Здоровий вага під час вагітності — між нормою і патологією

Подобається нам це чи ні, але збільшення ваги під час вагітності неминуче, адже від цього залежать ріст і розвиток дитини. «Харчуватися за двох» — це значить з’їдати в два рази більше, ніж зазвичай. Це не індульгенція на солодке, жирне і шкідливе. Здоровий спосіб життя допоможе контролювати збільшення ваги під час вагітності, зберегти здоров’я дитини і істотно полегшити повернення до нормальної ваги після пологів.

Додаток ваги під час вагітності: норма і відхилення

Не існує єдиного універсального підходу до додатку ваги під час вагітності. Кількість набраних протягом вагітності кілограмів залежить від ряду факторів, у тому числі від ваги до вагітності і індексу маси тіла (ІМТ). Стан здоров’я матері і дитини також грають роль. Проконсультуйтеся з лікарем, щоб визначити, який вага є оптимальним саме для вас.

Ось загальні рекомендації щодо додавання ваги під час вагітності:

Вага до вагітності

Рекомендоване збільшення ваги

Нижче норми (ІМТ менше 18,5)

13 — 18 кілограмів

Норма (ІМТ 18,5 — 24,9)

11 — 16 кілограмів

Вище норми (надмірна вага) (ІМТ 25 — 29,9)

7 — 11 кілограмів

Ожиріння (ІМТ 30 або вище)

5 — 9 кілограмів

Додаток ваги при багатоплідній вагітності

Якщо у вас багатоплідна вагітність, вам необхідно набрати більше ваги. Знову ж таки, проконсультуйтеся з лікарем, щоб визначити, який вага є оптимальним саме для вас.

Це загальні рекомендації щодо додавання ваги при багатоплідній вагітності:

Вага до вагітності

Рекомендоване збільшення ваги

Норма (ІМТ 18,5 — 24,9)

17 — 25 кілограмів

Вище норми (надмірна вага) (ІМТ 25 — 29,9)

14 — 23 кілограмів

Ожиріння (ІМТ 30 або вище)

11 — 19 кілограмів

Якщо вага до вагітності вище норми

Надмірна вага до вагітності підвищує ризик розвитку різних ускладнень вагітності, включаючи гестаційний діабет і високий кров’яний тиск. Хоча навіть повним жінкам рекомендується набрати певну кількість кілограмів, дослідження показують, що жінки, які страждають ожирінням, мають набирати менше ваги, ніж рекомендують лікарі. Обговоріть це питання з лікарем, у якого спостерігаєтеся.

Крім того, пам’ятайте, що якщо на протязі вагітності ви набираєте велику вагу і не втрачаєте його після народження дитини, зайві кілограми можуть викликати всілякі проблеми зі здоров’ям. Значне (більше 20 кілограмів) збільшення у вазі під час вагітності також збільшує ризик вроджених проблем зі здоров’ям у дитини і підвищує ймовірність дитячого ожиріння в майбутньому.

Якщо вага до вагітності нижче норми

Якщо ваша вага до вагітності нижче норми, дуже важливо набрати більше кілограмів під час вагітності, інакше дитина може народитися раніше покладеного терміну або мати низьку вагу при народженні.

Як розподіляється набрана вага?

Припустимо, що дитина важить 3-3,6 кг. Але це лише невелика частина набраного під час вагітності вага. Куди діваються решта кілограми? Набрана під час вагітності вага розподіляється приблизно так:

 • дитина: 3-3,6 кг;
 • збільшення грудей: близько 1 кг;
 • збільшення матки: близько 1 кг;
 • плацента: близько 0,7 кг;
 • амніотична рідина: близько 1 кг;
 • збільшення об’єму крові: від 1,4 до 1,8 кг;
 • збільшення об’єму рідин тіла: від 1,4 до 1,8 кг;
 • жирові відкладення: від 2,7 до 3,6 кг.
 • Набираємо вагу

  У першому триместрі вагітності у більшості жінок немає необхідності набирати вагу — хороша новина, якщо згадати про ранкової нудоти. Якщо до вагітності вага була нормальним, вам потрібно набрати не більше 2 кілограмів у перші місяці вагітності. Для цього досить збільшити споживання калорій на 150 до 200 калорій в день, що приблизно відповідає 170 грамам нежирного фруктового йогурту.

  Стабільне збільшення ваги набуває більшого значення у другому і третьому триместрах, особливо, якщо до вагітності ваша вага була в нормі або нижче. Для цього потрібно набирати від 1,4 до 1,8 кілограма кожен місяць аж до пологів. Додаткових 300 калорій в день — половина бутерброда і склянку знежиреного молока — достатньо, щоб допомогти вам досягти цієї мети.

  Меню

  Дуже легко збільшити споживання калорій за рахунок калорійного фаст-фуду, але нездорова їжа не забезпечить дитині необхідними йому поживними речовинами. Важливо уникати переїдання і доповнити раціон корисними продуктами. Зверніть увагу на наступні продукти:

 • хліб і паста з борошна цільнозернових сортів;
 • салат з нежирним соусом або чорні боби;
 • нарізані свіжі фрукти (замість печива);
 • вітамінізовані соки з кальцієм та іншими поживними речовинами.
 • Про що потрібно пам’ятати

  Не нервуйте через набраних кілограмів; головне — добре і правильно харчуватися. Вагітність — не час для дієт або надмірностей. І ви, і ваша дитина повинні добре харчуватися.

  Якщо до вагітності у вас були проблеми з вагою — вага була вище або нижче норми — попросіть лікаря направити вас на консультацію до дієтолога. Багато жінок в цій ситуації під керівництвом дієтолога коректують свій раціон з урахуванням індивідуальних особливостей.

  Багато вагітні жінки регулярно зважуються будинку. Якщо ви збираєтеся це робити, зважуйтеся не частіше, ніж раз на два тижні. Намагайтеся зважуватися в один і той же час, щоб звести до мінімуму нормальні коливання, які відбуваються протягом дня.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.