Затискання нерва в спині — геть високі навантаження

Болі в спині найчастіше розвиваються у людей, які займаються важкою фізичною працею або силовими видами спорту. Такий біль може бути першим сигналом про те, що варто задуматися про зміну роботи або про припинення заняттями спортом. Це необхідно, тому що при збереженні фізичних навантажень стан буде погіршуватися.

Причини защемлення нерва в спині

Утиск нерва в спині може виникати на рівні грудного або поперекового відділу хребта. У першому випадку спина болить через ущемлення міжреберних нервів (при міжреберної невралгії хворобливість посилюється у напрямку до хребта), у другому — при обмеженні корінців спинномозкових нервів, що відходять від поперекового відділу хребта і проявляється сильними болями, які називаються прострілами.

Міжреберна невралгія може бути викликана, як змінами з боку хребта (грижа диска на фоні остеохондрозу, сколіоз), так і спазмом міжреберних м’язів (при цьому ущемляються не лише нерви, але і кровоносні судини, що викликає порушення харчування ураженої області і посилює ситуацію), остання причина зустрічається частіше. Це пов’язано з особливостями анатомічної будови грудного відділу хребта, в якому рідше, ніж в інших відділах розвивається остеохондроз.

Крім того, до затискання м’язів спини можуть призводити дуже високі фізичні навантаження (наприклад, у спортсменів-важкоатлетів), травми хребта, післяопераційні рубці, зростаючі пухлини.

Як проявляється

Затискання міжреберних нервів проявляється болями в міжреберних проміжках, особливо, біля місця приєднання ребер до хребта. У цьому місці зазвичай розташовуються і особливо болючі точки. Болі носять дуже інтенсивний, пекучий характер, вони можуть бути як постійними, так і нападоподібний. При будь-якому, навіть самому незначному русі (в тому числі при кашлі та чханні), болі посилюються. Для міжреберної невралгії характерно також посилення болю після тривалої нерухомості, наприклад, після сну. Захисне напруження міжреберних м’язів підсилює болі.

Затискання спинномозкових нервів на рівні попереку проявляється у вигляді прострілу або люмбалгії. Прострілом такий стан називається тому, що біль виникає раптово і носить дуже сильний пекучий характер, через що її порівнюють з вогнепальним пораненням. Такий біль може концентруватися тільки в області попереку, але може віддавати і в спину. При цьому виникає такий же різкий раптовий захисний спазм м’язів спини і хворий застигає в тій позі, в якій його застала біль.

Тримається напад болю від декількох хвилин до декількох діб, а потім також швидко проходить, «як ніби хтось вимкнув біль». Після нападу залишаються лише незначна болючість в області попереку. Але напади можуть повторюватися, іноді дуже часто, тому хворий підлягає ретельному обстеженню для виявлення причини захворювання.

Діагностика та лікування

У більшості випадків діагноз ущемлення нерва в спині не викликає сумнівів, так як має дуже характерні симптоми. Але цього мало, для того щоб призначити правильне, адекватне лікування, необхідно виявити причину утиску — остеохондроз, пухлина, травма, рубець. Для цього проводиться спочатку рентгенографія хребта, а якщо цього недостатньо, то інші методи обстеження — магнітно-резонансна або комп’ютерна томографія, мієлографія (рентгенологічне дослідження із застосуванням контрастної речовини).

Лікування починається зі зняття болю. Для цього призначають нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП — вольтарен, ібупрофен) у вигляді ін’єкцій, препаратів для прийому всередину і зовнішніх засобів (мазей, кремів, гелів). НПЗП володіють вираженими знеболюючими властивостями. З цією ж метою призначаються новокаїнові блокади — ін’єкції в місця виходу нервів, тобто найбільш болючі точки. Можна зняти біль і за допомогою таких фізіотерапевтичних процедур, як електрофорез з знеболюючими лікарськими препаратами, УВЧ. Допомагають зняти біль сеанси рефлексотерапії.

Хворому призначається постільний режим, при цьому рекомендується лежати на спині на твердій поверхні. У харчуванні також потрібно дотримуватися певних рекомендацій: гострі, солоні, копчені страви, міцні бульйони здатні викликати загострення захворювання.

Після того, як гострі явища пройдуть, призначаються масаж і лікувальна фізкультура, які спочатку проводяться під наглядом досвідченого фахівця, а потім вже хворому дозволяється виконувати вправи ЛФК вдома.

Після того, як гострі болі в спині абсолютно пройдуть, хворого можна буде направити на санаторно-курортне лікування.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.