Затискання нерва в нозі — як зняти стріляючу і пульсуючий біль

Затискання нерва в нозі найчастіше виникає у людей похилого віку та у спортсменів при важких фізичних навантаженнях. Тим не менш, защемлення нерва в нозі виникає і під час вагітності. Болі в нозі при цьому можуть бути дуже сильними і хворий потребує термінової медичної допомоги.

Причини утиску

Міжхребцева грижа може стати однією з причин виникнення ущемлення нерва, яка є основним проявом остеохондрозу. Хребет людини влаштований так, що між окремими хребцями розташовані амортизуючі прокладки — міжхребцеві диски. Вони можуть руйнуватися при різних обмінних захворюваннях хребта (наприклад, при остеохондрозі), при травмах, захворюваннях і важких фізичних навантаженнях. У такому разі частина диска виходить за межі хребетного стовпа і здавлює корінець нерва — це захворювання називається грижею диска.

На деякій відстані від хребта з корінців спинномозкових нервів попереково-крижового відділу хребта формується найдовший і товстий нерв в нашому тілі — сідничний нерв, який реагує на утиск корінців болем. А так як сідничний нерв проходить по сідниці і по задній поверхні ноги, біль відчувається у всій нозі.

Утиск сідничного нерва може статися і в тому випадку, якщо по ходу цього нерва або в його власній тканини почне зростати доброякісна (найчастіше) або злоякісна пухлина, здавлюються нерв.

Діагностика та лікування защемлення нерва в нозі

Перед призначенням лікування хворий повинен пройти необхідне обстеження — рентгенографію хребта, при необхідності — комп’ютерну або магітно-резонансну томографію. При підозрі на пухлину проводиться сцинтиграфія (радіологічне дослідження) хребта.

Головне при обмеженні сідничного нерва — це зняття болю. Хворому призначають постільний режим, новокаїнові блокади, знеболюючі лікарські препарати. До знеболювальних препаратів, які застосовуються при обмеженні нерва на нозі, відносяться нестероїдні протизапальні препарати — індометацин, ібупрофен, диклофенак, найз та інші. Ці ж препарати в лікарській формі для зовнішнього застосування наносять на поверхню шкіри над хворим ділянкою. Зовнішньо застосовують також мазі, до складу яких входять такі дратівливі речовини, як прополіс, гірчичне масло, скипидар. Можна застосовувати і спиртові настоянки, наприклад, настоянку з червоним гірким перцем.

Будинку до хворого місця можна прикладати сухе тепло, зігрівальні компреси, віск або парафін. Але в деяких випадках при зігріваючих процедурах біль посилюється, а допомагає, навпаки, холод: до місця сильного болю прикладається лід або грілка з холодною водою. При цьому різко звужуються кровоносні судини, знімається набряк тканин і біль трохи зменшується.

Якщо хворий при гострих болях перебуває в лікарні, то йому призначають фізіотерапевтичні процедури із знеболюючим ефектом (УВЧ, електрофорез з новокаїном, парафін, озокерит), голковколювання і точковий масаж.

Дуже сильний біль, яка не зменшується при призначенні знеболюючих засобів, знімають за допомогою коротких курсів глюкокортикостероїдні гормонів. Ці препарати добре знімають запалення і набряк тканин, в результаті чого болі проходять. Іноді для зняття сильного болю глюкокортикостероїди вводять епідурально — на ділянці виходу корінців нервів зі спинного мозку, що миттєво знімає болі.

У деяких випадках хворому рекомендується носіння спеціального корсета — це знімає навантаження на хребетний стовп і, відповідно, знімається або зменшується ступінь впливу на нерв.

Після того, як болі стихнуть, призначають масаж і лікувальну фізкультуру (ЛФК). ЛФК при обмеженні сідничного нерва — це один з головних методів, що сприяють швидкому відновленню нормального стану хворого. Всі вправи спочатку виконуються під керівництвом лікаря або інструктора ЛФК, а потім вже вдома. Робити такі вправи слід регулярно.

Оперативні методи лікування

До оперативного лікування вдаються тільки в тому випадку, якщо не допомагають інші методи лікування і хворого турбують постійні сильні болі. У цьому випадку проводиться операція з усунення причини утиску нерва. Найчастіше це операція видалення грижі диска.

Санаторно-курортне лікування ефективне тільки в тому випадку, якщо хворий знаходиться в стані стабільної ремісії (поза загостренням). У такому випадку природні грязі в поєднанні з водолікуванням і апаратною фізіотерапією здатні надовго поставити хворого на ноги.

Утиск нерва в нозі вимагає тривалого лікування під наглядом лікаря і акуратного виконання всіх його призначень.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.