Здуття живота — якщо вас розпирає зсередини

Здуття, метеоризм і дискомфорт у животі часто виникають не тільки після рясних узливань і святкових застіль. За статистикою, від здуття живота страждає кожен десятий, причому навіть без переїдання. У деяких випадках здуття живота набуває таких масштабів, що призводить до помітного набряку черевної порожнини. Здуття живота і метеоризм, як правило, пов’язані з харчуванням, тому зміна раціону і режиму харчування допоможуть справитися з цією проблемою.

Як контролювати здуття живота

Існує три найбільш поширених причини здуття живота:

 • Переїдання — найпоширеніша причина здуття живота. Щоб зняти хворобливі відчуття, необхідно зменшити розмір порції.
 • Вживання жирної їжі. Після вживання жирної калорійної їжі виникає неприємне відчуття заповнювання і дискомфорт у животі. Жири перетравлюються довше, ніж білки або вуглеводи, тому шлунок довше залишається заповненим. Щоб запобігти здуття живота, обмежте споживання жирів.
 • Швидка їжа. Занадто швидке поглинання їжі підвищує ймовірність здуття живота після їжі. Лікування просте — їжте повільно. Для того, щоб сигнал про насичення досяг головного мозку і апетит зник, потрібно до двадцяти хвилин. Багато експертів по схудненню вважають, що повільний прийом їжі допомагає запобігти переїдання.
 • Продукти, що викликають здуття живота

  Важка для перетравлення їжа може викликати метеоризм і здуття живота. Ось деякі «винуватці» здуття живота:

 • Квасоля і сочевиця містить олігосахариди — цукор, який не засвоюється, а розщеплюється бактеріями в кишечнику.
 • Фрукти й овочі: брюссельська, білокачанна, цвітна капуста, морква, чорнослив, абрикоси. Вони містять цукор і крохмаль, які можуть викликати метеоризм і здуття живота.
 • Цукрозамінники: сорбіт, замінник цукру, не засвоюється. Багато людей не засвоюють фруктозу, натуральний цукор, який додають в багато харчові продукти. Щоб уникнути метеоризму і здуття живота, уважно читайте інформацію на упаковці продуктів і зменшите розмір порції.
 • Молочні продукти можуть стати причиною розладу кишечника і здуття живота, якщо ви не засвоюєте лактозу (молочний цукор).
 • Цілісні зерна дуже корисні для здоров’я, але іноді можуть викликати здуття живота. Корисні властивості цільних зерен пояснюються високим вмістом у них клітковини, але клітковина — це неперетравлювані вуглеводи. Різке збільшення кількості клітковини в раціоні може викликати здуття живота, метеоризм і запори. Дієтологи рекомендують повільно підвищувати вміст клітковини в раціоні, щоб дати можливість організму пристосуватися. При цьому продукти, багаті клітковиною, слід запивати великою кількістю води, оскільки клітковина вбирає воду. Рясне пиття допомагає переміщенню клітковини по травній системі і запобігає здуття живота і запори.

  Коли потрібно звернутися до лікаря

  Тимчасове здуття живота — повсюдне явище, в ньому немає нічого незвичайного. Це не привід для занепокоєння. Але здуття живота турбує вас регулярно, зверніться до лікаря.

  Фізичні перешкоди, такі як рубці на шлунку або кишечнику, ускладнюють нормальне переміщення їжі по травному тракту. Якщо лікар виявить фізичні перешкоди в шлунку або тонкому кишечнику, може знадобитися хірургічне втручання для видалення цих перешкод. Здуття живота може бути викликане порушенням функції м’язів травного тракту. Коли порушена функція м’язів, скорочення яких зазвичай призводить до переміщення їжі по кишечнику, в тонкому кишечнику можуть накопичуватися гази, викликаючи здуття живота. У деяких випадках газ в кишечнику може піти не в ту сторону, повертаючись в шлунок.

  Постійне здуття живота може також свідчити про серйозні порушення, наприклад, збільшенні одного з органів черевної порожнини або злоякісних новоутворень.

  Як усунути здуття живота

  Якщо виключення з раціону або обмеження споживання нелегкотравних продуктів не вирішує проблему здуття живота, скористайтеся безрецептурними лікарськими препаратами. Вам потрібні таблетки, що містять альфа-D-галактозидазу — фермент, який розщеплює нетравне цукор в цільних зернах і овочах. Таблетки або капсули, що містять симетикон, також допоможуть зняти симптоми метеоризму.

  Якщо ви курите, часті розлади шлунка і здуття живота — ще одна вагома причина відмовитися від цієї згубної звички. Вчені пов’язують куріння зі здуттям живота, печія і іншими проблемами з травленням.

  На щастя, здуття живота рідко буває симптомом серйозних порушень. У більшості випадків рішення цієї проблеми дуже просто — контроль порцій, обмеження споживання жирів і повільний прийом їжі. Ці прості засоби профілактики захистять вас від здуття живота і метеоризму.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.