчний пігмент, який утворюється з гемоглобіну після розпаду еритроцитів (червоних клітин крові). Спочатку утворюється непрямий або вільний білірубін (НБ), який захоплюється клітинами печінки з крові і піддається кон’югації — під впливом ферменту глюкуронілтрансферази НБ з’єднується з глюкуроновою кислотою, утворюючи пов’язаний або прямий білірубін (ПБ). Прямий і незначна кількість непрямого білірубіну надходять з жовчю в кишечник, де перетворюються в нові сполуки, які виводяться з калом (стеркобилин) і з сечею (уробілін).

У плоду і новонародженої дитини обмін білірубіну має особливості, які сприяють накопиченню його в крові й проникненню в тканини. У цей період життя дитини в його крові містяться еритроцити з так званим фетальним гемоглобіном, які старіють і розпадаються швидше, ніж звичайні еритроцити, тому і кількість білірубіну в крові підвищений. У плоду білірубін практично не піддається кон’югації через недостатність його ферментативної системи, тому в крові плоду міститься в основному НБ, який виводиться з організму з меконієм (калом).

Після народження у крові дитини наростає вміст НБ і з’являються явища жовтяниці. Через кілька днів починає працювати ферментативна система печінки і в організмі новонародженого починається повільне перетворення НБ в ПБ і виведення його з організму з калом, що сприяє поступовому зменшенню проявів жовтяниці. Повністю ферментативна система печінки новонародженого починає працювати на 3-4 тижні життя.

Жовтяниця у новонароджених може бути наслідком фізіологічних особливостей цього віку (при цьому вона протікає по-різному у доношених і недоношених дітей), вроджених та генетичних порушень роботи печінки або жовчовивідних шляхів, впливу різних медикаментів або внутрішньоутробної інфекції, несумісності крові матері та плода і так далі.

Фізіологічна жовтяниця новонароджених

Фізіологічна жовтяниця новонароджених зумовлена підвищеним вмістом в крові НБ через недосконалість ферментативної системи печінки. Підвищений вміст НБ в крові розвивається у всіх новонароджених в перші дні життя, проте жовтяничність шкірних покривів відзначається трохи більше, ніж у половини новонароджених. Так як кількість білірубіну накопичується в крові поступово, фізіологічна жовтяниця розвивається найчастіше на третій день життя. Жовтушність з’являється спочатку на обличчі, потім на тулубі, кінцівках, кон’юнктиві очей і слизових оболонках.

На 4-6 день життя кількість білірубіну в крові досягає максимуму, після чого вміст його починає поступово знижуватися (починає працювати ферментативна система печінки). Жовтушність втрачає інтенсивність і поступово зникає в кінці першої — початку другого тижня життя.

Загальний стан дитини при фізіологічній жовтяниці не страждає, лікування цей стан зазвичай не вимагає. Лише при вираженій жовтяниці проводиться лікування у вигляді внутрішньовенного введення різних розчинів з метою виведення білірубіну з організму.

Жовтяниця недоношених

Жовтяниця у недоношених дітей зустрічається частіше, ніж у доношених. У недоношених новонароджених накопичення НБ йде повільніше, продовжується більш тривало і досягає більш високих концентрацій, що створює небезпеку білірубінової інтоксикації з ураженням тканини головного мозку (ядерна жовтяниця).

Рівень білірубіну в крові досягає максимуму на 5-6 день, триває жовтяниця в загальній складності до 4-5 тижнів. Виразність жовтяниці недоношених не залежить від ваги при народженні, але знаходиться в прямій залежності від ступеня зрілості плоду і наявності різних захворювань у матері під час вагітності.

Різко виражена жовтяниця недоношених вимагає активного лікування в умовах відділення патології новонароджених дитячої лікарні.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.