Захворювання щитовидної залози під час вагітності

Найпоширеніше захворювання щитовидної залози під час вагітності — дефіцит гормонів, що виробляються щитовидною залозою, або гіпотиреоз. Гіпотиреоз може викликати безліч змін в організмі жінки — стати причиною нерегулярних, рясних менструацій, відсутність менструації, знизити здатність до зачаття.

Гіпотиреоз і вагітність

Оскільки деякі симптоми гіпотиреозу — наприклад, підвищена стомлюваність і збільшення маси тіла — вважаються абсолютно буденним для вагітних жінок явищем, дуже часто це захворювання щитовидної залози під час вагітності не помічають. Аналізи крові, і, в першу чергу, аналіз крові на рівень тиреостимулирующего гормону, допомагають визначити наявність проблем з щитовидною залозою у вагітної жінки.

Лікарські препарати, призначені для лікування гіпотиреозу (наприклад, левотироксин), практично ідентичні гормонам, вироблюваним здорової щитовидною залозою, тому навіть вагітним жінкам в період виношування дитини можна приймати такі препарати. Якщо дотримуватися рекомендованої лікарем дозування, левотироксин та інші препарати для лікування гіпотиреозу не викликають побічних ефектів. Важливо розуміти, що, навіть якщо у матері виявлений гіпотиреоз, у дитини щитовидна залоза буде функціонувати нормально.

Для жінок, які раніше лікувалися від гіпотиреозу, рекомендована доза левотироксину або інших аналогічних препаратів може бути збільшена під час вагітності. Під час курсу лікування рекомендується регулярно робити аналіз крові на тиреостимулирующего гормону, а після лікування — кожні два-три місяці протягом всієї вагітності перевіряти роботу щитовидної залози.

Гіпертиреоз і вагітність

Гіпертиреоз — захворювання, пов’язане з підвищеною активністю щитовидної залози і надлишковою секрецією гормонів. Гіпертиреоз часто спостерігається у молодих жінок. Оскільки ознаки цього захворювання — прискорене серцебиття, нервозність, порушення сну, нудота, втрата маси тіла — в деяких випадках можна переплутати з ознаками вагітності, гіпертиреоз не завжди діагностують у період вагітності.

У не вагітних жінок підвищена активність щитовидної залози в першу чергу впливає на менструальний цикл: менструації починаються не регулярно, швидко закінчуються або зникають взагалі. Жінці, що хворіє гіпертиреозом, завагітніти складніше, а ризик викидня у неї вище. Це захворювання щитовидної залози дуже важливо вчасно діагностувати і лікувати під час вагітності, оскільки гіпертиреоз підвищує ризик викидня або вроджених дефектів у дитини.

На щастя, існують ефективні методи лікування гіпертиреозу, безпечні навіть для вагітних жінок. Найпоширенішим методом вважається прийом спеціальних препаратів, що пригнічують функцію щитовидної залози і всього за кілька тижнів полегшують симптоми гіпертиреозу. Для вагітних жінок найбільш безпечним таким препаратом вважається пропілтіоураціл.

Оскільки пропілтіоураціл може подіяти на щитовидну залозу ембріона, дуже важливо супроводжувати курс прийому препарату регулярними аналізами крові для своєчасної корекції дозування. У рідкісних випадках прийом пропілтіоураціла протипоказаний (наприклад, при алергії або появі побічних ефектів). У таких ситуаціях єдиною альтернативою залишається видалення частини щитовидної залози хірургічним шляхом. Операція проводиться перед планованою вагітністю або, в разі необхідності, навіть під час вагітності.

Хоча в більшості випадків видалення частини щитовидної залози хірургічним шляхом з успіхом замінює курс лікування радіоактивним йодом, цей ефективний метод лікування гіпертиреозу не рекомендований для вагітних жінок — занадто великий ризик пошкодження щитовидної залози ембріона.

Лікувати гіпертиреоз під час вагітності досить складно, тому лікарі рекомендують жінкам, які планують завагітніти у найближчому майбутньому, спочатку вирішити всі проблеми з щитовидною залозою. У цьому випадку один тільки прийом препаратів, що пригнічують активність щитовидної залози, може виявитися не ефективним методом лікування, оскільки гіпертиреоз часто повертається після припинення прийому ліків.

Лікування з використанням радіоактивного йоду вважається найбільш поширеним і ефективним методом лікування гіпертиреозу, а хірургічне видалення частини або всієї щитовидної залози розглядається як альтернатива у разі невдачі першого методу лікування. Такий метод лікування гіпертиреозу припускає введення в кров невеликої кількості радіоактивного йоду, який, після захоплення щитовидною залозою, руйнує клітини залози. Саме тому цей метод лікування гіпертиреозу не рекомендується вагітним жінкам — радіоактивний йод може зруйнувати цілком здорові клітини щитовидної залози ембріона. В цілому ж лікування радіоактивним йодом досить безпечно, і єдиний побічний ефект від такого способу лікування гіпертиреозу — недостатня активність щитовидної залози, що виникає внаслідок занадто великої ступеня пошкодження органа. На щастя, такий стан легко лікується левотироксином або іншими гормонзаместітельнимі препаратами.

Післяпологовий тиреоїдит

За статистикою, кожна двадцята жінка після пологів стикається із запаленням щитовидної залози. Такий стан називають післяпологовим тиреоїдитом — захворювання абсолютно безболісно і викликає лише невелике, майже непомітне збільшення щитовидної залози. Тим не менш, незважаючи на зовнішню безневинність, післяпологовий тиреоїдит впливає на роботу щитовидної залози: зокрема, він може викликати «напад» гіпертиреозу, що триває кілька тижнів. Пізніше ж пошкоджена запальними процесами щитовидна залоза може виявитися нездатною виробляти достатню кількість гормонів, що призводить до гіпотиреозу.

Симптоми захворювання щитовидної залози під час вагітності і після пологів

Гіпертиреоз

 • Втома
 • Безсоння
 • Нервозність
 • Дратівливість
 • Гіпотиреоз

 • Підвищена стомлюваність
 • Депресія
 • Труднощі із схудненням
 • Як правило, симптоми післяпологового тиреоїдиту проходять самостійно через декілька місяців, проте в період активного запального процесу рекомендується лікувати ознаки дефіциту або надлишку гормонів щитовидної залози. Деякі симптоми післяпологового тиреоїдиту, пов’язані з надлишком гормону щитовидної залози (наприклад, тремор або прискорене серцебиття), лікуються прийомом бета-блокаторів (наприклад, пропранололу). Прийом препаратів, що пригнічують функцію щитовидної залози, лікування радіоактивним йодом і, тим більше, хірургічне видалення частини щитовидної залози для лікування післяпологового тиреоїдиту не потрібні, оскільки це захворювання щитовидної залози вважається тимчасовим.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.