Жовчний міхур: будова і функції

Жовчний міхур — це невеликий орган, який є частиною травної системи ссавців. Він розташований трохи нижче печінки. Основним завданням жовчного міхура є збір і зберігання жовчі, яка секретується у печінці.

Жовч — це жовтувата рідина, яку печінка виробляє для стимуляції процесу травлення. Вона сприяє розщепленню жирів, а також контролює pH напівперевареною їжі.

Що собою являє жовчний міхур

Жовчний міхур являє собою порожнистий орган у вигляді груші, здатний розширюватися, щоб вмістити в себе певну кількість жовчі. Жовч надходить з печінки в жовчний міхур через головний жовчний протік, а з жовчного міхура по пузирногопротоки вона переміщається у верхню частину дванадцятипалої кишки.

По мірі надходження в нього жовчі, жовчний міхур розтягується — це відбувається перед прийомом їжі. Після того, як жовч виноситься в дванадцятипалу кишку у відповідь на сигнали, отримані в процесі травлення, жовчний міхур стає практично плоским.

Сигнал про вивільнення жовчі з жовчного міхура дає гормон холецистокінін — він виробляється в рамках реакції організму на містяться в їжі жири. Концентрація жовчі в жовчному міхурі сприяє кращому перетравленню жирів.

На внутрішніх сторонах жовчного міхура є шар епітеліальних клітин, які оточені шаром м’язової тканини. Це сприяє скороченню і розслабленню органу. Зовнішній шар жовчного міхура — серозна оболонка, з’єднує жовчний міхур з очеревиною.

Наявність жовчного міхура не є необхідним для здійснення травлення. При деяких порушеннях, пов’язаних з функціонуванням і / або структурою жовчного міхура, може знадобитися хірургічне видалення цього органу, що практично не впливає на травлення.

Захворювання жовчного міхура

Жовчнокам’яна хвороба: при цьому порушенні з неясних причин відбувається кристалізація речовин, що містяться в жовчі, що призводить до утворення каменів у жовчному міхурі. Дуже поширені і зазвичай нешкідливі, камені іноді викликають біль, нудоту, або запалення.

Холецистит: запалення жовчного міхура, часто пов’язане з жовчнокам’яної хворобою. Холецистит викликає сильний біль і підвищення температури тіла; іноді при цьому порушенні потрібна хірургічна операція.

Рак жовчного міхура: рідкісне порушення, яке важко діагностувати. Зазвичай воно виявляється на пізніх стадіях, коли вже з’являються його симптоми.

Панкреатит жовчного міхура: при цьому порушенні камені жовчного міхура блокують протоки, які дренують підшлункову залозу.

Діагностика захворювань жовчного міхура

УЗД черевної порожнини: неінвазивний тест, який є прекрасним засобом для виявлення жовчнокам’яної хвороби та обстеження стінок жовчного міхура.

Холесцінтіграфія: в ході цієї процедури пацієнту внутрішньовенно вводиться радіоактивний барвник, який проникає в жовч. Якщо цей тест показує, що жовч не потрапляє з печінки в жовчний міхур, можна з великим ступенем імовірності діагностувати холецистит.

Ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ЕРХПГ): за допомогою гнучкої трубки, яку вводять через рот, шлунок і кишечник, лікар може ввести барвник в жовчні протоки. Це дозволяє не тільки діагностувати, а й лікувати деякі порушення, жовчного міхура.

Магнітного-резонансна холангіопанкреатографія: МРТ сканер дозволяє отримати якісне зображення жовчних протоків, підшлункової залози і жовчного міхура.

Ендоскопічне УЗД: ця процедура дозволяє виявити холедохолітіаз і панкреатит жовчного міхура.

Рентген черевної порожнини: за допомогою рентгена можна виявити камені в жовчному міхурі.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.