Захворювання щитовидної залози — тиреоїдит: буває декількох видів

загрузка...

Тиреоїдит — запалення щитовидної залози, викликане різними чинниками. Прийнято виділяти кілька основних видів тиреоїдиту, причому для кожного з них потрібні різні методи лікування.

тиреоїдит Хашимото

тиреоїдит Хашимото, також відомий як аутоімунний або хронічний лімфоцитарний тиреоїдит — найпоширеніший вид тиреоїдиту. Свою назву це захворювання отримало на честь японського дослідника Хакару Хашимото, який описав симптоматику аутоімунного тиреоїдиту у 1912 році.

тиреоїдит Хашимото — одна з найпоширеніших причин гіпертиреозу, надлишку гормонів щитовидної залози. Один з характерних симптомів захворювання — збільшення щитовидної залози: з розвитком тиреоїдиту клітини тканин щитовидної залози втрачають здатність переробляти йод в гормони, і така атрофія компенсується розростанням тканин щитовидної залози. При цьому здатність щитовидної залози захоплювати йод парадоксальним чином залишається, незважаючи на втрату здатності виробляти гормони. Ще одна ознака тиреоїдиту Хашимото — присутність в крові особливих антитіл, які дозволяють діагностувати захворювання без біопсії щитовидної залози. Ці антитіла можуть бути присутніми в крові протягом декількох років після остаточного вилікування захворювання.

З розвитком тиреоїдиту збільшується рівень тиреостимулирующего гормону в результаті підвищення активності гіпофіза, стимулюючого роботу щитовидної залози. Один із наслідків високого рівня тиреостимулирующего гормону — гіпотиреоз. Розвиток захворювання може бути стрімким і займати всього кілька тижнів, однак в окремих випадках триває протягом декількох років.

Основний метод лікування тиреоїдиту Хашимото — гормонзаместітельная терапія, що запобігає розвиток гіпотиреозу і подальше розростання тканин щитовидної залози. У більшості випадків після початку курсу лікування щитовидна залоза зменшується в розмірах.

Гранулематозний тиреоїдит

Гранулематозний або підгострий тиреоїдит вперше був описаний в 1904 році, проте навіть на сьогоднішній день вивчено в набагато меншому ступені, ніж тиреоїдит Хашимото, будучи захворюванням куди більш рідкісним. Одна з ознак підгострого тиреоїдиту — швидке набрякання щитовидної залози, біль і підвищена чутливість в області розташування залози.

Гранулематозний тиреоїдит супроводжується підвищеним рівнем гормонів щитовидної залози, в результаті чого у пацієнта спостерігаються ознаки гіпертиреозу. Однак з розвитком захворювання щитовидна залоза втрачає здатність захоплювати йод, необхідний для синтезу гормонів, і протягом декількох тижнів ознаки гіпертиреозу зникають.

Антитіла, присутні в крові при тиреоїдиті Хашимото, відсутні при гранулематозному тиреоїдиті, однак ступінь запалення дуже висока. Хоча цей вид тиреоїдиту схожий на інфекцію щитовидної залози, антибіотики в лікуванні підгострого тиреоїдиту марні. Основний метод лікування гранулематозного тиреоїдиту — прийом протизапальних препаратів, кортизону (стероїду, що володіє протизапальною дією) і синтетичних форм гормонів щитовидної залози. Курс лікування займає від декількох тижнів до декількох місяців, після чого симптоми гранулематозного тиреоїдиту повністю зникають. У дуже рідкісних випадках після лікування цього виду тиреоїдиту спостерігається зниження активності щитовидної залози, а повторна поява захворювання майже не зустрічається.

Безсимптомний тиреоїдит

Безсимптомний, або прихований, тиреоїдит — найменш поширена форма захворювання щитовидної залози, вивчення якої почалося лише в сімдесяті роки двадцятого сторіччя. Симптоми прихованого тиреоїдиту частково схожі як з симптомами тиреоїдиту Хашимото, так і з симптомами гранулематозного тиреоїдиту. Рівень гормонів щитовидної залози підвищений, захоплення радіоактивного йоду щитовидною залозою дуже низький, як при підгострому тиреоїдиті, проте захворювання не супроводжується хворобливими відчуттями, а аналізи зразків тканин щитовидної залози при біопсії схожі на результати біопсії при тиреоїдиті Хашимото. Найчастіше прихований тиреоїдит спостерігається у молодих жінок після вагітності.

У більшості випадків цей вид захворювання щитовидної залози не вимагає лікування — вісімдесят відсотків захворілих повністю одужують протягом трьох місяців. Симптоми прихованого тиреоїдиту схожі з симптомами базедової хвороби, проте набагато менш виразні. Щитовидна залоза лише ненабагато збільшується в розмірах.

Основний метод лікування прихованого тиреоїдиту — постільний режим і прийом бета-блокаторів для нормалізації прискореного серцебиття. Лікування з використанням радіоактивного йоду, препарати, що пригнічують активність щитовидної залози і тим більше хірургічне видалення частини тканин залози не потрібні. У дуже рідкісних випадках після лікування прихованого тиреоїдиту спостерігається зниження активності щитовидної залози і потрібно гормонзаместітельная терапія.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.