Затискання нерва при вагітності — рідкісна, але «влучна» неприємність

Істинне защемлення нерва під час вагітності відбувається не так вже часто. Набагато частіше жінки беруть за защемлення болі, що виникають при збільшеній навантаженні на хребет. Ці болі досить швидко проходять і повертаються знову при підвищеному фізичному навантаженні.

Навантаження на хребет

Під час вагітності під дією гормонів поступово розслабляються суглоби і зв’язки, за допомогою яких тазові кістки прикріплюються до хребта. Це необхідно для того, щоб під час пологів кісткові зчленування придбали велику рухливість, що дозволяє збільшити об’єм родових шляхів. Одночасно поступово збільшується живіт і це створює зростаючу навантаження на хребет. У другій половині вагітності все це здатне викликати періодично виникаючі ниючі болі в спині, які є наслідком деякого тиску на нерв. Такі болі у другій половині вагітності бувають майже у всіх жінок.

Для зменшення навантаження на хребет в цьому випадку рекомендується носити дородовий бандаж і періодично ставати на коліна, спираючись ліктями і передпліччями об підлогу. Таке колінно-ліктьове положення прекрасно знімає навантаження з хребта і болі проходять. Якщо болі турбують часто, то рекомендується в загальній складності проводити дві години на день в колінно-ліктьовому положенні — по 15-20 хвилин кілька разів в день.

Чи буває защемлення нерва під час вагітності?

Буває. Защемлення (правильніше, утиск) нерва під час вагітності зустрічається в тому випадку, коли відходить від спинного мозку спинномозкової нерв стискається в місці виходу з хребта. Найчастіше така ситуація під час вагітності виникає у тих жінок, у яких були аналогічні проблеми і до вагітності. Може виникнути утиск нерва також при великій вазі (ожирінні, прихованих набряках, багатоводдя, багатоплідді).

Відбувається в даному випадку утиск через те, що під дією зайвого вантажу зношуються і втрачають пружність міжхребцеві диски — сполучнотканинні кільця, що мають в центрі пружне ядро. Зношений диск може порватися і вийти за межі хребта, ущемляючи нерв — це і є справжнє утиск нерва. Утиск нерва під час вагітності найчастіше трапляється в поперековому і крижовому відділі.

Люмбалгія

Утиск корінців нервів, що відходять від поперекового відділу хребта, називається люмбалгії або прострілом. Прострілом таке утиск назвали через гостру пронизує біль, порівнянної по інтенсивності з вогнепальним пораненням. Болить при цьому в основному поперек, іноді біль віддає в спину або в ноги, але найбільш інтенсивний біль зберігається на рівні попереку.

Біль починається приступообразно, частіше після фізичних навантажень або переохолодження (вони є не причиною, а пусковим моментом) і буває розривала, колючої або пульсуючої. Це викликає захисне напруження м’язів спини і змушує жінку застигати в неприродній позі, яка може бути шкідливою під час вагітності. Всі спроби змінити положення присікає новий простріл — найсильніша біль.

Такий напад може триматися від декількох хвилин до декількох днів. Часто жінки відзначають, що біль знялася також раптово, як і почалася, «як ніби щось клацнуло і встало на місце». Залишаються лише незначні болі. Підсилює біль напруження м’язів спини. І якщо це напруга зняти, то біль значно зменшиться.

Ішіалалгія

Сідничний нерв утворюється з нервів попереково-крижового сплетення і йде уздовж сідниці по задній поверхні стегна, спускаючись потім у вигляді більш дрібних нервів до стопи. При обмеженні цього нерва з’являється сильний біль по його ходу. Зазвичай утиск сідничного нерва є ознакою грижі міжхребцевого диска.

При обмеженні сідничного нерва головною ознакою є напади сильних односторонніх болів. Як правило, ці болі після нападу повністю проходять. У типових випадках біль починається в області попереку, а потім поширюються на сідницю, задню поверхню стегна, гомілки і зовнішню поверхню стопи. При тривалому обмеженні нерва можлива поява м’язової слабкості. Це не дуже корисно при вагітності, оскільки може ускладнити пологи. Утиск нерва може викликати порушення сечовипускання і запори у вагітних жінок.

Як допомогти вагітній жінці з защемленням нерва

Сильні болі в області попереку і сідничного нерва вимагають їх зняття. Але вагітним жінкам підійдуть не всі способи зняття болю. Знеболюючі засоби призначають їм в крайньому випадку, зважуючи всі за і проти.

Хворим з утиском поперекового нерва рекомендується нерухомо лежати на спині на рівній твердій поверхні. При вагітності ця рада навряд чи підійде — вагітній жінці лежати на спині не так просто. Тому краще скористатися розвантаженням в колінно-ліктьовому положенні — воно сприяє швидкому зменшенню і навіть зняття болю. Ну і, звичайно, потрібно носити бандаж. Не менш важливий цей рада і при обмеженні сідничного нерва.

Спати жінці краще на боці, заклавши між ногами подушку, яка буде підтримувати живіт. З горизонтального положення у вертикальне потрібно переходити обережно, перекочуючись спочатку на бік і спираючись на руки. Під час ходьби і сидіння спину потрібно тримати прямо — це знизить навантаження на хребет. Якщо робота сидяча, то періодично (краще кожні півгодини) потрібно вставати і трохи походити. Має значення та взуття: вона повинна бути на невеликому стійкому каблуці (зовсім без каблука не можна — це буде сприяти розвитку плоскостопості).

Що стосується медикаментозного лікування, то його може призначати тільки лікар.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.