Збільшення ваги під час вагітності: норма в наборі маси

Жінки завжди прагнуть дотримуватися канони краси. Немаловажне значення в цьому має гарна фігура і ідеальна вага. Але не менш актуальним є збільшення ваги під час вагітності. Від того, скільки вагітна жінка додасть кілограмів у період виношування дитини, залежить його розвиток і здоров’я в майбутньому, а також стан самої жінки. Надлишкова надбавка ваги в період вагітності, як і його недолік, однаково шкідливі для плоду і майбутньої матері. Твердження, що вагітна повинна «їсти за двох» в даний час вважається необгрунтованим і веде до патологічної набирання ваги зі всіма витікаючими звідси негативними наслідками.

Нормальна надбавка ваги в період вагітності

Під час вагітності жіночий організм постійно збільшує масу тіла. Але збільшення ваги відбувається нерівномірно і залежить від багатьох факторів. У першу половину вагітності жінка додає у вазі повільно, але після двадцяти тижнів маса тіла наростає швидше. В першу чергу, збільшення ваги обумовлена обсягом навколоплідних вод, який швидко збільшується з десятого тижня вагітності. Приміром, кількість амніотичної рідини в десять тижнів становить 30 мл, в двадцять тижнів — 300 мл, у тридцять тижнів — 600 мл, а до кінця вагітності 1000-1500 мл. Також в збільшенні маси тіла відіграє роль зростаюча матка. У першу половину вагітності вага матки збільшується за рахунок зростання м’язових волокон, а в другу половину в результаті розтягування волокон. Крім того, вага вагітної збільшується за рахунок зростаючої плаценти (її маса пропорційна вазі дитини) і жирових відкладень. Кількість жирової тканини збільшується в області передньої черевної стінки, стегон і сідниць. Молочні залози під час вагітності також збільшуються в розмірах (частково через розростання залізистої тканини, частково через збільшення жирової тканини).

Найбільш сприятливою збільшенням ваги в період вагітності є вісім-дванадцять кгілограмм. Але дані цифри відносні і залежать від індексу маси тіла (ІМТ), який розраховується до настання вагітності, а також багатьох інших факторів.

Вплив індексу маси тіла на збільшення ваги під час вагітності

Для визначення індексу маси тіла необхідні значення росту і споконвічного ваги. Розрахунок ІМТ проводиться таким чином: вага (у кг) потрібно поділити на зріст в квадратних метрах. Наприклад: вага становить 60 кг, а зріст 170 см (1,7 м), формула розрахунку: 60:1,7 (2) = 20. Число 20,0 і є індексом маси тіла. Значення ІМТ менше 19,8 свідчить про низький вазі, 19,8-26,0 відповідає нормальному вазі, а при збільшенні ІМТ більше 26,0 говорить про надлишковій масі тіла.

Жінкам з підвищеною масою тіла в період вагітності рекомендують низькокалорійну дієту, так як надмірна вага не тільки створює труднощі у визначенні терміну вагітності і в контролі росту плода, але й загрожує підвищенням артеріального тиску і народженням великого плоду.

Жінки з недостатньою масою тіла під час вагітності повинні посилено харчуватися, а бажано вагітність відкласти до відповідної надбавки у вазі. Цікавий факт: надбавка у вазі під час вагітності тим більше, чим менше вага жінки.

Таким чином, до сорока тижнів вагітності жінка з ІМТ ієни 19,8 повинна додати 15,2 кг, жінка з ІМТ 19,8-26,0-13,6 кг, а жінки з надмірною вагою відповідно не більше 9, 1 кг.

Фактори, що впливають на збільшення ваги

На збільшення маси тіла під час вагітності впливають такі причини:

 • вік (чим старше жінка, тим більше схильність до повноти);
 • втрата маси тіла в результаті раннього токсикозу (в більш пізніх термінах організм прагне компенсувати недолік ваги);
 • великий плід (відповідно збільшується вага плаценти);
 • багатоплідна вагітність;
 • багатоводдя;
 • гестоз (набряки виникають в результаті затримки рідини в організмі).
 • Принципи збалансованого харчування під час вагітності

  Як було зазначено вище, переїдання чи недоїдання під час вагітності однаково шкідливі для жінки і дитини. У їжі слід обмежити сіль, гострі продукти, копченості, швидкозасвоюваних вуглеводів (білий хліб, випічка, креми). Добова кількість продуктів необхідно розділити на невеликі порції і збільшити частоту прийому їжі (шість-сім разів). Обмежувати рідину немає необхідності, добовий обсяг її повинен складати 1,5 літра. При патологічної набирання ваги лікар призначає розвантажувальні дні (не частіше двох разів на тиждень). У раціоні вагітної жінки повинні міститися всі необхідні білки, жири, вуглеводи, вітаміни і мінеральні речовини.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.