Затискання нерва в грудному відділі — «загроза» міжреберної невралгії

Хто хоч раз переніс міжреберної невралгії , знає, яка сильна біль може при цьому виникати. Позбутися від міжреберної невралгії, якщо вона з’явилася хоч раз, також дуже непросто: болі повертаються знову і знову. І тільки тривале систематичне лікування допомагає з ними впоратися.

Особливості будови грудного відділу хребта та причини утиску

Остеохондроз, дегенеративно-дистрофічне захворювання, яке призводить до руйнування міжхребцевих дисків, розростання кісткової тканини в хребцях і утиску нервів, є основною причиною обмеження нерва в грудях. Пусковими моментами для розвитку часто бувають застуди, фізичні навантаження, гострі захворювання. Грудний відділ хребта має свої особливості анатомічної будови і, отже, свої особливості прояву утисків.

Грудний відділ хребта не надто рухливий, тому в ньому рідко розвиваються захворювання, що сприяють порушенню стану міжхребцевих дисків. Рідко викликає зсув і травматизацію хребців і фізичне навантаження, як раптова (наприклад, підйом тяжкості над головою), так і хронічна, постійна, у вигляді незручної пози. Основним проявом утиску нервів в грудному відділі є міжреберна невралгія. Частіше міжреберної невралгією хворіють люди похилого віку, в яких до змін у хребті приєднуються ще й судинні порушення.

Симптоми

Найчастішим проявом защемлення нерва в грудному відділі є болі по ходу ребер, що підсилюються у напрямку до хребта. Разом з болем з’являється відчуття скутості грудної клітки. На міжреберних м’язах часто можна промацати болючі вузлики. Біль при міжреберної невралгії може бути гострою, пекучою або ниючий, тупий, посилюється при будь-якому русі або кашлі, чханні. З’являється вона зазвичай у вигляді нападів, які часто супроводжуються судорожними посмикуваннями міжреберних м’язів, сильною пітливістю, почервонінням шкіри над ребрами. Але можуть бути і постійні болі.

З’являються певні більш болючі точки, розташовані в області грудної клітки, хребта або міжреберних проміжків. Може виникати також порушення чутливості шкіри над болючим місцем, яке проявляється онімінням і відчуттям повзання мурашок по тілу.

Крім того, при обмеженні нерва в грудному відділі часто з’являються болі в області серця, які хворі часто приймають за істинно серцеві болі, тим більше що вони часто віддають в ліву руку. Але ці болі більш тривалі, пов’язані з рухами і не знімаються нітрогліцерином (на відміну від болів при стенокардії).

Можуть з’явитися і болі в шлунку, що імітують болі при гастритах і виразковій хворобі. І тут є відмінність від справжніх шлункових болів: болі, пов’язані з хребтом, не знімаються за допомогою спазмолітиків (наприклад, но-шпи), тоді як при справжніх шлункових болях ці лікарські препарати завжди допомагають. Всі ці болі пов’язані із залученням у процес вегетативних нервових гілочок, які йдуть у складі спинномозкових нервів (вегетативна нервова система іннервує внутрішні органи і кровоносні судини).

Утиск міжреберних нервів часто супроводжується захисним спазмом м’язів — спини, плеча і лопатки, який посилює болі.

Діагностика та лікування

Діагноз ставиться на підставі опитування хворого, його скарг і характерною картини захворювання. Підтверджується діагноз за допомогою рентгенологічних досліджень. У деяких випадках для уточнення діагнозу проводять магнітно-резонансну або комп’ютерну томографію. Проводиться також мієлографія — рентгенографія із застосуванням контрастної речовини, яка вводиться в спинномозковий канал.

Лікування защемлень нерва в грудному відділі проводиться, в основному, консервативно. Починається комплекс лікування зі зняття нападоподібний больових відчуттів і усунення причини, що викликала утиск міжреберних нервів. Проводиться медикаментозне лікування — знеболюючі лікарські препарати (диклофенак, найз, індометацин), ліки, що знімають захисний спазм м’язів грудної клітки (наприклад, мідокалм), вітаміни групи В (вони сприяють відновленню обмінних процесів у нервових клітинах). Для зняття болю застосовують методи рефлексотерапії (голковколювання, точковий масаж, припікання), фізіотерапевтичні процедури (електрофорез з знеболюючими засобами).

Коли болі стихають, призначають сеанси мануальної терапії, масажу та лікувальної гімнастики — це сприяє відновленню правильного фізіологічного положення грудного відділу хребта, поліпшує кровообіг, збільшує обсяг рухів у грудній клітці. Але проводити сеанси масажу та лікувальної гімнастики повинен тільки досвідчений фахівець, інакше стан хворого може різко погіршитися.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.