Захворювання щитовидної залози у дітей: види недуги

загрузка...

Хоча діти і підлітки від захворювань щитовидної залози страждають в куди меншою мірою, ніж дорослі, ознаки і симптоми таких захворювань в більшості випадків однакові.

Вроджений гіпотиреоз

Вроджений гіпотиреоз — захворювання, що зустрічається у новонароджених (згідно зі статистикою, в одного на чотири тисячі немовлят). Вроджений гіпотиреоз характеризується порушенням функції щитовидної залози і нездатністю залози виробляти достатню кількість гормонів. У рідкісних випадках щитовидна залоза повністю відсутня. Приблизно в десяти відсотках випадків причина вродженого гіпотиреозу — ензимопатія (ферментопатія), яка призводить до дефіциту гормонів щитовидної залози, дефіциту йоду та порушенням роботи гіпофіза. При відсутності діагностики і належного лікування вроджений гіпотиреоз може привести до появи дефектів у розвитку дитини і розумової відсталості.

У більшості країн у новонароджених перевіряють роботу щитовидної залози незабаром після народження — як правило, протягом першого тижня після пологів здійснюється аналіз крові, перевіряючий рівень гормонів щитовидної залози. Після виявлення гіпотиреозу у немовлят лікування починається негайно. Лікування вродженого гіпотиреозу припускає гормонзаместітельную терапію з використанням синтетичних форм гормону тироксину, що виробляється щитовидною залозою. Подібне лікування не чинить негативних ефектів на розумовий і фізичний розвиток дитини.

Зазвичай з розвитком вродженого гіпотиреозу перші симптоми цього захворювання щитовидної залози у дітей проявляються протягом перших декількох днів — у тому числі поганий апетит, закрепи, низька температура тіла, холодна шкіра, уповільнене серцебиття, сонливість. Протягом декількох тижнів після народження немовляти стають помітними більш серйозні наслідки вродженого гіпотиреозу — сповільнений ріст і розвиток, сухість шкіри і волосся, знижений м’язовий тонус, уповільнені рефлекси, поява пупкової грижі. На цій стадії лікування гіпотиреозу гормонзаместітельнимі препаратами дозволяє придушити більшість симптомів, проте вірогідність пошкодження мозку дитини дуже висока.

Гіпертиреоз у дітей

Гіпертиреоз, підвищена активність щитовидної залози, спостерігається у новонароджених в дуже рідкісних випадках — це стан прийнято називати неонатальним гіпертиреозом. Якщо у матері новонародженого виявлена базедова хвороба, що стимулюють роботу щитовидної залози антитіла в крові можуть потрапити в організм дитини і вплинути на дитячу щитовидну залозу, викликавши надлишок гормонів. Зазвичай в таких випадках лікування не потрібно — антитіла, що потрапили в організм немовляти з організму матері, самостійно виводяться з крові протягом двох-трьох місяців. Однак в рідкісних випадках рівень антитіл настільки високий, що може викликати гострий тиреотоксикоз. У цьому випадку для нормалізації гормонального рівня дитини потрібно негайне лікування з використанням препаратів, що пригнічують функцію щитовидної залози.

Симптоми гіпертиреозу у дітей схожі з симптомами захворювання у дорослих: це і прискорене серцебиття, і підвищена дратівливість, підвищена температура тіла. Лікування з використанням препаратів, що пригнічують функцію щитовидної залози, безпечно для дітей і, як правило, дозволяє придушити симптоми гіпертиреозу у дітей протягом дуже короткого періоду часу.

тиреоїдит Хашимото

Одна з найбільш поширених причин гіпотиреозу у дітей та підлітків — тиреоїдит Хашимото, аутоімунне захворювання. Причина такого захворювання — виробляються імунною системою антитіла, що порушують вироблення щитовидною залозою гормонів. Тиреоїдит Хашимото може з’явитися в будь-якому віці, однак, оскільки симптоми захворювання розвиваються дуже повільно, діагностувати тиреоїдит Хашимото на ранній стадії досить складно.

Дуже часто першою ознакою тиреоїдиту Хашимото у дітей стає раптове уповільнення зростання і розвитку скелета, а також помітне набрякання шиї (утворення зоба), викликане запаленням щитовидної залози. У число інших поширених симптомів цього захворювання щитовидної залози у дітей входять підвищена стомлюваність, суха свербляча шкіра, підвищена чутливість до холоду, збільшення маси тіла, погана концентрація, запори, зниження активності.

Для визначення гіпотиреозу у дітей проводиться простий аналіз крові, що вимірює рівень вироблюваних щитовидною залозою гормонів і тиреостимулирующего гормону в крові. Наявність антитіл (анти-тіропероксідази і анти-тіроглобуліна) також дозволяє діагностувати захворювання щитовидної залози у дитини.

Лікування

Основні принципи лікування тиреоїдиту Хашимото однакові для дітей та дорослих. Для лікування захворювання потрібно гормонзаместітельная терапія — прийом препаратів, що компенсують дефіцит гормонів щитовидної залози, в рекомендованій у відповідності з віком дозуванні. Для контролю нормального рівня гормонів потрібні регулярні аналізи крові.

Побічні ефекти

Гормонзаместітельная терапія, вживана для лікування тиреоїдиту у дітей та підлітків, досить ефективна: курс лікування пригнічує більшість симптомів, і організм дитини розвивається нормальними темпами. Однак у тих випадках, коли гіпотиреоз розвивався протягом тривалого періоду часу, можливі наслідки для розвитку дитини — зокрема, уповільнення росту і розвитку скелета. Нормалізація роботи щитовидної залози може призвести до змін і фізіологічного, і психологічного характеру: підвищення рівня енергії, підвищена активність дитини можуть призвести до втрати концентрації і зниження уваги, особливо в школі. З часом такі проблеми, пов’язані зі зміною гормонального рівня, зникають самостійно.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.