Жовте тіло — для чого воно потрібно?

загрузка...

Небагато жінок знають, що таке жовте тіло, як воно утворюється і для чого потрібно в організмі. Особливо лякають заяви лікарів, що на УЗД виявлена кіста жовтого тіла. Не всі лікарі можуть пояснити подібний діагноз, або їм просто не вистачає часу для цього. Але, тим не менш, жовте тіло відіграє важливу роль у функціонуванні жіночого організму, адже саме від нього залежить наступна менструація, а в разі вагітності її збереження та розвиток.

Жовте тіло — що це?

Жовте тіло (corpus luteum) — це тимчасова залоза внутрішньої секреції в організмі жінки, яка утворюється після овуляції і виробляє гормон прогестерон. В процесі утворення, функціонування та зворотного розвитку (регресу) жовтого тіла грають роль гіпофіз, яєчники, імунна система і фактори росту. З фізіологічної точки зору основна функція жовтого тіла полягає в синтезуванні прогестерону, який необхідний для пролонгації вагітності. Крім того, жовте тіло в невеликих кількостях утворює естрадіол і андрогени (чоловічі статеві гормони). Своєю назвою жовте тіло зобов’язане вмісту (лютеїн), яке має жовтий колір.

Процес утворення жовтого тіла

Жовте тіло утворюється в другу фазу (секреторну) менструального циклу (при двадцяти восьмиденного менструальному циклі приблизно на дванадцятий — шістнадцятий день). Після закінчення фолікулярної фази, під час якої відбувається дозрівання домінантного (головного) фолікула, він розривається, щоб випустити дозрілу яйцеклітину. Яйцеклітина потрапляє в черевну полоти, я потім переміщається в маткову трубу, де відбувається її зустріч із сперматозоїдом і її запліднення. Потім запліднена яйцеклітина потрапляє в порожнину матки, де імплантується.

З моменту розриву домінантного фолікула і виходу з нього яйцеклітини на його місці починає формуватися жовте тіло (так зване жовте тіло менструації). Якщо запліднення не відбулося, то жовте тіло поступово регресує, і приблизно через чотирнадцять — шістнадцять днів після трапилася овуляції наступає чергова менструація, тобто відторгнення разросшегося шару ендометрію, підготовленого для імплантації. Після переродження жовтого тіла на його місці утворюється рубцевий ділянку, яка називається білуватим тілом (corpus albicans). У наслідку білувате тіло зникає.

У разі успішного запліднення під дією хоріонічного гормону активність жовтого тіла зберігається протягом десять — дванадцять тижнів, поки не сформується плацента, що виробляє власний прогестерон. Після імплантації заплідненої яйцеклітини жовте тіло носить назву «жовте тіло вагітності».

Стадії розвитку жовтого тіла

Процес формування і розвитку жовтого тіла проходить в чотири стадії:

 • Перша стадія
 • Це стадія проліферації, під час якої клітини лопнув фолікула починають активно ділитися і розмножуватися. Перша стадія починається відразу після виходу яйцеклітини.

 • Друга стадія
 • Це стадія васкуляризації (ангіогенезу). У цей період кровоносні судини починають проростати в зростаючі епітеліальні клітини. Вважається, що жовте тіло має найвищий кровотік в організмі. Іноді вростання судин призводить до кровотечі та розвитку такої патології, як апоплексія яєчника. Гарне кровопостачання жовтого тіла необхідно для інтенсивної продукції прогестерону.

 • Третя стадія
 • Це стадія розквіту жовтого тіла, коли його гормональна активність знаходиться на піку. Починається вона з моменту продукції прогестерону і триває десять дванадцять днів (у випадку, якщо запліднення не відбулося). Жовте тіло досягає в розмірах майже двох сантиметрів, і перетворюється на тимчасову залозу внутрішньої секреції. Тобто, відбувається перетворення фолікула з естроген-секретують органу, який регулюється ФСГ, в прогестерон-синтезуючий орган (регулюється лютеїнізуючим гормоном).

  У стадію розквіту жовте тіло трохи виступає над поверхнею яєчника і стає багряного кольору.

 • Четверта стадія
 • Четверта стадія, або стадія регресу (зворотної розвитку), настає в тому випадку, якщо запліднення не відбулося. Закінчується стадія регресу менструацією. У цю стадію починається дистрофічні зміни в клітинах, вони зменшуються, між ними починає вростати сполучна тканина, формуючи гіалінові освіту (білувате тіло).

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.