Затискання променевого нерва — легка втрата рухових функцій

Променевий нерв — це довгий нерв променевого сплетення , іннервують м’язи задньої поверхні руки, шкіру задненаружной поверхні нижньої половини плеча, передпліччя і кисті. Це змішаний нерв, який містить рухові і чутливі нервові волокна. Серед нервів руки променевої нерв уражається частіше інших.

Причини защемлення променевого нерва

Променевий нерв ущемляється найчастіше при пораненнях і переломах плеча, рідше передпліччя, при здавлюванні нерва уві сні, особливо, під час сп’яніння (сонний параліч, п’яний параліч), при ходінні на милицях (костильного параліч), при тривалій фіксації рук до операційного столу під час операції під загальним наркозом, а також при тривалому здавлюванні медичним інструментарієм (гачками) під час проведення операції в місці проходження нерва.

Нерв може також ущемлятися пухлиною, розташованою в оточуючих тканинах або власної доброякісною пухлиною нерва (невриноми). Злоякісні пухлини променевого нерва зустрічаються вкрай рідко.

Утиски променевого нерва можуть бути первинними (в результаті травми, здавлювання власної пухлиною) і вторинними (при залученні нерва в рубці, здавлюванні його пухлиною, що розвивається в навколишніх тканинах, набряком тканин, гіпсовою пов’язкою).

Симптоми

При обмеженні променевого нерва в області плеча випадає функція розгиначів плеча, передпліччя і кисті. Передпліччя зігнуте по відношенню до плеча, кисть відвисає, а пальці знаходяться в напівзігнутому стані.

Розлад чутливості при обмеженні променевого нерва відзначаються на тильній поверхні плеча, передпліччя, на тилу променевої половині кисті (сторона великого пальця) на прилеглих до кисті і середніх фалангах I, II і частково III пальців. Завдяки зв’язку з іншими нервами ці розлади значно менше за площею зони шкірної іннервації.

При обмеженні променевого нерва в середній і нижній третині плеча і верхньої третини передпліччя функції триголовий м’яза плеча зберігаються, з’являється параліч розгиначів пальців тільки фаланг, прилеглих до кисті, а розгинання середніх і кінцевих фаланг частково зберігається за рахунок роботи міжкісткових м’язів.

В залежності від місця утиску може дивуватися і триголовий м’яз. При ураженні нерва в області променево-зап’ясткового суглоба уражається кінцева гілка променевого нерва, містить багато вегетативних волокон (вони іннервують стінки кровоносних судин), у зв’язку з чим з’являється набряк, похолодання і посиніння тилу кисті. Болі при цьому зустрічаються вкрай рідко.

Порядок послідовного відновлення функції м’язів при регенерації променевого нерва наступний: розгиначі кисті, загальні розгиначі пальців, довгий м’яз, що відводить великий палець кисті.

Діагностика

При паралічі розгиначів кисті може також страждати функція згиначів, що нерідко призводить до неправильної діагностики одночасного ураження серединного та ліктьового нервів, тому дуже важливо уточнити діагноз за допомогою спеціальних тестів.

Тест перший. Обидві кисті наближаються долонями один до одного так, щоб всі однойменні пальці прийшли в зіткнення. При віддаленні пальців здорової руки від пальців хворий на стороні ураженого нерва відзначається долонно згинання пальців.

Тест другий. При проханні потиснути руку лікаря або скласти пальці в кулак посилюється сгибательная поза відвисає кисті.

Лікування

Лікування защемлення променевого нерва залежить від причини його викликала. Воно може бути консервативним і оперативним. Консервативне лікування спрямоване на стимуляцію відновлення нерва і усунення болю. Застосовуються лікарські засоби, що знімають набряк навколишніх тканин, вітаміни групи В, лікарські речовини, що попереджають розвиток рубців (наприклад, лидаза), знеболюючі засоби.

Широко використовуються фізіотерапевтичні процедури (знеболюючі і стимулюють відновлення нерва), масаж, лікувальна фізкультура, голковколювання. При відсутності ознак відновлення протягом двох місяців проводиться операція (невроліз, зшивання нервового стовбура).

При розриві нерва проводиться операція — нерв зшивають. Операція буде потрібно і при пухлини, що викликає ущемлення нерва — пухлину видаляють при наростаючому больовому синдромі і симптомів випадання функції нерва. Часто проводиться невроліз — виділення нерва з рубців з метою поліпшення умов для його відновлення і функціонування. Проводиться також нейрорафія (точне зіставлення кінців нерва і їх зшивання з використанням мікронейрохірургіческой техніки).

Утиски променевого нерва зустрічаються дуже часто, тому головне — вчасно звернути увагу на перші прояви цього захворювання і звернутися до лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.