Запальні захворювання кишечника: симптоми і лікування

Запальні захворювання кишечника — це збірна назва, яке зазвичай вживається для позначення хронічного запалення всіх або окремих відділів травного тракту. В першу чергу, до запальних захворювань кишечника відносять виразковий коліт і хвороба Крона, так як вони мають багато спільного в патогенезі та клінічній картині. Запальні захворювання кишечника можуть протікати болісно і виснажливо, а в деяких випадках призводять до небезпечних для життя ускладнень.

Виразковий коліт — це хронічне запальне захворювання товстого кишечника, що викликає тривале запалення відділу травного тракту. Симптоми зазвичай розвиваються протягом довгого часу, а не виникають раптово. Виразковий коліт супроводжується утворенням кровоточивих виразок на стінках товстого і прямого кишечника. Це відбувається тільки внаслідок тривалого розтягнення ділянок товстого кишечника.

Хвороба Крона — це хронічне запальне захворювання кишечнику, що характеризується неспецифічним гранулематозом і некрозом і виникає в будь-якому відділі шлунково-кишкового тракту, часто проникаюче вглиб уражених тканин. Це запалення може привести до болю в животі, сильного проносу і навіть виснаження через порушення всмоктування поживних речовин у кишечнику. Запалення, викликане хворобою Крона, може вражати різні відділи шлунково-кишкового тракту.

Колагеновий коліт і лімфоцитарний коліт також відносяться до запальних захворювань кишечника, але, як правило, розглядається окремо від класичних запальних захворювань.

Симптоми запальних захворювань кишечника

Симптоматика запальних захворювань кишечника варіюється залежно від тяжкості запалення і відділу шлунково-кишкового тракту, де зосереджено запалення.

Симптоми виразкового коліту

Виділяють наступні форми виразкового коліту в залежності від його симптомів:

 • Виразковий проктит. При цій формі виразкового коліту запалення обмежується відділом кишечника ближче до анусу (прямій кишці), причому в деяких випадках єдиною ознакою захворювання може бути кровотеча з прямої кишки. В інших випадках можливі ректальні болю або часті позиви до дефекації. Це найлегша форма неспецифічного виразкового коліту.
 • проктосигмоїдит. Ця форма виразкового коліту являє собою поєднання запалення слизової прямої і сигмовидної кишок. Симптоми цієї форми захворювання: пронос з кров’ю, біль і спазми в животі, що супроводжуються частими помилковими позивами до дефекації (тенезмами).
 • Лівосторонній коліт. Як випливає з назви, ця форма запалення поширюється від прямої кишки по сигмовидної і ободової кишці, розташованим у верхній лівій частині черевної порожнини. Симптоми: кривавий пронос, спастичні болі в животі (з лівого боку), і ненавмисне зменшення маси тіла.
 • Панколь — це поразка всієї товстої кишки, що характеризується проносом з кровотечею. Ця форма коліту може протікати дуже важко і супроводжується спазмами і болем у животі, втомою і значною втратою ваги.
 • Блискавичний коліт. Це рідкісна, важка форма панколіта, що представляє загрозу для життя. Пацієнти з блискавичним колітом страждають зневодненням, мають серйозну біль в черевній порожнині, сильний пронос з кровотечею. Вони схильні до ризику розвитку серйозних ускладнень, у тому числі розривів прямої кишки і токсичний мегаколон, при якому кишечник швидко розтягується.
 • Виразковий коліт протікає нестабільно, періоди загострення часто чергуються з періодами ремісії. Проте у більшості людей з легкою формою коліту, наприклад, виразковим проктити, захворювання не викликає ускладнень і більш хворобливих симптомів.

  Симптоми хвороби Крона

  Хвороба Крона може вражати різні відділи шлунково-кишкового тракту. Найчастіше це клубова і товста кишки. Запалення може бути обмежене кишковою стінкою, що може призвести до утворення рубців (стеноз), або ж поширитися через стінки кишечника (свищі).

  Клінічна картина хвороби Крона варіюється від легкої до важкої; симптоми можуть виникати поступово або раптово, без попередження. До симптомів хвороби Крона належать:

 • діарея. Запалення, яке виникає при хворобі Крона, викликає посилене виділення води і солі в уражених відділах кишечника. Оскільки товста кишка не може повністю поглинути цей надлишок рідини, у пацієнта виникає діарея. Сильні кишкові судороги також можуть сприяти рідкого стільця. Діарея — симптом, який спостерігається у всіх пацієнтів з хворобою Крона.
 • біль у животі та судоми. Запалення і виразка стінок кишечника можуть призвести до їх збільшення (здуття) і в кінцевому підсумку потовщення (через рубцевої тканини). Це впливає на нормальний рух їжі по шлунково-кишковому тракту і може викликати болі і судоми. Легкі форми хвороби Крона зазвичай характеризуються незначним кишковим дискомфортом, але і в більш серйозних випадках біль може бути дуже сильною і супроводжуватися нудотою і блювотою.
 • кров у калі. Рух їжі по травному тракту може призвести до того, що запалені тканини почнуть кровоточити, отчого в калі з’являється кров. Кровотеча може бути і прихованим.
 • поява виразок. Хвороба Крона та неспецифічний виразковий коліт можуть призвести до появи невеликих виразок на поверхні стінок кишечника, які в кінцевому підсумку утворюють велику проникаючу виразку. Виразки можуть з’являтися і в інших місцях, в тому числі у роті.
 • зниження апетиту і втрата ваги. Біль у животі, судоми і запалення стінки кишечника впливають на апетит і здатність перетравлювати і засвоювати їжу.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.