Затискання трійчастого нерва — може супроводжуватися сильними болями

Трійчастий нерв — змішаний нерв, до складу якого входять рухові, чутливі і вегетативні гілочки. Це п’ята пара черепно-мозкових нервів, яка відходить від ядер в головному мозку і дає три головні гілки — очну (переважно чутливу), верхнечелюстную (чутливу) і нижнечелюстную (змішану, що складається з чутливих і рухових нервів). У кожної з трьох гілок є і вегетативні нерви.

Причина виникнення защемлень трійчастого нерва

Затискання трійчастого нерва може виникати на фоні запального процесу в навколишніх тканинах. Але найчастіше це трапляється при травматичному ураженні нерва, наприклад, при переломах основи черепа, пошкодженнях щелеп, операціях на верхній або нижній щелепі, операціях на гайморової пазусі, неправильному виконанні анестезії, видаленні чужорідних тіл з порожнини рота, стравоходу і верхніх дихальних шляхів. Досить часто травмування трійчастого нерва відбувається під час стоматологічних операцій: видалення або лікування зубів, зубощелепного протезування, імплантації зубів.

Ознаки

Головною ознакою утиску трійчастого нерва є біль. Болі можуть бути різної інтенсивності, виникають вони на ділянках, які іннервуються ураженими гілочками нерва, супроводжуються порушеннями шкірної чутливості на цих же ділянках і набагато рідше — руховими порушеннями, які можуть виникати в області мускулатури нижньої щелепи.

Болі можуть бути незначними, наростаючими або дуже інтенсивними у вигляді нападів («б’є, як електричним струмом»). Іноді вони носять ниючий характер і супроводжуються відчуттям оніміння в нижніх зубах, нижній губі і підборідді на стороні, де сталося ущемлення. Характер болю може бути постійним, переривчастим (то посилюється, то слабшає). Значні обмеження можуть супроводжуватися парезом жувальних м’язів і тризмом (тривалим судомним скороченням жувальних м’язів, яке проявляється стісківаніе зубів). Під час тризму хворий не може їсти, пити і говорити. Порушується чутливість слизової оболонки порожнини рота з відповідної сторони.

Можуть виникати прояви утиску окремих гілочок нервів, що відходять від трьох основних гілок — подбородочного, мовний, щічного, верхніх луночкових, піднебінного нервів. Утиски подбородочного нерва супроводжуються порушеннями чутливості у вигляді повзання по тілу мурашок і зниженням тактильної (від дотику) чутливості в області нижньої губи і підборіддя, а також болями з ураженої сторони. При цьому повного відновлення чутливості іноді не відбувається.

При утиски трійчастого нерва відбуваються різні порушення вегетативних функцій. Це пов’язано з тим, що в кожній головній гілки трійчастого нерва проходять приєднуються до неї вегетативні волокна. Утиск цих волокон призводить до розладу функції слізних, слинних, потових і сальних залоз, а також до порушень кровообігу в ураженій області. В результаті можуть виникнути такі зміни, як сухість ока, виразка рогівки ока, утворення виразок в носогубной складці і області крила носа, порушення слиновиділення.

Діагностика та лікування

Діагноз утиску трійчастого нерва і його гілок встановлюється на підставі характерних проявів захворювання та даних додаткового обстеження у вигляді електроодонтодіагностики (ЕОД — перевіряється електровозбудімость м’якої тканини зуба, при обмеженні трійчастого нерва ЕОД знижена), електронейрографія (Енг), комп’ютерної та магнітно-резонансної томографії.

Лікування утисків трійчастого нерва травматичного походження частіше проводиться консервативно. При больових формах проводять медикаментозну терапію (знеболюючі засоби, вітаміни групи В, АТФ), фізіотерапія. Але в ряді випадків, якщо медикаментозне лікування виявляється неефективним і тривають дуже сильні болі, проводять оперативне лікування, наприклад, висічення частини нерва і прокладання між кінцями нерва шматочків м’язів, що перешкоджають відновленню нерва. Оперативне лікування проводиться і в разі, якщо відбувається здавлювання нерва зростаючої пухлиною.

Якщо трійчастий нерв защемлений в процесі нанесення травми отломком кістки пломбувальних матеріалів та інших відповідних випадках, то потрібно його звільнити. З цією метою проводяться різні операції. Іноді при обмеженні великих гілок трійчастого нерва проводиться невроліз — виділення нерва з рубців для поліпшення умов його відновлення.

На всіх етапах лікування активно використовуються фізіотерапевтичні процедури. Спочатку електрофорез з знеболювальними засобами і теплові процедури, а потім електростимуляція. У відновлювальному періоді призначають лікувальну гімнастику.

При всіх випадках утиску трійчастого нерва проводиться санація порожнини рота.

Для того щоб рецидиви болів не повторилися, хворому рекомендується уникати переохолодження та перегрівання голови, емоційних перевантажень, своєчасно лікувати будь-які інфекції в області голови.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.