Збився менструальний цикл: причини і наслідки

загрузка...

Менструальний цикл — це механізм, який забезпечує нормальне функціонування організму жінки в дітородному віці. Від того, наскільки правильно функціонує менструальний цикл, залежить не тільки можливість народити дитину, але й загальний стан жінки, її працездатність і настрій.

Як «працює» менструальний цикл

Правильне функціонування менструального циклу забезпечують центральна нервова система і ряд гормонів. В першу чергу — це статеві гормони (естроген і прогестерон), які виробляються в яєчниках. У прямого зв’язку від кількості статевих гормонів виробляються гонадотропні гормони гіпофіза (головної залози внутрішньої секреції, яка «командує» рештою залозами і стимулює або уповільнює їх діяльність): якщо жіночих статевих гормонів виробляється мало, то збільшується вироблення гормонів гіпофіза, стимулюючих їх вироблення та навпаки.

Гіпофіз виробляє три гонадотропних гормону, що впливають на менструальний цикл: фоллікулстімулірующій (ФСГ — стимулює дозрівання яйцеклітини в яєчнику в першу половину менструального циклу), лютеїнізуючий (ЛГ — стимулює вихід яйцеклітини з яєчника і вироблення жіночого статевого гормону прогестерону в другій половині вагітності) і пролактин — стимулює вироблення жіночого молока після пологів.

У свою чергу гіпофіз знаходиться під впливом відділу центральної нервової системи, який називається гіпоталамусом і коригує всю роботу ендокринної системи. У гіпоталамусі виробляються гормони, що стимулюють і гальмують вироблення гонадотропних гормонів гіпофіза. Ну а самим головним «командувачем» є кора головного мозку.

Чому збивається менструальний цикл

Причинами порушень менструального циклу бувають важкі інфекційні хвороби, недостатнє харчування, нестача в раціоні харчування вітамінів і мінеральних речовин, різного роду інтоксикації (куріння, алкоголь, наркотики, виробничі шкідливості), тяжкі серцево-судинні захворювання, хвороби крові, печінки, нирок .

Порушення менструального циклу центрального (корково-гіпоталамічного) походження можуть виникати на грунті психічної травми, нервового перенапруження, забоїв та контузії головного мозку. Розлади менструального циклу є також проявом різних ендокринних захворювань (цукрового діабету, порушення роботи щитовидної залози і надниркових залоз), захворювань гіпофіза (наприклад, пухлин).

Нарешті, причиною порушення менструального циклу можуть бути запальні захворювання матки та її придатків, а також пошкодження матки, пов’язані з внутрішньоматковими маніпуляціями.

Види розладів менструального циклу

В залежності від того, на якому рівні порушена регуляція менструального циклу, розрізняють наступні види його розладів: корково-гіпоталамічні, гипофизарні, яєчникові, маткові, пов’язані із захворюваннями щитовидної залози та із захворюваннями наднирників.

При порушенні менструального циклу центрального походження, що виникли, наприклад, після стресу, в першу чергу страждає циклічне виділення лютеїнізуючого гормону гіпофіза, в результаті чого яйцеклітина дозріває, але не виходить з яєчника (не відбувається овуляції).

При ураженні гіпоталамуса порушення функції яєчників можуть мати різний характер. Порушення виділення гонадотропних гормонів гіпофіза призводить до того, що в яєчниках знижується вироблення естрогену і припиняється дозрівання яйцеклітин. Первинне ураження яєчників може бути різним: від функціональної недостатності до фіброзу (розростання в яєчниках сполучної тканини замість тканини яєчників) і різкого зменшення числа фолікулів, готових до дозріванню протягом менструального циклу (як відомо, ці фолікули закладаються у внутрішньоутробному періоді).

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.