Жанін і ендометріоз — поєднання цілком допустиме

Незважаючи на те, що основне застосування Жанін знаходить як гормональний контрацептив, його застосовують і для лікування деяких гінекологічних захворювань. Позитивне дію надає Жанін при різних гормональних захворюваннях, наприклад, при ендометріозі.

Що таке ендометріоз і чому він розвивається

Ендометріоз — це гормональне гінекологічне захворювання, під час якого відбувається розростання ендометрію (внутрішньої слизовою оболонкою порожнини матки зсередини) в різних органах і тканинах. Найчастіше ендометріозом уражаються статеві органи (наприклад, м’язовий шар стінки матки), але в деяких випадках він поширюється і на інші органи і тканини — в основному органи малого тазу. Розвивається ендометріоз зазвичай у віці старше тридцяти років, але іноді він зустрічається і у зовсім молодих дівчат.

Причини ендометріозу точно не відомі, але встановлено, що він частіше виникає при тривало протікаючих запальних процесах жіночих статевих органів, після штучного переривання вагітності, ускладнених пологів, при різних порушеннях імунітету і вироблення статевих гормонів, порушеннях функції печінки. Має значення і спадковість — ендометріоз часто виникає у близьких родичів.

При ендометріозі в тканинах органів виявляються вкраплення тканини, схожої на ендометрій. Ці шматочки тканини спочатку бувають невеликими (мікроскопічними), але потім вони розростаються, часто на весь орган. Особливо часто уражається м’язовий шар матки — він потовщується (рівномірно або у вигляді вузлів), збільшуючись з кожним менструальним циклом, під час якого клітини ендометрію закидаються в інші органи разом з менструальною кров’ю.

Основними ознаками ендометріозу є сильні болі внизу живота, не пов’язані з менструальним кровотечею, що віддають у поперек і нижню частину спини, болісні менструації, міжменструальні кровотечі. У деяких випадках ендометріоз протікає безсимптомно.

Ускладненням ендометріозу можуть бути спайки, непрохідності маткових труб, порушення менструального циклу і, як результат, — безпліддя. Можливо і переродження ендометріозу в злоякісну пухлину.

Як лікують ендометріоз

Лікується тільки ендометріоз, який якось себе проявляє, лікування безсимптомного ендометріозу може викликати посилення перебігу захворювання, тому за жінкою з безсимптомним перебігом ендометріозу просто спостерігають.

Для того, щоб придушити розростання ендометріоїдних тканини, жінці призначаються гормональні препарати, що пригнічують овуляцію, адже саме овуляція «запускає» процес підготовки до вагітності, під час якого розростається ендометрій. Якщо ж овуляції не відбувається, слизова оболонка порожнини матки стає менш пухкої, вона більш компактно відокремлюється від стінки матки під час менструації, і її клітини не поширюються по кровоносних судинах в інші органи.

Препаратами вибору для лікування ендометріозу є деякі гормональні контрацептиви, наприклад, Жанін. До складу Жанін входять синтетичні замінники жіночих статевих гормонів, які пригнічують вироблення гонадотропних гормонів гіпофіза (ГТГ). ГТГ виконують дві функції: вони стимулюють синтез жіночих статевих гормонів при їх нестачі в організмі, а також дозрівання і вихід з яєчника яйцеклітини (тобто овуляцію).

Якщо жіночих статевих гормонів дуже багато (а в гормональних контрацептиви їх завжди утримується більше норми), то виділення ГТГ призупиняється. Це призводить до того, що не дозріває і не виходить з яєчника яйцеклітина, тобто не відбувається овуляції, а значить, не дозріває до кінця і слизова оболонка порожнини матки.

Але застосування гормональних контрацептивів для лікування ендометріозу підходить не всім жінкам, для цього є ряд протипоказань. Насамперед, не можна застосовувати Жанін при схильності організму до підвищеного тромбоутворення і будь-яких захворюваннях, здатних викликати цей процес (наприклад, при варикозному розширенні вен, високому артеріальному тиску, ішемічної хвороби серця, цукровому діабеті з судинними порушеннями і так далі), а також при захворюваннях печінки, що супроводжуються порушеннями її функції. Не можна продовжувати приймати Жанін і при появі алергічної реакції на нього.

Поява невеликих кров’янистих міжменструальних виділень і деяких інших побічних ефектів не завжди є протипоказанням для лікування ендометріозу Жанін, але в будь-якому випадку рішення про продовження лікування або його скасування приймає лікар.

Жанін цілком можна призначати з метою лікування та попередження розповсюдження ендометріозу, але робити це може тільки лікар після попереднього обстеження та виключення станів, при яких прийом Жанін протипоказаний.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.