Заспокійливі засоби — прийняти валеріанку і стати щасливим?

Заспокійливі засоби — це препарати, які мають вплив на центральну нервову систему (ЦНС) і застосовуються, що зняти тривожність, сильне збудження, та / або допомогти людині заснути. Їх також називають депресантами, тому що вони пригнічують ЦНС.

Заспокійливі трави

 • Найвідомішим рослиною, використовуваним в якості заспокійливого, є, напевно, валеріана. Її корінь століттями використовується при нервовому напруженні і панічних атаках.
 • Кава-кава, або перець п’янкий, допомагає зменшити стрес і зняти слабку або помірну тривожність; її можна використовувати для усунення головних болів і болів в спині. Багато лікарі називають це рослина природного альтернативою ксанакс і валіумом.
 • Лобелія є потужним спазмолітичну і седативним засобом. Крім того, вона полегшує дихання, що робить її дуже корисною для хворих на астму.
 • Страстоцвет допомагає зняти сильну нервову напругу.
 • Звіробій іноді називають природним прозак — він не менш ефективно, ніж знаменитий препарат, допомагає боротися зі стресом, тривогою і нервовим напруженням.
 • Клопогон, який використовували ще індіанці, заспокоює організм, зменшуючи частоту серцевих скорочень.
 • Шоломниця, хміль і котовник котячий давно відомі своїми седативними і снодійними властивостями.
 • Однак є стани, при яких трави виявляються недостатньо сильним засобом і потрібні більш сильні заспокійливі.

  Великі і малі транквілізатори

  Заспокійливі засоби, або транквілізатори, діляться на два великі класи: великі і малі транквілізатори. Перші з них надають антипсихотичний, другі — анксіолітичну, або седативну, дія. Антипсихотичні препарати використовуються для лікування пацієнтів з серйозними психічними захворюваннями, зокрема, шизофренією. Анксіолітики, більш м’які заспокійливі, призначають пацієнтам з емоційними проблемами, наприклад такими, як підвищена тривожність. Транквілізатори обох типів почали використовувати в 1950 роках. У той час вони стали проривом у психіатрії — здавалося, що знайдено засіб для лікування психозів і ефективного заспокоєння пацієнтів. На них також покладали великі надії як на засоби, які допоможуть в цілому здоровим людям, щодня стикаються з сильним стресом і страждають від різних порушень сну.

  Великі транквілізатори

  На початку 1950 років учені виявили органічне з’єднання, яке отримало назву фенотіазін, що володіють сильним заспокійливу дію. У 1952 році було отримано похідне фенотіазину — хлорпромазин, яке могло заспокоїти пацієнтів, що знаходяться в дуже збудженому стані, так, що вони залишалися у свідомості. Тим не менш, їх рівень свідомості змінювався наскільки, що вони проявляли мінімальний інтерес до подій навколо, або його повна відсутність.

  Лікарі почали давати цей препарат, який назвали Торазін, пацієнтам, які перебували у вкрай збудженому стані. Їх ентузіазм в чому пояснюється тим, що вони вперше отримали препарат, дія якого була спрямована безпосередньо на ЦНС.

  Малі транквілізатори

  Хоча вони і називаються малими, їх дія вважається м’яким лише в порівнянні з великими транквілізаторами. Препарати цього класу є найпоширенішими заспокійливими засобами на сьогоднішній день. До них відносяться такі широко відомі медикаменти, як Валіум, лібріум, Ксанакс і атіван. Їх призначають пацієнтам, які скаржаться на різні тривожні розлади, порушення сну, а також хворим на депресію.

  Малі транквілізатори зменшують напругу, не надаючи занадто сильного седативного дії на пацієнта. Вони послаблюють, в тому числі, і м’язову напругу, але викликають сонливість в значно меншій мірі, ніж великі транквілізатори.

  Хоча малі транквілізатори слід приймати протягом коротких проміжків часу і строго в запропонованих дозах, багато людей приймають їх регулярно, так як ці препарати викликають залежність і стійкість до їх дії. Коли пацієнт припиняє приймати їх, він стикається з неприємними проявами абстинентного синдрому; згодом йому потрібні великі дози препарату, щоб домогтися позитивного ефекту. Занадто часте і тривале вживання малих транквілізаторів може викликати підвищену агресивність, помутніння зору, втрату пам’яті (в більшості випадків — тимчасову), порушення мислення, головні болі і депресію.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.