Затримка місячних — коли слід бити на сполох?

загрузка...

Затримка місячних може трапитися з різних причин, у тому числі за рахунок фізичних і психічних навантажень, захворювань, втрати у вазі і так далі, адже менструальний цикл — це результат спільної «роботи» ендокринної та нервової систем, які можуть змінювати свою діяльність під дією різних причин.

Менструальний цикл жінки

Менструальний цикл для кожної жінки індивідуальний. Але частіше він триває 28 днів, зменшуючись в деяких випадках до 21 дня або збільшуючись до 35 днів. Весь менструальний цикл ділиться на три періоди:

 • дозрівання яйцеклітини у фолікулі (бульбашці) яєчника (перші 15 днів з першого дня менструації), в цей період найбільш активні жіночі статеві гормони естрогени, які допомагають дозріти яйцеклітині;
 • овуляцію — розрив фолікула і виходу яйцеклітини з яєчника в маткову трубу; відбувається це зазвичай на 15-ий день менструального циклу під впливом гормонів гіпофіза (головної залози внутрішньої секреції, яка знаходиться в головному мозку), які включаються в роботу, коли в крові з’являється необхідний рівень естрогенів;
 • період жовтого тіла — на місці лопнув фолікула на 16-17 день циклу утворюється жовте тіло, яке починає виробляти прогестерон і естрогени, під дією яких матка готується до вагітності; якщо вагітність не наступає, то жовте тіло припиняє свою функцію, рівень статевих гормонів падає і на 28-29 день починається відторгнення вже підготовленої до прийому зародка слизової оболонки матки, яке супроводжується кровотечею (менструацією).
 • Менструація в нормі

  У нормі менструація настає на 29 день від початку попередньої менструації, цей же день вважається першим днем нового менструального циклу. За кілька днів до менструації можуть з’явитися незначні болі в низу живота, набухання молочних залоз і деяка дратівливість. Триває менструальна кровотеча від трьох днів до тижня, найбільш інтенсивна кровотеча звичайно в перші три дні, після чого виділення стають незначними.

  Чому може наступити затримка місячних

  Затримка місячних може виникнути при:

 • порушенні менструального циклу центрального походження, наприклад, при гострих і хронічних стресах;
 • порушенні діяльності яєчників під впливом різних причин;
 • після травматичного впливу на слизову оболонку порожнини матки (після аборту, пологів або операцій на матці).
 • При затримці менструації понад тижні необхідно звернутися до лікаря і з’ясувати причину цього явища.

  Порушення менструального циклу центрального походження

  При стресах, травмах головного мозку, ендокринних захворюваннях, пухлинах, високих фізичних навантаженнях (наприклад, під час спортивних змагань) та інших впливах може постраждати і вироблення гормонів, що забезпечують роботу менструального циклу. При цьому в першу чергу страждає вироблення гормонів гіпофіза (головної залози внутрішньої секреції, розташованої в головному мозку), що сприяє затримці овуляції вже дозрілого фолікула. При ураженні гіпоталамуса (області головного мозку, що відповідає за діяльність всієї ендокринної системи) порушується регуляція роботи яєчників, припиняється розвиток фолікулів.

  Порушення менструального циклу, пов’язані з діяльністю яєчників

  Збої можуть відбутися і на рівні яєчників. Під впливом різноманітних факторів (стресів, загальних захворювань, захворювань жіночих статевих органів, пухлин, шкідливих впливів, обмінних порушень на тлі жорстких дієт для схуднення і так далі) порушується вироблення естрогену і прогестерону, що також тягне за собою порушення менструального циклу. Якщо вчасно не звернути уваги на затримки місячних, то можна викликати серйозне порушення гормонального фону.

  Порушення менструального циклу, пов’язані з травматичним впливом на слизову оболонку порожнини матки

  Такі порушення найчастіше виникають після абортів або пологів. У процесі аборту відбувається вишкрібання слизової оболонки разом із зародком, після чого слизова оболонка не відразу відновлюється, що і є причиною затримки місячних. Після пологів затримка місячних йде не тільки за рахунок травми внутрішньої оболонки матки, але і за рахунок вироблення пролактину (гормону, що сприяє виробленню грудного молока), який перешкоджає виробленню естрогену.

  Затримка місячних при вагітності

  Звичайно ж, найголовніша причина затримки місячних — це вагітність. Коли вона настає, жовте тіло, яке утворилося на місці фолікула, що розірвався, починає активно виробляти прогестерон, який не допускає дозрівання нових фолікулів в яєчнику і сприяє збільшенню слизової оболонки матки, необхідного для впровадження зародка. Якщо є підозра на вагітність, то потрібно купити в аптеці домашній тест на вагітність, після чого звернутися до лікаря.

  Пам’ятайте: менструальний цикл — це тонкий механізм, що здійснює підтримку дітородної функції жінки, він може постраждати від будь-якого впливу, тому при затримках місячних краще звернутися до лікаря.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.