Затискання нерва в шийному відділі — шия повинна залишатися рухливою

Шийний відділ хребта має особливості анатомічної будови хребців, відрізняючись більшою кількістю кровоносних судин і нервів, а також частими ускладненнями у вигляді травм тканини спинного мозку. Ці особливості роблять защемлення нерва в шийному відділі більш важким, ніж в інших відділах хребта.

Особливості будови шийного відділу хребта і защемлення нерва

Причиною обмеження нерва в шийному відділі найчастіше є остеохондроз. Остеохондроз починається з обмінних порушень в міжхребцевих дисках — пружних кільцях з ядром посередині, які служать амортизаторами для хребта. Диски можуть руйнуватися й виходити за межі хребта, ущемляючи корінці нервів — цей стан називається грижею диска. Наступний етап остеохондрозу — розростання постійно травмуються кісткової тканини хребців — ці кісткові розростання також будуть ущемляти корінці спинномозкових нервів. Але причиною защемлення можуть бути також гостра травма або постійне тривале травмування (наприклад, неправильна поза).

У шийних відділах хребта остеохондроз і травми протікають зі своїми відмітними особливостями, пов’язаними з особливістю будови хребців і м’яких тканин в області шиї. Так, в області шиї проходить багато кровоносних судин і нервів, які підходять до тканин шиї та голови. Найбільш вразливою є хребетна артерія, яка виходить з отворів в відростках хребців. При будь-яких змінах у хребті (розростанні сполучної тканини, кісткових виростів, травмах) практично завжди відбувається здавлювання цієї артерії, в результаті чого головний мозок позбавляється частини поживних речовин і кисню, які надходять до нього з кров’ю. Симптомами здавлювання хребетної артерії є головні болі, запаморочення і постійне відчуття втоми.

Мають особливість будови і самі хребці, кожен з них влаштований по-своєму, що дозволяє їм тісно прилягати одне до одного. В результаті при будь-яких захворюваннях і травмах, а також при підвищеному фізичному навантаженні страждає не один хребець, а весь шийний відділ хребта. Це призводить до здавлення або зсуву проходять поруч з хребтом нервів і кровоносних судин і здавлення тканини самого спинного мозку.

Часто спинний мозок здавлюється при грижі диска хребця, якщо диск зміщується не назовні, а всередину. Це призводить до значних порушень, як в області шиї, так і у віддалених областях, наприклад, в кінцівках — розвиваються парези (тимчасове знерухомлення), м’язова слабкість, різного роду порушення чутливості.

Симптоми

Для ущемлення нерва в шийному відділі хребта характерні болі сдавливающего, що рве, іноді пекучого характеру в шиї, потилиці, в області плеча і лопаток. Характерні також головні болі і запаморочення. Всі види болю різко посилюються при найменшому русі в шиї, а також при її тривалої повної нерухомості. Особливо це проявляється вранці, після сну. Болі можуть бути з однієї або з двох сторін.

Поряд з цим можуть спостерігатися порушення чутливості і рухові розлади в зоні іннервації відповідних шийних корінців. Так, може з’явитися відчуття оніміння або набряку язика, язик насилу ворочається у роті. Часто виникають болі в ключиці, м’язова слабкість в області шиї і плеча.

При обмеженні нерва в шийному відділі можуть також виникати болі в лівій половині грудної клітини, віддають у ліву руку, схожі на серцеві болі, характерні для стенокардії. Але на відміну від щирої стенокардії такі болі нітрогліцерином не знімаються.

При тривалому здавлюванні спинного мозку в області шийного відділу розвивається шийна мієлопатія з парезами рук і ніг.

Діагностика та лікування

Діагноз утиску нерва в шийному відділі хребта ставиться на підставі характерних скарг хворого, огляду лікаря і підтверджується даними рентгенологічного дослідження. При лікуванні утисків в першу чергу намагаються знизити фізичне навантаження на шийний відділ хребта. Для цього на шию надівається спеціальний фіксуючий комір. Крім того, з хворим проводиться бесіда, в ході якої лікар встановлює, що саме призвело до ущемлення нерва. Найчастіше це якась вимушена поза, в якій хворий знаходиться довгостроково, наприклад, перебування за комп’ютером або дуже висока подушка під час сну. Рекомендується виключити будь-які впливи, здатні викликати посилення болю.

Для зняття сильних болів проводиться медикаментозна терапія: знеболюючі засоби (у вигляді ін’єкцій, таблеток або зовнішніх засобів — мазей, гелів і кремів), засоби, що поліпшують кровообіг і розширюють кровоносні судини (це зменшує головні болі і запаморочення). Проводяться фізіотерапевтичні процедури, масаж, голковколювання. Після того, як утиск зніметься, рекомендується проведення санаторно-курортного лікування.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.