Жіночі гормони: тому що ви — жінка!

Одне з стереотипних уявлень про жінок полягає в тому, що вони — істоти, настрій, а заразом і вчинки яких знаходяться цілком у владі гормонів. Варто відразу сказати, що це думка далеко від істини. Гормони, безсумнівно, мають величезний вплив на життя жінок, але аж ніяк не поневолюють їх. Розуміння того, як саме гормони можуть впливати на тіло, розум і емоції жінки, допоможе впоратися з їх негативним впливом і посилити їх позитивні ефекти.

Дитинство

Хоча перша «атака» гормонів на психіку міцно асоціюється з перехідним віком, вони починають впливати на людину з самого початку життя.

У новонароджених (не тільки дівчаток, але і хлопчиків) може бути збільшена одна грудь, або обидві, іноді з них навіть виділяється невелика кількість рідини, по вигляду нагадує молоко. Довгий час вважалося, що це пов’язано з жіночим гормоном естрогеном, який під час вагітності потрапляє від матері до дитини через плаценту і стимулює розвиток грудей у малюка. Згідно з іншим припущенням, зниження рівня естрогену в кровотоці дитини змушує його мозок більше гормону пролактину, що також може призвести до збільшення грудей. Через кілька тижнів груди, як правило, стає абсолютно нормальною.

У дівчаток груди може знову починати збільшуватися в перші два роки життя. Це пов’язано з дією гормонів, які виробляє організм дитини. Втім, все це триває недовго і потім вироблення гормонів нормалізується, поки не настає дуже важливий період у розвитку людини.

Перехідний вік

Під час перехідного віку гормони дають старт серйозних змін у жіночому тілі. Груди стає більше і приймає жіночну форму; пахвами і в паху починають рости волосся; дівчата стають вище ростом. Нарешті, починаються місячні.

Перехідний вік зазвичай триває не менше чотирьох років. Не дивно, що багатьом дівчатам виявляється важко адаптуватися до свого змінилося тілу, що виявляється сексуальності і коливань настрою, які супроводжують перехід до нового етапу.

Все необхідне для цих змін є в людині з самого народження, але ці механізми на протяг багатьох років залишаються «виключеними», поки одного разу гіпоталамус на почне у великих кількостях гонадоліберину, або гонадотропін-рилізинг гормон (ГнРГ). Він стимулює гіпоталамус виробляти лютеїнізуючий гормон (ЛГ) і фолікулостимулюючий гормон (ФСГ), які в свою чергу стимулюють яєчники, щоб ті починали виробляти інші жіночі гормони.

Жіночі статеві гормони

Найважливіші гормони, вироблювані яєчниками, називаються жіночими статевими гормонами; два найголовніших з них — естроген і прогестерон. Яєчники, крім того, виробляють невелику кількість чоловічого гормону — тестостерону. Під час пубертату естроген стимулює розвиток грудей, а також остаточне формування піхви, матки і маткових труб. Він також відповідає за прискорення росту і зміна розподілу підшкірного жиру, через що в нормі велика частина жиру починає відкладатися на стегнах, сідницях і стегнах. Тестостерон сприяє збільшенню м’язової і кісткової маси.

Починаючи з перехідного віку ЛГ, ФСП, естроген і прогестерон грають дуже важливу роль в регулюванні менструального циклу жінки. Вироблення кожного з цих гормонів збільшується і падає в свій час, але всі разом вони забезпечують послідовний ланцюг події в організмі. Кожен місяць завдяки дії жіночих гормонів одна яйцеклітина (з кількох сотень тисяч в кожному яєчнику) «дозріває», виходить з яйцеклітини і по маткових трубах потрапляє в матку. Якщо яйцеклітина не запліднюється, через деякий час рівень естрогену і прогестерону знижується. Залишившись без «підтримки» цих гормонів внутрішня оболонка матки відшаровується і поступово виводиться з організму через піхву — це і є менструальна кровотеча.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.