Захворювання щитовидної залози — жінки в групі ризику

загрузка...

Щитовидна залоза — невелика залоза, розташована в шиї, перед трахеєю і позаду гортані. Щитовидна залоза виробляє два гормони — тироксин (T4) і трийодтиронін (T3), які регулюють процес обміну речовин (розщеплення надходить в організм їжі та розподілу енергії). Роботу щитовидної залози регулює ще один заліза — так звана пітуїтарної заліза, або гіпофіз, розташована біля основи головного мозку і виробляюча тиреостимулирующего гормону.

Гормони, що виробляються щитовидною залозою, впливають на роботу практично всіх систем людського організму, регулюють споживання кисню, вироблення і розподіл енергії.

Гіпертиреоз

Стан, при якому підвищена активність щитовидної залози викликає надмірну секрецію гормонів щитовидної залози, називають гіпертиреозом. Це захворювання щитовидної залози прискорює обмін речовин і зустрічається у одного відсотка всіх жінок, які стикаються з гіпертиреозом набагато частіше чоловіків. Одна з найпоширеніших форм гіпертиреозу — так звана базедова хвороба, аутоімунне розлад, який передається у спадок. Точна природа цієї генетичної аномалії невідома.

Оскільки щитовидна залоза виробляє занадто багато гормонів, обмін речовин прискорюється, а робота багатьох систем організму порушується.

Гіпотиреоз

Дефіцит гормонів щитовидної залози, викликаний зниженням функції щитовидної залози, називають гіпотиреозом. При гіпотиреозі спостерігається уповільнення обміну речовин. Виділяють кілька основних причин гіпотиреозу, більшість з яких впливають безпосередньо на щитовидну залозу, порушуючи вироблення гормонів. У дуже рідкісних випадках причиною гіпотиреозу стають новоутворення в гіпофізі, що блокують вироблення тиреостимулирующего гормону. Як наслідок, щитовидна залоза не виробляє достатньої для нормального функціонування систем організму кількості гормонів.

Яка б не була причина, в результаті гіпотиреозу спостерігається дефіцит гормонів щитовидної залози і, як наслідок, уповільнення роботи різних систем організму. Організм споживає менше кисню і виробляє менше енергії.

Тиреоїдні вузли

Тиреоїдний вузол — невелике утворення або вузлик в щитовидній залозі. Тиреоїдні вузли — досить поширене явище: вони являють собою або наповнені рідиною кісти, що формують вузол в щитовидній залозі, або вузликові утворення в тканині залози. Майже половина всіх людей в певному віці стикається з тиреоїдними вузлами, однак у більшості випадків такі утворення занадто малі і тому непомітні. Лише в п’яти відсотках випадках тиреоїдні вузли розвиваються до помітних (близько одного сантиметра) розмірів і впливають на нормальний розмір щитовидної залози.

Хоча тиреоїдні вузли в більшості випадків абсолютно безпечні, при виявленні таких утворень краще проконсультуватися з лікарем — в рідкісних випадках тиреоїдні вузли можуть спровокувати рак щитовидної залози. Крім того, в деяких випадках розростання тиреоїдних вузлів може викликати утруднення дихання або процесу проковтування.

Інші захворювання щитовидної залози

У число менш поширених захворювань щитовидної залози входять рак щитовидної залози, тиреоїдит (опухання щитовидної залози), зоб (розростання щитовидної залози).

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.