Захворювання нервової системи — основна класифікація

Нервова система є складною системою, яка регулює та координує діяльність організму. Він складається з двох основних частин: центральної нервової системи, що складається з головного і спинного мозку та периферичної нервової системи, до якої входять інші нейронні елементи.

Крім головного і спинного мозку найважливішими органами нервової системи є очі, вуха, органи, що відповідають за смак і нюх, сенсорні рецептори, розташовані на шкірі, в суглобах, м’язах і інших частинах тіла.

Пошкодження нервової системи можуть викликати травми, інфекції, дегенерація, структурні дефекти, пухлини, порушення кровотоку, аутоімунні захворювання.

Неврологія — галузь медицини, яка займається захворюваннями нервової системи. Лікуванням цих захворювань з використанням хірургічним методів займається нейрохірургія. Існує також гілку медицини, що займається реабілітацією пацієнтів із захворюваннями нервової системи.

Хвороба Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера є найпоширенішою причиною слабоумства в західній цивілізації. Це захворювання частіше вражає жінок, ніж чоловіків. Чим молодша людина, у якого воно виявлено, тим більш тяжими будуть наслідки для його здоров’я. Один з найвідоміших людей, що страждали від цієї хвороби — колишній президент США Рональд Рейган. Він помер від пов’язаних з хворобою Альцгеймера ускладнень в 2004 році.

Кора головного мозку та деякі інші його ділянки при цій хворобі атрофуються настільки сильно, що на момент смерті мозок пацієнта може важити на 1000 г менше, ніж важив до початку хвороби. Найбільш значно змиряються лобові і скроневі частки мозку. Найбільша кількість амілоїдних бляшок з’являється в медіальних частинах скроневих доль мозку. Чим більше кількість цих бляшок, тим вище ступінь слабоумства пацієнта. Дослідники продовжують шукати причини розвитку цього захворювання і ліки від нього. У 20% пацієнтів з хворобою Альцгеймера це захворювання є в сімейному анамнезі. У 3-5% випадків одним з можливих тригерів стає травма голови.

Відомо, що при хворобі Альцгеймера на 70-90% знижується вироблення ферменту, який відповідає за виробництво ацетилхоліну. У пацієнтів також були виявлені аномалії, пов’язані з деякими іншими нейротрансмиттерами.

Хвороба Паркінсона

Хвороба Паркінсона характеризується уповільненням довільних рухів, брадикінезія, зниженням рухливості м’язів і тремором, коли людина знаходиться в стані спокою. Ці порушення є результатом скорочення числа нейронів, які беруть участь у виробленні дофаміну. Дофамін в нормі функціонує як ингибирующий нейротрансміттер в області мозку, яка називається смугастим тілом, де він впливає на холінергічні нейрони.

Існує безліч можливих причини зниження числа дофамінергічних нейронів. Однією з найбільш ймовірних причин розвитку хвороби Паркінсона є генетичні особливості і спадковість.

Афазія Брока

Афазія Брока визначається як втрата або порушення здатності використовувати або розуміти слова, зазвичай внаслідок ушкодження головного мозку.

Пацієнти з афазією Брока зазвичай здатні розуміти значення слів, але їм самим дуже важко вживати навіть знайомі слова. Залежно від ступеня пошкодження рухового мовного центру (або центру Брока) симптоми можуть варіюватися від м’яких (коркова дізатрія), із збереженням здатності розуміти й спілкуватися, принаймні, за допомогою листа, до важких, із повною втратою здатності відповідати іншим людям.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.