Захворювання щитовидної залози — зоб: порушення роботи гіпофіза

загрузка...

Терміном «не токсичний зоб» позначають збільшення щитовидної залози, не пов’язане з надмірною виробленням гормонів щитовидної залози або розвитком злоякісних новоутворень. Під впливом деяких факторів щитовидна залоза може збільшитися в розмірах, що призводить до формування зобу — помітної пухлини в області розташування залози.

У число найбільш ймовірних причин появи зобу входять дефіцит йоду в раціоні і порушення роботи гіпофіза, що приводить до надлишку тиреостимулирующего гормону. Як правило, формування зобу відбувається повільно і поступово, деколи протягом декількох років.

Хоча теоретично формування зоба не небезпечно для людського здоров’я, в більшості випадків рекомендується видалення зоба, який, розростаючись, може перетиснути трахею і утруднити дихання і ковтання. Характерні для зоба симптоми — утруднене дихання, кашель, відчуття браку повітря і «закупореного» горла. Єдиний спосіб прибрати симптоми в таких випадках — видалення зоба хірургічним шляхом.

Лікування зобу

На ранній стадії формування зобу, при невеликих розмірах, рекомендовано лікування з використанням синтетичної форми гормонів щитовидної залози. Під впливом таких препаратів гіпофіз синтезує менше тиреостимулирующего гормону, завдяки чому розміри щитовидної залози нормалізуються. Такий метод лікування часто не призводить до помітного зменшення зобу, однак допомагає запобігти подальшому його збільшення. Якщо гормонзаместітельние препарати не діють, єдиним виходом залишається видалення зоба хірургічним шляхом.

Хірургічне видалення зоба необхідно в тому випадку, коли розростання щитовидної залози призводить до появи неприємних симптомів — зоб тисне на трахею, викликаючи кашель, зміни голосу, утруднення дихання і ковтання. В особливо небезпечних випадках увеличившаяся в розмірах щитовидна залоза може перетиснути кровоносні судини в шиї.

Ще одне показання до хірургічного видалення зоба — підозра на злоякісне новоутворення. Такі випадки пов’язані з утворенням багатовузлового зобу, в якому лише один вузол може виявитися злоякісним. Оскільки ризик появи злоякісного утворення в багатовузловий зобі складає менше п’яти відсотків, для більшості пацієнтів хірургічне видалення зоба у зв’язку з підозрою на рак не виправдано.

Нарешті, одна з найрідкісніших причин видалення зоба хірургічним шляхом — естетична непривабливість. Часто зоб розростається настільки, що його можна побачити неозброєним оком. У таких випадках зазвичай рекомендується або видалення зоба хірургічним шляхом, або медикаментозне лікування зоба для запобігання подальшого його збільшення.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.