Запалення яєчників — невидима хвороба

Запалення яєчників може протікати тривало і непомітно, викликаючи постійне нездужання і безпліддя. Саме тому жінки, особливо в дітородному віці, обов’язково повинні проходити профілактичні огляди у гінеколога не менше двох разів на рік. А при появі будь-якої інфекції сечостатевої системи категорично протипоказано самолікування, оскільки інфекція може зачаїтися і повільно рухатися знизу вгору, захоплюючи все нові території.

Запалення яєчників і його причини

Запалення яєчників (оофорит) рідко буває самостійним, частіше воно поєднується із запаленням маткових труб (сальпінгіту) і називається сальпінгоофоритом або аднекситом.

Захворювання зазвичай викликається інфекцією в поєднанні з порушенням захисних сил організму. Найбільш частими збудниками захворювання є стафілококи, стрептококи, гонококи, кишкова і туберкульозна палички. Для різних збудників властиві різні шляхи розповсюдження. Так, гонокок, частіше потрапляє в тканину яєчників висхідним шляхом, з зовнішніх статевих органів. Стафілокок і туберкульозна паличка поширюються в основному з потоком крові. При механічному травмуванні матки (аборт, пологи) інфекція також може поширюватися на навколишні тканини і органи.

Факторами, що сприяють поширенню інфекції, є різні причини, що викликають зниження імунітету: переохолодження, стреси, порушення менструального циклу і т.д.

Іноді аднексит може бути викликане неінфекційними причинами, наприклад, хімічними речовинами (спирт, йод і т.д.), вводяться в порожнину матки.

Як протікає гостре запалення яєчників

Ознаки захворювання залежать від мікроба-збудника і загального стану організму. При висхідній інфекції (наприклад, гонококової) в гострій стадії хворих турбують сильні болі внизу живота і в області крижів, температура може підвищуватися до високих цифр, наголошується серцебиття.

Менструальна функція зазвичай не порушена, але іноді менструації можуть зникати або, навпаки, бути дуже рясними. Спостерігається затримка стільця і газів, часті хворобливі сечовипускання. Якщо інфекція не виходить за межі яєчників, то загальний стан може не дуже страждати.

Запалення яєчників може ускладнитися аднекситом, в такому випадку болі внизу живота посилюються, температура стає більш високою. Якщо запалення гнійне, то гнійник може прорватися в порожнину малого тазу і викликати явища перитоніту (запалення очеревини — внутрішньої оболонки, що вистилає черевну порожнину). Гнійник може також розкритися в різні відділи товстої кишки.

Хронічне запалення яєчників

При відсутності адекватного лікування гостре запалення яєчників стихає через 1-2 тижні і переходить у повільну хронічну форму. Іноді процес протікає хронічно спочатку. В останні роки такий перебіг стає все більш частим через нераціональне і безконтрольного застосування антибіотиків. Під впливом різних факторів (переохолодження, стреси, фізичні навантаження і т.д.) спостерігаються короткочасні загострення, при цьому збудника інфекції виявити буває дуже важко: часто запальна рідина не містить мікроорганізмів.

Як ставиться правильний діагноз

Для уточнення діагнозу проводиться лабораторне дослідження виділень з шийки матки (під мікроскопом і посів на живильні середовища для виявлення збудника інфекції та його чутливості до антибіотиків), ультразвукове дослідження матки та її придатків.

При хронічних процесах цього буває недостатньо, тоді проводиться гістеросальпінгографія — рентгенологічне та гістеросальпінгоскопія — еноскопіческое (за допомогою оптичної апаратури) дослідження матки і придатків. Іноді і цього буває недостатньо і тоді проводиться діагностична лапароскопія: через маленький розріз на животі в черевну порожнину вводиться оптична апаратура і уточнюється стан яєчників. Діагностичну лапароскопію проводять при хронічному запаленні яєчників у жінок з безпліддям, болями, після тривалого неефективного лікування антибіотиками і так далі.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.