Затискання нерва в хребті — найбільш поширене нездужання

Затискання (утиск) нерва в хребті виникає при здавлюванні нервових корінців, що відходять від спинного мозку. Відбувається це найчастіше при остеохондрозі — обмінному захворюванні, при якому відбувається руйнування хрящової і кісткової тканини хребців.

Чому відбувається защемлення нерва

Від спинного мозку, який проходить всередині хребта, через отвори в кожному хребці відходять корінці спинномозкових нервів, які далі прямують до іннервіруемих або тканинам і органам. При такому дегенеративно-дистрофічних захворювань, як остеохондроз, в результаті руйнування хрящової тканини відбувається неправильне розростання у вигляді наростів кісткової тканини, що може змінити форму і функцію того чи іншого відділу хребта.

При остеохондрозі страждають в першу чергу міжхребетні диски — амортизуючі прокладки між хребцями. Вони можуть руйнуватися й виходити за межі хребетного стовпа, здавлюючи корінці відходять від спинного мозку нервів, що супроводжується сильним болем і порушенням функції органів, які іннервуються цими нервами. Сильний біль змушує м’язи спини стискатися (спазмовані) — це зменшує біль, але посилює утиск корінця нерва. Утиск нерва може супроводжуватись його запаленням.

Ознаки защемлення нерва в хребті

Ознаки ущемлення корінця спинномозкового нерва проявляються в залежності від того, де саме і на якому рівні хребта це сталося. Крім того, має значення, присутній тільки утиск нерва або воно супроводжується розвитком запального процесу. Причина та ступінь ущемлення також мають значення.

У зв’язку з цим болю при обмеженні можуть виникати на різних ділянках тіла: в області шиї, спини та грудної клітини, попереково-крижовій області, по ходу кінцівок, а також (при обмеженні вегетативних гілочок нервів, які іннервують внутрішні органи) болю в тому чи іншому органі. Все це супроводжується напругою м’язів спини і обмеженням рухів аж до парезів та паралічів.

Утиск корінців спинномозкових нервів в області шийного відділу хребта супроводжується болями в шиї і напругою шийних м’язів. Часто при цьому відбувається здавлювання кровоносних судин, що живлять головний мозок, що викликає запаморочення, а іноді і знепритомнення. Утиск нервів грудного і поперекового відділу хребта призводить до болів в спині і поясниці і напрузі м’язів спини, що може викликати перекіс тулуба.

При обмеженні сідничного нерва, який є продовженням волокон, що відходять від поперекових і крижових відділів хребта, з’являються болі в сідничної області, по задній поверхні стегна, м’язова слабкість у нозі, обмеження її рухливості. Утиск нервів попереково-крижового відділу хребта є самим частим, так як на цю частину хребта йде найбільше навантаження. Ризик утиску збільшується при зайвій масі тіла хворого.

Як поставити правильний діагноз

Від того, чи буде виявлена причина ущемлення нерва, залежить успішність лікування. В першу чергу обстежують хребет і виявляють прояви остеохондрозу, грижі міжхребцевих дисків (сполучнотканинних амортизуючих прокладок між хребцями) і різні наслідки травм. У деяких випадках в області хребта патологія не виявляється, а утиск нерва є, в такому випадку досліджують прилеглі тканини — причиною утиску може бути, наприклад, пухлина, здавлюються нерв. Проводяться рентгенівські дослідження, комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія, дослідження функції уражених органів.

Лікування защемлення нерва в хребті

Якщо утиск нерва не супроводжується запаленням, то допомогти можна досить швидко за допомогою прийомів мануальної терапії та масажу, які знімають напругу м’язів, а значить, і біль. Допоможуть зняти біль також фізіотерапевтичні процедури і голковколювання.

При розвитку запального процесу призначають нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), які знімають запалення і біль. Лікування має бути більш тривалим. При остеохондрозі обов’язково призначають лікування, що сприяє поліпшенню кровообігу в ураженій ділянці хребта — це попереджає подальше неправильне розростання кісткової тканини хребців.

Іноді призначається витягування хребта, яке знімає навантаження з того чи іншого його ділянки. При грижах міжхребцевих дисків в деяких випадках єдиним виходом є хірургічна операція.

У будь-якому випадку хворий при появі ознак обмеження корінців спинномозкових нервів повинен негайно звернутися до лікаря, який на основі встановленого діагнозу призначить комплексне лікування. Самостійне лікування таких захворювань рідко закінчується благополучно.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.