Затискання шийного нерва — потенційна небезпека загрози для життя

Утиск корінців, що відходять від шийного відділу хребта — досить часте захворювання. Воно може виявлятися просто болями в області шиї, що вже само по собі неприємно, але можуть виникати і більш серйозні симптоми — ознаки здавлення судин головного мозку.

Чому розвивається защемлення корінців шийного відділу хребта

Таке обмеження може розвинутися після травми, різкого повороту голови, на тлі зростаючої пухлини, рубців, що здавлюють нерв і з багатьох інших причин. Але найчастіше це відбувається при обмінних порушеннях в хребті — остеохондрозі.

Сприяє ущемлення нерва малорухливий спосіб життя (при цьому розвивається слабкість м’язів, що підтримують хребет), важкі фізичні навантаження, емоційні навантаження, переохолодження, гострі захворювання і часті загострення хронічних захворювань, вплив хімічних речовин з токсичними властивостями, ендокринні порушення.

Ознаки

Утиск корінців нервів шийного відділу хребта має свої особливості через складний анатомічної будови цього відділу. Хребці в ньому мають різну будову, більш щільно з’єднані між собою, ніж хребці в інших відділах хребта. М’язи в області шиї менш потужні, ніж в області інших відділів хребта.

Особливістю будови є й те, що в бічних відростках з 2-го по другому шийний хребець є невеликий отвір, через який виходить хребетна артерія, що несе кров до головного мозку. При деяких станах (наприклад, при остеохондрозі) відбувається зсув шийних хребців і здавлювання хребетної артерії. При цьому у хворого з’являється головний біль, запаморочення, деякі порушення координації рухів, порушення зору («пісок» в очах, потемніння). Головний біль має судинний пульсуючий характер і відрізняється високою інтенсивністю. Вона починається від потилиці і поширюється до лобової частини голови, посилюється при рухах голови. Такий стан може призводити до розвитку ішемічного інсульту.

Коли знижується амортизаційна здатність міжхребцевого диска, в різних сегментах шийного відділу хребта може розвиватися утиск нервів, яке супроводжується певними руховими і чутливими порушеннями.

Так, при ураженні корінця, що виходить з першого шийного хребця, порушується чутливість в потиличній області. При ураженні корінця, що виходить з другого шийного хребця, з’являється біль у тім’яній і потиличній областях. При ураженні корінця, що виходить з третього шийного хребця (зустрічається досить рідко), виникає біль і зниження чутливості в тій половині шиї, де ущемити нерв, зниження чутливості язика, парез під’язикових м’язів, порушення мови. При ураженні корінця, що виходить з четвертого шийного хребця (зустрічається також рідко), з’являються біль і зниження чутливості в області ключиці і верхній частині руки, знижується скорочувальна здатність м’язів голови і шиї, зрідка можуть з’являтися порушення дихання, гикавка і серцеві болі і болі в печінці . Поразка корінця, що виходить з п’ятого шийного хребця (зустрічається рідко) — це біль в області верхньої і зовнішній поверхні плеча, слабкість м’язів і порушення чутливості на зовнішній поверхні плеча. При ураженні корінця, що виходить з шостого шийного хребця (зустрічається дуже часто), з’являються болі, що поширюються від шиї до лопатки, передпліччя, зовнішній поверхні плеча та передпліччя, до великого пальця руки. При ураженні корінця, що виходить з сьомого шийного хребця (зустрічається рідко), біль починається в області шиї, поширюється по лопатці, передпліччя, задній поверхні плеча і передпліччя до тилу кисті і до 2-4 пальцях. При ураженні корінця, що виходить з восьмого шийного хребця, біль і порушення чутливості поширюється з шиї по руці до мізинця.

Лікування

Лікування защемлення корінців шийного відділу хребта починається зі зниження навантаження на шийні хребці і обмеження рухів в цій області. З цією метою на шию надівається спеціальний комір, який підтримує хребет. Призначаються також знеболюючі засоби, найчастіше нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП — кеторол, вольтарен, найз). Призначаються голковколювання, яке також може добре знімати біль.

Для зняття болю використовують препарати для зовнішнього застосування — мазі, креми, гелі, які містять НПЗП (фастум гель, емульгель вольтарен), подразнюючі речовини (бджолиний і зміїна отрута). Допомагають зняти біль і фізіотерапевтичні процедури.

Як тільки болю зменшаться, рекомендується проводити сеанси масажу і лікувальної гімнастики.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.