Застій молока в грудях — не припиняйте годування

Материнське молоко — найкраща їжа для недавно з’явився на світ дитини. До його складу входять всі необхідні поживні та мінеральні речовини, а також антитіла, які захищають малюка від різних бактерій і вірусів. Але при цьому багато жінок стикаються з таким неприємним станом, як застій молока в грудях (лактостаз).

Чому виникає застій молока в грудях

Молочна залоза складається з часточок, в яких і утворюється грудне молоко. Потім воно надходить в протоки, закінчуються на вершині соска Молочними отворами. У тих випадках, коли деякі часточки не звільняються від молока повністю або в протоках формуються молочні пробки, виникає лактостаз.

Існують фактори, які можуть призвести до застою молока. До них відносяться:

 • Неправильне прикладання малюка до грудей, через що він недостатньо спорожняє залозу;
 • Плоскі соски або наявність на них тріщин;
 • Травми, удари і переохолодження молочної залози;
 • Нерегулярне спорожнювання грудей або великі перерви між годуваннями дитини;
 • Відмова від природного вигодовування при збереженій лактації;
 • Здавлювання проток пальцями під час годування;
 • Сон на животі;
 • Носіння тісної білизни;
 • Вироблення молока у великих кількостях і вузькі протоки залози;
 • Часті стреси, постійні недосипання і перевтома;
 • Вживання рідини в недостатній кількості.
 • Ознаки застою

  При лактостаз в деяких ділянках молочної залози промацуються ущільнення, іноді шкіра над ними червоніє. Під час спорожнення грудей або після цього жінку турбують хворобливі відчуття і дискомфорт.

  Іноді підвищується температура, з’являються слабкість і озноб. Це відбувається, коли розвивається неінфікованих мастит — ускладнення лактостазу. У цій ситуації потрібно звернутися до лікаря, щоб він призначив правильне лікування. Якщо це не зробити вчасно, може приєднатися інфекція.

  Як усунути

  В першу чергу потрібно перевірити правильність прикладання дитини до грудей. Малюк найкраще висмоктує молоко з тієї частини залози, на яку вказує його підборіддя. При годуванні у дитини активніше працює нижня щелепа, тому ті ділянки грудей, які знаходяться ближче до неї, краще спорожняються. Для того щоб відтік молока походив з усіх часткою молочної залози, потрібно змінювати положення малюка під час годувань.

  Більш часті годування з грудей, в якій виник лактостаз, також можуть відновити нормальний рух молока по протоках. Але при цьому не варто забувати і про здорову молочній залозі. Найкраще годувати невеликими порціями, але через кожні один або дві години.

  Якщо перерахованих заходів буде недостатньо, то потрібно проведення лікувально-профілактичного зціджування. Але не варто робити це після кожного годування, так як зціджування в такому режимі приведе до підвищеного вироблення молока і погіршить стан жінки. Ця процедура проводиться від одного до трьох разів на добу, але не частіше. Вона включає в себе кілька етапів:

 • Спочатку потрібно на десять хвилин прикласти теплий компрес (наприклад, підійде змочений в гарячій воді рушник) до ділянки, де є ущільнення. Теплий душ або ванна також допоможуть поліпшити відтік молока.
 • Дуже обережно і дбайливо помасажувати груди круговими рухами в напрямку від її основи до соска. Можна перед цим змастити шкіру дитячим маслом, щоб не пошкодити її при розтиранні.
 • Зцідити молоко, при цьому особливу увагу потрібно приділяти тій частці залози, в якій виник застій молока. Відразу після цього потрібно прикласти малюка до грудей, погладжуючи при цьому молочну залозу в області застою у напрямку до соска.
 • Щоб зменшити набряк грудей після зціджування, рекомендується прикладати до неї простий прохолодний компрес (рушник, змочений водою). Для цих же цілей можна використовувати прохолодний лист свіжої капусти, який перед цим потрібно трохи відбити, щоб з’явився сік. Але останній не повинен потрапляти в область соска, так як він несприятливо впливає на травлення дитини. Знежирений прохолодний сир і медова коржик теж допоможуть усунути набряк. Такі компреси потрібно прикладати до ураженої грудей протягом двадцяти хвилин.
 • При підвищенні температури до 38,5? C можна прийняти жарознижувальні препарати, які дозволені при годуванні груддю. Наприклад, для цієї мети підійде парацетамол.
 • Профілактика

  Часте прикладання малюка до грудей — одна з найбільш важливих заходів з профілактики лактостазу. Робити це потрібно по кожному вимогу малюка і дозволяти йому залишатися біля грудей стільки часу, скільки він сам захоче. Проміжки між годуваннями не повинні складати більше чотирьох годин (для дітей до шести місяців, а після — в міру наповнення молочних залоз).

  Жінкам рекомендується носити підтримуючу, але не стягуюче груди білизну і спати на боці або спині. Вони повинні уникати значних фізичних навантажень, стресів і добре висипатися.

  Спиртові компреси, камфору і мазь Вишневського при застої молока застосовувати не можна. Ці кошти ще сильніше ускладнюють його відтік. Мазь Вишневського та спирт можуть призвести до утворення абсцесу (обмеженого скупчення гною) молочної залози, а це стан вже вимагає оперативного втручання.

  Занадто грубий масаж молочної залози також небезпечний, це збільшує вірогідність пошкодження часткою і проток, в результаті чого можуть з’явитися нові вогнища лактостазу. Якщо молоко почнеться всмоктуватися в кров через пошкоджені протоки, то розвивається «молочна лихоманка» — підвищення температури тіла.

  Лактостаз може виникнути в будь-який період годування груддю, як у первісток, так і у жінок, які вже мають дітей. Якщо з цим станом не боротися, то через кілька днів може розвинутися неінфікованих мастит. Не варто довіряти порадам народної медицини, так як це може не тільки погіршити стан жінки, але і відстрочити проведення ефективного лікування. Якщо температура тіла не знижується протягом доби або ущільнення в молочній залозі не зменшується протягом декількох днів, потрібно терміново звернутися до лікаря.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.