Затримка мовного розвитку — коли потрібно бити тривогу

Мова — тонкий психологічний процес, який формується в перші роки життя. Процес становлення мови дуже індивідуальний і залежить від багатьох факторів: соціальне середовище, стать дитини (прийнято вважати, що хлопчики починають говорити набагато пізніше дівчаток), психологічний контакт з матір’ю, фізіологічний розвиток, функціонування головного мозку і так далі. Необхідно стежити за формуванням мови, провокувати дитини на вимову звуків і складів, саме в процесі спілкування з дорослими формується потреба в мовному розвитку.

Затримка мовного розвитку (ЗРР) у дитини — це відставання від вікової норми мовного розвитку у віці до чотирьох років. Діти із затримкою мовного розвитку опановують навичками мови також як і інші діти, однак вікові рамки значно зрушені.

Логопеди, дефектологи, психологи і неврологи б’ють тривогу з приводу недорозвинення мови, орієнтуючись на те, що від неї залежить загальний психологічний розвиток дитини і формування сфери міжособистісної взаємодії. Також від розвитку мови залежить і розвиток пізнавальних процесів у дитини: пам’ять, мислення, уява, увага.

Причини виникнення затримки розвитку мови:

 • Незатребуваність мови. Якщо з дитиною ніхто не розмовляє або навпаки, вгадує всі його бажання, і говорить з ним, не формуючи потребу дитини виражати свої вимоги і емоції словами
 • Уповільнений темп дозрівання нервових клітин, що відповідають за мову (найчастіше обумовлено генетично)
 • Захворювання і ураження головного мозку (гіпоксія, травми та інфекційні захворювання, перенесені внутрішньоутробно, у період пологів і в перший рік життя)
 • Порушення слуху. Мова формується на основі почутого, якщо у дитини є проблеми зі слухом, то виникають проблеми з відтворенням слів, тобто з промовою.
 • На що необхідно звертати пильну увагу?

 • Вимова звуків дитиною в перші вісім місяців життя (малюки вимовляють різні звуки «а-а-а», «м-м-м»). Якщо малюк вперто мовчить, є привід задуматися і своєчасно звернутися до невропатолога.
 • Розуміння слів звернення до дитини у віці 10-14 місяців. Якщо малюк не обертається, коли до нього звертаються, і для залучення уваги до себе використовує плач.
 • Пізнавання предметів на слух. У віці 14-18меясцев діти розрізняють на слух предмети і можуть показати на картинці предмети («Де ведмедик?», «Де вушка?», «Де лялька?»)
 • Виконання найпростіших команд. У віці 18-24 місяців малюк здатний задовольнити прохання дорослого («Візьми м’яч і дай його мені», «підніми кубик і нехай його мені»).
 • Проголошення слів і фраз. У віці 2-3 років діти вимовляють окремі слова і формують фрази («мама дай, підемо гуляти»).
 • Вимова звуків і слів. У віці 3-4 років діти можуть вимовляти речення, що складаються з підмета, присудка і доповнення («тато пішов на роботу», «я йду гуляти»). Особливо необхідно звернути увагу, якщо більшість звуків вимовляється неправильно і у віці 4 років дитина нездатний формувати пропозиції.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.