Застосування протарголу — все ще актуально?

Протаргол — це препарат на основі срібла, яке багато століть застосовувалося для лікування різних гнійних процесів. Протаргол і сьогодні знаходить досить широке застосування, незважаючи на те, що випускається дуже велика кількість більш ефективних антисептичних препаратів.

Застосування протарголу для лікування захворювань носоглотки

Найчастіше протаргол застосовують для лікування гострого і хронічного нежитю. Для цієї мети призначається двовідсотковий розчин протарголу, який закопують два рази в день в ніс. Дітям капають по одній-дві краплі, дорослим — по три-п’ять крапель. Курс лікування гострого нежитю зазвичай складає тиждень — саме стільки триває це захворювання. При хронічному нежиті потаргол призначають строком до двох тижнів.

Протаргол являє собою з’єднання срібла з білком, в порожнині носа виділяються іони срібла, які утворюють на запаленої слизової оболонці захисну плівку (в’яжучу дію), це сприяє звуженню кровоносних судин, зняття набряку і запалення (протизапальна дія). Іони срібла пригнічують життєдіяльність багатьох бактерій (антисептичну дію). В результаті нежить може пройти навіть раніше, ніж за тиждень.

Хороший ефект протаргол надає при аденоїдиті у дітей. Він пригнічує розвиток інфекції і запальний процес, що попереджає подальше зростання тканини аденоїдів. Як відомо, аденоїди — це поліпи з лімфатичної тканини, які розростаються тим більше, чим частіше в цій області розвивається запальний процес, тобто загострення аденоідіта. Це захисна реакція організму, так як лімфоїдна тканина є перешкодою для потрапляння інфекції в організм. Якщо загострень не буде, то аденоїди у дітей не ростуть, а після дванадцяти років вони поступово починають зменшуватися і можуть зовсім зникнути. У дорослих механізм розвитку аденоідіта іншого — аденоїди не зникають, і їх доводиться оперувати. Тому у дорослих протаргол не так ефективний при аденоїдах. Тривалість лікування аденоідіта протарголом зазвичай не перевищує двох тижнів.

Перед закапуванням носа його зазвичай промивають для видалення слизу. Це можна зробити краплями на основі морської води (наприклад, Аква-Марісом) або двопроцентним розчином соди, що готується з розрахунку чайна ложка соди на склянку кип’яченої води.

При фарингітах (запальних процесах у ділянці носоглотки) двопроцентним протарголом змащують стінки глотки.

Застосування протарголу для лікування очних захворювань

При гнійних захворюваннях очей — кон’юнктивітах, блефаритах (запаленні країв повік) застосовується одно-або двовідсотковий розчин протарголу, який закапують в очі по три-чотири краплі три-чотири рази на день. Тривалість лікування гнійних кон’юнктивітів звичайно два тижні, при необхідності курс лікування продовжують.

Раніше протаргол широко застосовувався для лікування бленореї — гонорейного ураження очей. Сьогодні він має допоміжне значення при лікуванні цього захворювання. Однопроцентним розчином протарголу закапують очі всім новонародженим дітям відразу після народження — це є профілактикою бленореї. До того, як така обов’язкова профілактика була введена, багато дітей після народження залишалися сліпими саме через бленореї. Підступність гонореї полягає в тому, що вона у жінок може протікати непомітно, і дитина може заразитися під час пологів.

Застосування протарголу для лікування урологічних захворювань

Урологічні захворювання і сьогодні лікують шляхом промивання одно-двопроцентним розчинами протарголу сечівника і сечового міхура. Цистити (запалення сечового міхура) частіше зустрічаються у жінок, так як вони мають короткий і широкий сечовипускальний канал і інфекція швидко потрапляє з сечовий міхур. Уретрити — це доля чоловіків, так сечівник (уретра) у них довгий, вузький і звивистий.

Тому і промивання у чоловіків і жінок поводятся по-різному. У чоловіків причиною промивань найчастіше є статеві інфекції, особливо, хронічна гонорея. Іони срібла чудово справляються зі збудником цієї статевої інфекції, тим не менш, сьогодні лікування гонорейних уретритів проводиться комплексно, з призначенням антибіотиків — це є гарантією того, що гонорея не дасть рецидивів. Промивання уретри протарголом в даному випадку має допоміжне значення.

У жінок протаргол використовується для промивання сечового міхура при хронічних циститах, які рідко викликаються гонококами, зазвичай це банальна інфекція — стафілококи, стрептококи, кишкова паличка і так далі. В даному випадку протаргол також застосовується в складі комплексного лікування.

Протаргол — це трохи застарілий, але ефективний лікарський препарат, застосовують який сьогодні не так часто, як раніше. Причиною цього є велика кількість більш ефективних препаратів і можливі ускладнення від препаратів срібла, які хоч і рідко, але, все ж, зустрічаються.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.