Запалення сечового міхура — незручно і неприємно

Запалення сечового міхура або цистит — це інфекційно -запальний процес стінки сечового міхура, що локалізується в його слизовій оболонці. При запаленні сечового міхура також можливе запалення уретри, як зараженням сечовивідних шляхів, так і без нього. Збудником інфекційного циститу є бактерії: кишкова паличка, стафілокок, стрептокок, ентерокок, вагінальні трихомонади, хламідії, мікоплазми, туберкульозні мікобактерії, гонококи (збудник гонореї) і бліда трепонема (збудник сифілісу). Якщо сечовий міхур здоровий, у сечовивідних шляхах немає бактерій.

Але бактерії можуть потрапляти в сечовий міхур, найчастіше через сечівник, а також, в окремих випадках, з кров’ю.

Циститом хворіють в однаковій мірі чоловіки і жінки; у чоловіків запалення сечового міхура може привести до збільшення передміхурової залози. У жінок, особливо молодих дівчат, причиною запалення можуть бути засоби особистої гігієни, а також мило, гель і піна для ванн. Жінки більш схильні до цього захворювання, ніж чоловіки. До групи ризику відносяться хворі на діабет, люди, які страждають хворобами нирок, люди похилого віку, а також інфіковані ВІЛ та СНІДом.

Запалення сечового міхура — серйозне захворювання, що вимагає негайного лікування. У більшості випадків цистит протікає досить болісно, доставляючи відчутний дискомфорт. При відсутності своєчасного лікування можуть виникнути такі ускладнення, як ниркова недостатність, пієлонефрит і сепсіс.У деяких жінок покинутий цистит може викликати різноманітні проблеми при вагітності, в тому числі народження дитини з низькою масою тіла та передчасні пологи. Тому так важливо якомога швидше звернутися до лікаря, виявивши у себе ознаки запалення сечового міхура.

Чому виникає запалення сечового міхура

До сечовидільної системи належать нирки, сечоводи, сечовий міхур і сечівник. Всі ці органи відіграють роль у виведенні відходів життєдіяльності з організму. Функція нирок — фільтрація відходів в крові та регулювання концентрації різних речовин. По сечоводах сеча переміщається з нирок в сечовий міхур, де накопичується, поки не виводиться з тіла через сечівник.

Причиною запалення сечового міхура може бути інфекція, пошкодження внутрішньої оболонки сечового міхура гострим сечовим каменем, хімічними речовинами, при термічних і хімічних опіках.

Інфекційний цистит

Інфекційний цистит виникає, коли бактерії потрапляють в організм ззовні через сечовивідні шляхи і сечовий канал, і починають активно розмножуватися.

Сечова система призначена для того, щоб захищати організм від таких «окупантів». Сечовий міхур виділяє речовина, що запобігає розмноженню бактерій і їх прикріплення до його стінок. Сеча також володіє антибактеріальними властивостями, гнітючими зростання бактерій. Однак деякі фактори збільшують ризик потрапляння бактерій в сечову систему і їх розвитку в повноцінну інфекцію.

Бактеріальні інфекції сечового міхура у жінок можуть бути результатом незахищеного статевого акту. Під час сексуальної активності бактерії можуть потрапляти в сечовий міхур через сечівник. Інфекціям нижніх сечових шляхів схильні навіть жінки, не живуть статевим життям, так як жіночі статеві органи часто є «домом» для бактерій-збудників циститу.

У більшості випадків збудником циститу є кишкова паличка (E.coli). Новий штам E.coli, стійкий до антибіотиків, викликає сильне запалення сечового міхура у жінок, яке погано піддається лікуванню.

Основні типи інфекцій

Виділяють два основних типи бактеріальних інфекцій сечового міхура:

 • позалікарняних (негоспітальна) інфекції сечового міхура. Ці інфекції виникають в побутових умовах. Найчастіше жертвами позалікарняних інфекцій сечового міхура стають жінки у віці 20 — 50 років, серед чоловіків у цьому віці інфекції цього типу менш поширені. Однак у чоловіків старше 55 років можливі негоспітальної інфекції сечового міхура через збільшення розміру простати.
 • Лікарняні (госпітальні) інфекції сечового міхура. Ці інфекції виникають в лікарняних умовах, особливо у чоловіків, у яких висновок сечі здійснюється через катетер. Це поширена практика перед деякими хірургічними операціями і діагностичними процедурами.
 • Симптоми

  Запалення сечового міхура може викликати один або декілька з наступних симптомів:

 • Часті позиви до сечовипускання, які можуть починатися практично відразу після спорожнення сечового міхура;
 • Біль і печіння при сечовипусканні (якщо це єдиний симптом, то запалення, швидше за все, торкнулося тільки уретру, і не торкнулося сечового міхура);
 • Відчуття дискомфорту і тиску в нижній частині живота. Іноді також спостерігається здуття живота;
 • Біль в області тазу і / або в спині;
 • Сеча із сильним запахом, каламутна і / або містить сліди крові;
 • Підвищення температури тіла, як правило, незначне.
 • Якщо запалення сечового міхура поширюється на інші органи сечовивідної системи, в тому числі, на нирки, можуть виникнути такі симптоми:

 • Часті позиви до сечовипускання ночами;
 • Жар, як правило, зберігається протягом двох днів і більше;
 • Біль в попереку;
 • Нудота і блювання.
 • Такі симптоми можуть зберігатися протягом більш ніж одного тижня.
 • Симптоми запалення сечового міхура у дітей

  Запалення сечового міхура у дітей може бути більш серйозним захворюванням, ніж у молодих жінок, так як воно з більшою ймовірністю зачіпає нирки (чим молодша дитина, тим значніше ця ймовірність). Дітей необхідно перевірити на запалення сечового міхура при наявності таких симптомів:

 • Стійка висока температура, причина якої не ясна, особливо якщо вона супроводжується проблемами з годуванням, слабкістю і млявістю;
 • Часті хворобливі сечовипускання, іноді — сильний неприємний запах сечі (у більшості випадків, однак, дитяча сеча при запаленні сечового міхура не володіє настільки сильним запахом, щоб по ньому можна було визначити наявність запалення — для цього необхідна консультація фахівця);
 • Нічне нетримання сечі або ослаблення контролю над сечовипусканням протягом дня у дітей, які раніше успішно контролювали сечовипускання;
 • Біль у животі та / або в спині;
 • Каламутна сеча (якщо сеча прозора, симптоми, наявні у дитини, швидше за все, викликані іншим захворюванням);
 • Блювота і болі в животі (найчастіше зустрічається у немовлят).
 • Симптоми запалення сечового міхура у літніх людей

  У літніх людей можуть бути відсутніми класичні симптоми запалення сечового міхура — болі в животі та спині, часті позиви до сечовипускання, і так далі. Іноді літні люди їх не помічають, так як ці симптоми могли бути присутніми у них і до початку запалення, в силу різних станів, пов’язаних з віком.

  Запалення сечового міхура у літніх людей може викликати симптоми, пов’язані зі зміною розумової діяльності, наприклад, сплутаність створення. Воно може супроводжуватися нудотою і блювотою, болями в животі, кашлем, та / або задишкою. Супутні захворювання можуть викликати додаткові симптоми, роблячи картину хвороби заплутаною, і утруднюючи діагностику.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.