Затискання нерва в попереку — загадкова назва «люмбаго»

Раптова біль у попереку знайома багатьом, вона може з’явитися при різкому повороті тулуба, підйомі тяжкості і навіть при невдалому вставанні з положення сидячи у людей з великою масою тіла. Біль буває настільки сильною і раптової, що такий стан називають прострілом.

Причина защемлення нерва в попереку

Різка раптовий інтенсивний біль у попереку називається люмбаго. З’являється приступ люмбаго найчастіше при остеохондрозі — дегенеративно-дистрофічних захворювань хребта.

При остеохондрозі в першу чергу страждають міжхребетні диски — особливі амортизуючі прокладки між хребцями. Диск являє собою сполучнотканинне (фіброзне) кільце, всередині якого розташоване пружне ядро. При остеохондрозі диски поступово втрачають свої властивості, що амортизують і руйнуються, частина з них може виходити за межі хребетного стовпа, ущемляючи корінці нервів. Саме цей процес і викликає сильний біль.

Пусковим моментом розвитку ущемлення нерва є підняття тяжкості, різкий поворот тулуба, переохолодження і т.д. А сприятливими факторами є малорухливий спосіб життя, неправильне харчування і зайва вага.

Симптоми

Біль при люмбаго може бути дуже сильною, людина при цьому стає абсолютно нерухомим, так як навіть незначний рух викликає сильний біль. Одночасно з болем з’являється захисний м’язовий спазм, від якого біль стає ще сильнішим. Болі можуть триматися від декількох хвилин до доби і більше. Легше стає тільки якщо хворий ляже на рівну тверду поверхню.

Характерно також відчуття хворим «клацання», який як би повертає все на місце, в результаті чого біль проходить. Деякі больові відчуття при цьому залишаються, але вони вже бувають незначними. Але хворий вже дуже боїться різких рухів, страх болю сковує його рухову активність. І це виправдано, оскільки навіть при незначному напрузі (наприклад, при прийнятті іншого положення) біль може поновитися. Часто такий стан продовжується тривалий час, при цьому часто поновлюються сильні болі у вигляді прострілу.

Діагностика та лікування

Правильне лікування може бути призначено тільки після встановлення причини утиску нерва. Для цього хворому проводиться ряд досліджень: рентгенографічні знімки, комп’ютерна томографія, і, при необхідності, магнітно-резонансна томографія.

Починають лікування з того, що укладають хворого на тверду горизонтальну поверхню — йому відразу ж стає трохи легше. На такій поверхні слід лежати не менше тижня, дотримуючись строгий постільний режим. Після цього хворому призначають знеболюючі засоби — нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). Їх можна вводити у вигляді ін’єкцій, приймати всередину і поєднувати таке системне лікування із зовнішнім — у вигляді мазей і гелів, які також містять знеболюючі речовини. Зовнішньо застосовують також відволікаючі засоби (наприклад, бджолиний і зміїна отрута), З метою знеболювання роблять також новокаїнові блокади. При сильних болях призначають також фізіотерапевтичні процедури, що володіють знеболюючою дією.

Для того щоб хворий нормально спав, на ніч йому призначають снодійні засоби, а вдень — заспокійливі (седативні) кошти. Велике значення має зняття спазму м’язів спини, який значно посилює болі. Для цього призначають спеціальні препарати — міорелаксанти, наприклад, мідокалм. Механізм дії Мідокалму полягає в тому, що він гальмує поведінку нервових імпульсів по нервових клітинах і блокує проведення рухових імпульсів у нервових клітинах — інформація від скелетних м’язів надходить у центральну нервову систему обмежено і блокується і відповідна реакція нервової системи. Знімає напругу м’язів спини і лікувальний масаж, а також лікування із застосуванням методів рефлексотерапії (точковий масаж, акупунктура, припікання).

Хворому призначають спеціальну дієту, яка виключає гострі, солоні, копчені страви, жирне м’ясо, міцні м’ясні і рибні бульйони — всі ці продукти загострюють больову чутливість.

У деяких випадках призначається витягування хребта, у тому числі підводне, а також розвантаження на спеціальних тренажерах. Після того, як болі стануть менш інтенсивними, проводяться курси масажу та лікувальної фізкультури. Обережно, намагаючись не пошкодити хребет, проводять курси мануальної терапії. Після того, як загострення закінчиться, можна проводити санаторно-курортне лікування.

Хворому рекомендується уникати важких фізичних навантажень, трясіння, перебування в сирих і холодних приміщеннях. Іноді рекомендують навіть поміняти професію, наприклад, такому хворому складно працювати водієм. Але при цьому він повинен постійно підтримувати досить високий рівень рухової активності і позбавитися від зайвої ваги.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.