Жіноче безпліддя — чи все відомо науці?

Безпліддя — це нездатність завагітніти після року незахищених статевих зносин. Близько 10% пар безплідні. Безпліддя буває як чоловічим, так і жіночим. Приблизно в третині випадків відсутність дітей у пари викликано безпліддям чоловіки, в третини — безпліддям жінки, в решти третини — поєднанням факторів.

Як вік впливає на безплідність?

Кількість безплідних пар збільшується з віком. У жінок кінцеве кількість яйцеклітин. Таким чином, з плином часу їх кількість і якість знижується. Шанси завагітніти знижуються на 3-5% щороку, починаючи з 30 років. Після 40 років це зниження ймовірності набагато сильніше.

Що викликає жіноче безпліддя?

Факторами, що викликають жіноче безпліддя, можуть бути:

 • Пошкодження фаллопієвих труб. Це може перешкодити контакту сперми з яйцеклітиною. Інфекції, ендометріоз і гінекологічні операції можуть привести до рубцювання і пошкодження фаллопієвих труб.
 • Гормональні причини. У деяких жінок можуть бути проблеми з овуляцією — не відбувається синхронного зміни гормонів, що приводить до виходу яйцеклітини з яєчника і потовщення ендометрію. Цю проблему можна визначити, вимірюючи базальну температуру або використовуючи тест на овуляцію.
 • Проблеми шийки матки. Зрідка трапляється, що сперма не може проникнути в шийку матки. Причиною цьому може бути ненормальна вироблення слизу або наслідки хірургічного втручання. У такому випадку допомагає внутрішньоматкове запліднення.
 • Незрозуміле безпліддя. Приблизно у 20% пар причини безпліддя виявити не вдається.
 • Як визначається причина безпліддя?

  Щоб з’ясувати причини жіночого безпліддя, лікар може призначити такі обстеження:

 • Аналіз крові для з’ясування гормонального фону
 • Біопсія ендометрію, щоб визначити його стан
 • Для визначення рубцювання або непрохідності труб можуть використовуватися гістеросальпінгографія та лапароскопія.
 • Гістеросальпінгографія — це процедура, що включає ультразвукове або рентгенівське обстеження репродуктивних органів. Барвник або фізрозчин і повітря вводяться в шийку матки, звідки просуваються по фаллопієвих трубах. Це дозволяє побачити, прохідні чи труби.
 • Лапароскопія — це операція, при якій лапароскоп (тонка трубка з камерою) вставляється через невеликий розріз в животі. Лапароскоп дозволяє побачити матку зовні, яєчники, фаллопієві труби, і з’ясувати, чи немає аномальних розростань.
 • Як лікується жіноче безпліддя?

  Жіноче безпліддя може лікуватися декількома способами, зокрема:

 • Лапароскопічна операція. У разі захворювань репродуктивних органів може бути призначена реконструктивна операція або проведено екстракорпоральне запліднення. Інструменти при такій операції вводяться через невеликий надріз, в ході операції можна видалити рубцеву тканину, ендометріоз, кісту яєчника або відкрити непрохідні труби. За допомогою гістероскопа, що вводиться в шийку матки, можна видалити поліпи або фіброідних пухлини, рубцеву тканину або відкрити труби.
 • Медикаментозне лікування. Жінкам, у яких проблеми з овуляцією, можуть прописати такі препарати, як кломіфен цитрат або гонадотропіни, які ведуть до овуляції. Гонадотропіни можуть також викликати одночасну овуляцію декількох яйцеклітин, що підвищує вірогідність зачаття. Також гонадотропіни використовують, коли причина безпліддя не з’ясована. Ще один препарат для відновлення овуляції — метформін, які може застосовуватися жінками з інсулінорезистентністю або синдромом полікістозу яєчників.
 • Внутрішньоматкове запліднення. Це процедура, при якій сперма збирається, омивається спеціальним розчином і поміщається в матку під час овуляції за допомогою катетера.
 • Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ). Це процедура, при якій яйцеклітина запліднюється в лабораторних умовах і потім поміщається в матку. Жінка приймає гонадотропін, щоб стимулювати овуляцію декількох яйцеклітин, дозрілі яйцеклітини витягують і запліднюють окремо зібраної спермою. Через кілька днів запліднені яйцеклітини поміщають в матку. Частина з них можуть заморозити і використовувати пізніше за бажанням пари.
 • Донорство яйцеклітини. Якщо у жінки неправильно функціонують яєчники, але з маткою все гаразд, може бути використане донорство яйцеклітини. У цьому випадку з яєчника донора витягуються яйцеклітини, які запліднюються допомогою ЕКЗ і потім поміщаються в матку реципієнта.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.